Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Yalancı Yason gezi rehberi : Yason Burnu’ndaki hazine / Ordu

Yalancı Yason gezi rehberi : Yason Burnu’ndaki hazine / Ordu

Yalancı Yason muhteşem manzarası ile tarihin ve doğanın kucaklaştığı bir kültür mirası. Yolu Karadeniz’den geçen herkesin Yalancı Yason’u keşfetmesi gerekiyor. 🙂  Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, Ordu kıyılarındaki bu gezi rotasını sizin için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve yazdı.

Yalancı Yason gezi rehberi

Yalancı Yason aslında bir batık şehirdir. Yason Burnu‘na (Yason Kilisesi’ne) çok yakındır. Güneşin yüzdüğü yerlerden birtanesidir. Hem tarihi hem de doğal güzelliği vardır. Tarihi güzellik olarak eskiden kalma bir yapının temelinin üzerine deniz yükselerek doğal bir havuz aslında batmış bir kent görüntüsü oluşturmuştur. Hemen yanında 300 m batısında Sülü Burnu isimli bir sahil bulunmaktadır. Bu sahil deniz kabuklarıyla dolu kumlu bir yapıya sahiptir.. Eskiden burada  üç bin yıllık taşlar yontularak yapılmış, Antik Çağ’dan kalma (Romalılar dönemi) balık havuzu bulunmaktadır.

Dalış yapmak için çok sayıda turist gelmektedir. Yason Kilise’sine olan yakınlığı da burada eskiden hayat olduğunu desteklemektedir. Yason Kilisesi restorasyon görmesi nedeniyle sapasağlam bir görüntüye sahiptir, fakat çevredeki tarihi eserler o kadar şanslı değildir. Kimisinin sadece bir kaç duvarı kalmış kimisinin sadece temelleri bulunmaktadır. Bu yapıların doğal tahribat sonucu mu yoksa savaş nedeniyle mi bu hale geldiği konusunda bir bilgi henüz yoktur.

Yason ne demek anlamı nedir?

Teselya’da, İolkos kralı Aison’un oğlu İason’dan almaktadır. Amcasından krallığını geri almak için Gürcistan’a altın postu almaya giden İason’un bu sırada bu kıyıda mola vermesi hatta düğününün burada yapılması sonucunda yarımada Yason ismini almıştır.

Yalancı Yason nerede ve nasıl gidilir?

Yalancı Yason yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Eski Ordu Samsun karayolu üzerinde Eğer seyahat güzergâhınız Samsun’dan Doğu Karadeniz’e doğru gidiyorsanız Ordu ilimize 35km kala Çay tepe mevkiinde bulunmaktadır. Şimdiki sahil yolu’na (Bolaman-Efirli 48 km uzaklıktadır).  Perşembe ilçesine 15km, Samsun-Çarşamba havaalanına 100km, Ordu’ya 35km uzaklıktadır. Yason kilisesinin hemen 300m batısında yer alır. Araba kiralama ile gitmeyi düşünüyorsanız Yolcu360 ın birbirinden farklı avantajlı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama fiyatlarına ve Ordu Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atmadan yola çıkmayın.

Yalancı Yason ‘da kamp ve konaklama

Yalancı Yason’da harabeye dönmüş antik balık havuzunun üstünde yani burnun en uc kısmındaki tepelikler hep çimenliktir. Yoldan uzak olduğundan dolayı çok fazla insan olmayacaktır. Sessiz sakin bir kamp deneyimi sizi bekliyor olacaktır. Duş ve tatlısu yoktur. Sadece ücretsiz kamp yapabileceğiniz çadır alanı mevcuttur. En yakın restaurant Yason Burnu’ndadır.

Ordu çevresinde keşfedebileceğiniz diğer rotalar

Yorum ekle