Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Yahşihan Köyü / Ankara Gezilecek Yerler

Yahşihan Köyü / Ankara Gezilecek Yerler

Türkiye‘nin başkenti Ankara hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri ön plana çıkan bir şehir. Ankara çok uzun zamandır yerleşim için tercih edilen bir yer olarak, her mahallesi her ilçesi her köyü farklı güzellikte. Ankara gezilecek yerler arasında olan Yahşihan Köyü de bu güzellikleri bünyesinde barındıran doğanın ve huzurun adresi olan bir yer. Hem tarihi geçmişi hem de yemyeşil yaylaları ile ön plana çıkan Yahşihan Köyü ve Ankara’da gezilecek yerler için araç kiralama yaparak konforlu bir şekilde yapacağınız geziniz için gezi rehberini Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Yahşihan Köyü tarihi

Yahşihan Köyü’nün halkı Oğuzların Bozok koluna bağlı Avşar Boyundan gelmiş. Avşar boyu, Oğuz Kağan Destanı’na da konu olmuş. Oğuz Kağan destanına göre, Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri olan Avşar boyu,  Oğuz Kağan’ın oğlu Yıldız Han’ın soyundan. Başka bir deyişle, Avşar, Yıldız Han’ın oğlu. Köyün temel geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılık üzerine. Köy karasal iklim tipine sahip. Yahşihan Köyü’nde kışları soğuk ve karlı geçmekte. Köyde yaz ayları ise genellikle sıcak. Yahşihan Köyü’ne giderek, yeşilliğe ve doğaya doyabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerin kalabalıklığından ve gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız, Yahşihan Köyü sizin için ideal bir yer.

Ankara gezi rehberi: Yahşihan köyü

Yahşihan Köyü geleneklerine göre, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi davullu zurnalı olur ve genellikle düğün bir hafta sürer. Düğün akşamları sinsin denilen bir ateş yakılar. Ankara oto kiralama için Ankara araç kiralama olanaklarına bakılarak, köye keyifli ve rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Yahşihan Köyü’ne nasıl gidilir?

Yahşihan Köyü Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı. Köy Çamlıdere’nin 10,3 km uzağında bulunmakta. Araç kiralama Ankara için Ankara Kavaklıdere araç kiralama fırsatlarından faydalanarak, köye ulaşabilirsiniz.

Ankara gezilecek yerler

Ankara turu için Ankara gezi rehberi listesi hazırlıyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç rota önerisi:

 • Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Kaleyi kimin yaptırdığına dair kesin bir bilgi olmamasına rağmen kale Lidyalılara, Perslere, Makedonyalılara, Romalılara ve Selçuklulara ait izler taşımakta. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de adı geçen Ankara Kalesi, bir dönem altında dükkanlar olması sebebi Kalealtı Pazarı olarak anlatılmış. Bir şehrin sembolü olan Ankara Kalesi gerçekten de heybeti ile sizi şaşırtabilir. Ankara rent a car için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için yolcu360.com üzerinden hızlı bir araştırma yapabilir ve Ankara’da görülecek yerleri keşfedebilirsiniz.

 • Beypazarı

Başkent Ankara’nın küçük ve tarihi bir kenti olan Beypazarı, Osmanlı mimarisine ait yapıları ve sodası ile ünlü. Beypazarı belediyesi tarih ve kültür müzesi ise bu tarihi kenti en iyi tanıtan yer. Beypazarı gezi rehberi adlı yazımıza göz atarak, Ankara turistik yerleri arasında olan bu sevimli kenti daha yakından tanıyabilirsiniz.

Havalimanı araç kiralama için Yolcu360 araç kiralama sayfasına bakabilirsiniz.

 • Ankara Resim ve Heykel Müzesi 

6 Nisan 1980 tarihinde hizmete giren müze, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde, Namazgâh tepesinde bulunmakta. Birçok eseri bünyesinde barındaran müze, mutlaka gezilmeli.

 • Ankara Eryaman 

Ankara Eryaman hakkında bilgi almak istiyorsanız, semtin ismi Eryaman Mahallesi’nde bulunan eski bir köy olan Eryaman Köyü’nden gelmekte. Köyün arazisine 80’li yılların sonuna doğru bir yerleşim projesi yapılmış ve şimdiki halini almış. Eryaman’da bulunan Eryaman Göksu Parkı’na giderek, yürüyüş yapabilirsiniz. Uzun dönem araç kiralama için Ankara Eryaman araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, Ankara’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde bulunan müze, tarih ve arkeoloji alanında zengin bilgilere ve eserlere sahip. Müzenin en önemli özelliği ise Anadolu’nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergilenmesi. Ankara Medeniyetler müzesi giriş ücreti 36 TL.

 • Augustus Tapınağı 

M.Ö. 25. ve  20. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilen tapınak, Roma İmparatorluğu dönemine ait bilgiler içermekte. Augustus Tapınağı giriş ise ücretsiz.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’da ne yenir diye merak ediyorsanız, Ankara gezisi denilince ilk akla gelecek olan Beypazarı Baklavası‘nı mutlaka denemelisiniz. 40 ince yufka katından oluşan baklavanın tadı gerçekten çok lezzetli. Yine Beypazarı kurusu ise Ankara’ya has lezzetlerden. Beypazarı kurusu, yaş maya ile karılan hamura biraz tarçın eklenmesi ve kuruması ile hazırlanıyor. Ankara’da yemek yenecek birkaç restoran önerisi:

 • Kebap için Hacı Arif Bey Restoran 
 • Göksu Lokantası
 • Fige Restaurant
 • Kebapçı Emin Usta
 • Tavacı Recep Usta
Ankara otelleri

Yahşihan köyü gezilecek yerler için Ankara’ya geldiyseniz, konaklama konusunda hiç endişe etmenize gerek yok. Ankara’da her bütçeye uygun kalacak yer bulabilirsiniz. Biz de Ankara konaklama ve Ankara hostel için en iyi yerleri sizler için araştırdık ve bulduk. 🙂

 • Sheraton Ankara
 • Wyndham Ankara
 • Point hotel Ankara
 • The Ankara hotel
 • Hilton Ankara
 • Ankara kızılay otel
 • Radisson blu Ankara
 • Holiday inn Ankara
 • Bera otel Ankara
 • Divan Ankara
Ankara’ya nasıl gidilir?

İstanbul Ankara kaç km? İstanbul Ankara arası O-4 üzerinden 449,8 kilometre. Araba kiralama için İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 4 saat 49 dakika içerisinde Yahşihan köyü için gezinize başlayabilirsiniz.

Bursa Ankara arası kaç km? Bursa’dan Yahşihan Köyü için Ankara’ya gidecek olanlar, Günlük araç kiralama için Bursa merkez araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak D200/E90 üzerinden 4 saat 46 dakika içerisinde 388,1 kilometre yolu rahatlıkla tamamlayabilirler.

Konya Ankara arası kaç km? Konya üzerinden Ankara Yahşihan köyü için yola çıkanlar, Kiralık araba için Konya araç kiralama opsiyonlarını değerlendirerek D715 ve D750/E90 üzerinden 262,9 kilometre yolu yaklaşık 3 saat 3 dakika içerisinde gidebilirler.

Ankara turu için öneriler

Yorum ekle