Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Yeni Normale Arabanız Hazır Mı? | Arabada Korona Önlemleri

⏱: 4 dk

Yeni normale arabanız hazır mı? 2 ay park halinde bekleyen arabanızda neleri kontrol etmelisiniz? Peki, korona sürecinde arabaya mı ihtiyacınız var? Tek seçenek ikinci el araba almak mı? Detaylar haberimizde…

Yeni Normale Arabanız Hazır Mı?

Kaynak: https://www.carsguide.com.au/

“Yeni normal” bu tanım, kulağa bi’ hoş geliyor ama işin aslında içeriği çok hoş değil. Düşünseniz alıştığımız herşeyin değiştiği bir durumu, benimsemek anlamına geliyor. İçten içe bunu hepimiz istemiyoruz. Alışveriş alışkanlığımızı, sosyalleşme biçimimizi, iş-okul döngüsünü, restoran-kafe keyfini geri istiyoruz. Ama işin ucunda sağlık var. Üstelik sadece bizim değil sevdiklerimizin de sağlığı söz konusu. Durum böyle olunca anlıyoruz ki; yeni normali kabullenmek ve ona göre hareket etmek şart.

Yeni normale göre alışveriş yapmak, yeni normale göre işe başlamak, yeni normale arabanız ile alışmak, sosyalleşmek, tatil planlamak…hepsi tamam da arabalar, yeni normale uyumlu oldu mu? Araba kullanma alışkanlığımız da da değişmesi gerekenler var. İşe, 2 ay ev karantinası sonunda yeni normalle yola çıkan arabaların ihtiyaçlarıyla başlayalım; sonra da günlük araba kullanmak alışkanlığımızda neler dikkat ederek kendimizi Covid-19’dan koruyabiliriz sorusuna yanıt bularak devam edelim…

2 Ay Sonra Çalışan Arabada Nelere Bakmalıydık!

Arabanız, tam iki ay park halinde bekledi. Burada aklınıza hemen akü geliyor ama iş, akü ile bitmiyor. 2 ay park halinde kalan arabanın nelerini kontrol etmelisiniz; tek tek bakalım:

 • Akü

Akü bittiyse zaten araba çalışmaz. Bunu anlamak, çok kolay. Eğer söz konusu karantina döneminde birkaç kez arabanızı çalıştırdıysanız; akünün bitmesine engel olmuş olabilirsiniz. Ama 2 ay- 2,5 ay hiç çalışmadan bekleyen arabanın aküsüne şüphe ile yaklaşmakta fayda var. 

 • Lastikler

Öncelikle Covid-19 nedeniyle karantinaya girdiğimiz dönem, tam da kış sonu idi. Bu da pek çok aracın hala kış lastiğiyle olduğu anlamına geliyor. Eğer aranızda hala kış lastiği varsa hemen yaz lastiği ile değiştirin ki kış lastikleri aşınmasın. Ayrıca kış lastikleri, yazın performansa olumsuz etki eder. Daha fazla çekiş gücü ister motoru yorar ve yakıtı fazla çeker. 

 • Lastik Hava Basıncı Kontrolü

Lastiklerin uzun süre betonda beklemesi, lastik havasını indirir. Bu nedenle lastik hava basıncını mutlaka kontrol edin. 

 • Motor Yağı Kontrolü

Motor yağı, bekledikçe çökelti yapar. Bu, yağın kalitesine bağlı olarak değişen oranlarda gerçekleşir ama mutlaka bir çökme olur ve homojen doku biraz bozulur. Diğer yandan az kalan motor yağı, da araç çalışmadan birkaç ay beklerse kendini çeker ve biter. Motor yağı biterse ne olur?

 • Motor ve motor parçaları sürtünme nedeniyle aşınır ve epeyce bir masraf çıkarır.
 • Sürüş güvenliği tehlikeye girer
 • Aracın çekişi, frenlemesi ve performansı gibi noktalarda aksama olur. 
 • Motor yağı bitince araç zorlanır ve yakıt tüketimini epeyce arttırır. 

Bu nedenle motor yağını, mutlaka kontrol etmeliydiniz. 

 • Filtreler Kontrol Edilmeli!

Hava filtresi, motor yağ filtresi gibi filtreler, araçların en önemli parçalarından olan ve partikülleri süzerek motor parçalarının sağlıklı çalışmasını sağlayan filtreler de kontrol edilmeli. 

 • Klima Kontrolü

Araç kliması, bekledikçe yani çalışmadıkça içinde toz, bakteri biriktirir. Bu nedenle uzun süre çalışmayan aracın kliması mutlaka temizlenmelidir. Klima polen filtresi bakımı / klima polen filtresi değişimi sağlanmalıdır. Aksi halde ya yaz aylarında ihtiyaç duyulan iklimlendirme sağlanamaz ya da  polen filtresi içinde biriken toz / bakteri gibi unsurlar aracın içindeki havaya karışarak bizim soluduğumuz oksijenin insan sağlığı için tehlikeli olmasına neden olur. 

Yeni Normalde Araba Kullanmak!

Toplu taşıma araçlarının gözümüze pek bi’ tehlikeli göründüğü bugünlerde hepimiz, kendi arabamızla işe gitmek / okula gitmek ve seyahat etmek isteğindeyiz. Bu da ikinci el araba fiyatlarının artmasına neden oldu. Diğer bir sonucu ise yoğun trafik. Hatta korona öncesinden daha yoğun trafik…Öncelikle bu yoğunlaşan ve çekilmezin ötesine geçen trafikte birbirimize hoşgörüye önem verelim. Trafiği biraz olsun çekilir kılalım. 

Arabada Korona Önlemleri

Araba kullanırken dokunduğumuz onca yüzey nasıl da tehlikeli geliyor şimdi…Peki, ne yapmalı? İnsan, hiç bir yere dokumadan ya da her dokunma sonrası dezenfekte olarak nasıl yaşar? 

Arabada korona önlemleri konusuna da biraz girelim. Madde madde dikkat edilmesi gerekenler ve arabada korona karşıtı ipuçları…

 1. Arabanızı hafta sonu veya diğer müsait zamanlarda temizleyin. Bu amaçla bir kovaya biraz çamaşır suyu dökün ve içini su ile doldurun. Şimdi ellerinize eldiven takın ve temiz bir bezi bu kovada yıkayıp yıkayıp araç içindeki yüzeyleri silin. Sonra bezin çöpe atın ve kovayı da iyice temizleyin. 
 2. Arabanıza binmeden önce özellikle direksiyon / vites / dikiz aynası / kapı kolu gibi yerlere biraz dezenfektan sıkın. Elbette bunu yapmadan önce sizin elleriniz de temiz olsun. 
 3. Araçta sadece siz varsanız maskeye gerek yok ama arabadan inerken maskeniz hemen ulaşabileceğiniz bir yerde olsun. 
 4. Maskenizi belki yan koltuğun üzerine temiz bir peçete yayıp bırakabilirsiniz. 
 5. Arabaya tekrar binmeden önce yine ellerinizi dezenfekte edin. 
Yeni Normalde Araba Kiralamak!

peugeot-208-2019

Yeni normalde araba kiralamak da ihtiyacı karşılamak için önemli bir seçenek. Koronada araba kiralama ya da korona araç kiralama nasıl oluyor gibi aramalar yaptığınızı biliyoruz. Öncelikle bu sıradışı dönemde hemen her rent a car firmasının sorumlu davrandığını ve araçları teslim etmeden önce mutlaka gerekli sterilizasyonu tamamladığını söylemek gerek. Sektörümüz, bu durumu önemsiyor.

Dolayısıyla uzun yola çıkmak, şehir dışına çıkmak için tek seçeneğiniz otobüs gibi toplu taşıma araçları değil. 1 hafta için uzaktaki annenizi görmek, 1 günlüğüne şehir dışına çıkmak gibi ihtiyaçlarınızda covid’de araç kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz. Fiyatları öğrenmek, fiyat karşılaştırması yapmak için yolcu360.com araç kiralama modülünü kullanabilirsiniz. Bu süreçte işe gidip gelmek için toplu taşıma ya da servis kullanmak sizi korkutuyorsa; ki hemen hepimizi korkutuyor, tel seçeneğiniz aşırı derecede piyasa değerini aşan ikinci el araba modellerinden birini almak için borçlanmak değil. Yine aylık araç kiralama/uzun dönem araç kiralama seçenekleri ile ilerleyebilirsiniz. yolcu360.com üzerinden araba kiralarken kredi kartına 9 taksitle araç kiralama yapabilirsiniz. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yolcu360

BMW iNext Konsepti Çok Acayip!

Yolcu360

Fabrika Çıkışlı LPG’li Araçlar

Yolcu360

Yorum Bırak