Yolcu360
Faydalı bilgiler

Yeni Dönemde Havalimanlarında Alınan Virüs Önlemleri | Covid-19 Tedbirleri

⏱: 2 dk

Corona süreci kapsamında uçuş seferleri durdurulmuştu. Normalleşme süreci kapsamında uçuş seferleri yeniden başladı. Peki, Covid-19‘a karşı havalimanlarında hangi tedbirler alındı? Uçaklarda nasıl önlemler alınacak? Corona virüsü sonrası havayolu şirketlerinin aldığı önlemler neler? Havayolları coronavirus için nasıl önlemler alıyor? Bu tedbirler kapsamında yolcuların uyması gereken kurallar neler? İşte tüm bu bilgilerin bulunduğu Yeni dönemde havalimanlarında alınan önlemler yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Yeni Dönemde Havalimanlarında Alınan Virüs Önlemleri

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Normalleşme süreci tedbirleri açısından havalimanlarının her tarafında sosyal mesafe kuralını anlatan bilgilendirme panoları konurken yeni dönemde havalimanlarında alınan önlemler kapsamında havaalanına maskesiz giriş yapmak da yasaklandı. Uçaklar, uçuş seferini tamamladıktan sonra ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoriteleri tarafından belirlenmiş olan kurallara uyarak özel hijyen ekiplerinin kontrolü dahilinde dezenfektan maddeler ile detaylı bir şekilde temizlik işleminden geçecek. Yolcuların temas edebilecekleri masalar, emniyet kemerleri ve kol koyma yerleri dezenfektanlar ile sürekli olarak temizlenecek. Uçak içerisinde bulunan dergilerde hijyen tedbirleri kapsamında kaldırılacak. Yine uçak içlerinde maske, eldiven ve dezenfektanlar bulunacak.

Seyahatlerinizde Covid-19’a karşı alabileceğiniz tedbirler

Kontrol Noktasında Temas Yok

Corona virüsü önlemleri kapsamında güvenlik görevlileri üst arama işlemlerini detektörle yapacak. Aynı zamanda havalimanlarına gelen yolcuların vücut ısıları terminal girişinde bulunan termal kameralar ve akıllı kasklar ile ölçülüyor. Ateşi yüksek çıkan yolcular, anında sağlık kuruluşlarına gönderilecek. Güveli bir uçuş için yolcuların el bagajı taşıması da yasak. Yolcuların bagajlarını temizlemek içinse giriş kapılarına özel cihazlarda yerleştirilecek. Bu cihazlar ultraviyole ışıklarla bagajların temizlenmesini sağlayacak.

Check-in Sırasında Temas Etmek Yok

Kaynak: https://www.yenihaberden.com/

Uçuş öncesi yapılan check-in işlemlerinde yolcular özel olarak ayrılmış olan kontuarlarda işlemlerini gerçekleştirecekler. Terminalin çeşitli bölümlerinde İGA Hijyen Ekibi görevlendirilecek.

Kabin Görevlileri Ateş Ölçecek
Kaynak: https://www.trthaber.com/

Uçuş başlamadan önce yolcuların ateşlerini kabin görevlileri tekrardan ölçecek. Uçaklarda bir de mevcut hijyen uzmanları bulunacak.

Uçak Koridorunda Kuyruk Olmayacak

Uçak koridorunda kuyruk ve temas olmayacak. Yolcular anons ile sıra numarasına göre çağrılacak. Biniş için arka sıradan ön sıraya doğru, iniş içinse ön sıradan arka sıraya doğru yolcular sıra bekleyecek.

Covid-19 normalleşme sürecinde yurt içi-dışı uçuş seferleri başladı mı? 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

Tatilinizi Kolaylaştıracak Seyahat Aplikasyonları

Yolcu 360

Pikniğe gitmek için en uygun araç tipi hangisi?

Yolcu 360

Pasaport Sayfaları Dolunca Ne Yapılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak