Yolcu360 Blog
vuhan nerede, vuhan şehri, koronavirüsün başladığı yer
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Vuhan Nerede: Koronavirüsün Ortaya Çıktığı Wuhan Hakkında Bilgiler

Vuhan Nerede: Koronavirüsün Ortaya Çıktığı Wuhan Hakkında Bilgiler

Vuhan, ülkemize 7.051 kilometre uzaklıkta yer alan bir Çin Halk Cumhuriyeti şehridir. Çin’in değişen ve gelişen ticaret şehirlerinden biri olarak bilinir. Şehir, Hubei eyaletinin başkentidir. Yangtze Nehri ile onun uzantısı olan Han Nehri’nin birleştiği yerde bulunur. Vuhan, dünyanın en büyük şehirleri listesinde kırk ikinci sırada yer alan metropoldür.

Birkaç sene öncesine kadar Vuhan’ı sadece Çin’in önemli şehirlerinden biri olarak biliyorduk. Yaşanan pandemiyle birlikte, neredeyse Vuhan şehrinin adını duymayan kalmadı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ilk ortaya çıktığı yer Vuhan oldu. Şehir bu bakımdan basında çokça yer aldı. Üç kasabanın gelişmesiyle meydana gelen bu sansasyonel şehri daha yakından tanıyalım.

vuhan nerede? vuhan hakkında bilgiler

Vuhan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Vuhan, önemli bir sanayi, ticaret ve kültür kentidir. Wuchang, Hankou ve Hanyang isimli üç kasabanın zamanla gelişip bir araya gelmesiyle var olmuştur. 1927’den bu yana, birleşik bir kent olarak kabul edilir. Vuhan’ın on üç ilçesi ve yüz elli altı tane alt birimi vardır. 8,494,41 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip Vuhan’da 11 milyon insan yaşıyor.

Bir kültür kenti olan Vuhan, bir milyonu aşkın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple dünyanın en büyük öğrenci kentlerinden biri. Kent, aynı zamanda Çin’in ar-ge merkezidir. Bünyesinde seksen iki üniversite barındırır. Bu yönüyle de Çin için Pekin’den sonra en önemli eğitim şehridir.

Vuhan, Çin Halk Cumhuriyeti için teknoloji konusunda da özel bir yere sahip. Çünkü ülkenin teknoloji üretiminin büyük bir kısmı burada gerçekleşiyor. Ayrıca Vuhan’ın bir inovasyon kenti olduğunu da ekleyelim. Kent, ülkenin Şenzen’den sonra gelen en donanımlı inovasyon merkezidir. Bunda bir eğitim kenti olmasının da katkısı büyüktür elbette.

vuhan şehri, qubei, çin, koronavirüs

Sansasyonel Şehir Vuhan: Koronavirüs

2019 senesinden bu yana, adını sıkça duyar olduğumuz koronavirüsün de ilk tespit edildiği yer Vuhan oldu. Şehir, hızla artan vakalar ve can kayıplarıyla uzun bir süre mücadele etti. Ayrıca şehir, ticaret ve kültürün kesişim noktası olduğundan salgın kısa sürede Çin’in geneline yayıldı. Bunun üzerine Hubei eyaleti ve diğer kentler tedbirler aldı. Bu tedbirler, Vuhan halkının haftalarca dışarıya çıkamamasına kadar vardı.

Tüm dünya, koronavirüsün Vuhan şehrindeki canlı hayvan pazarlarından bulaştığını konuştu. Buradan üreyip dünyanın geneline yayıldığını savunanlar oldu. Bunun tam aksini söyleyenler de mevcuttu. Bu konuyla ilgili hala kesin ve net bir sonuca varılmış değil. Sıkı tedbirlere maruz kalan yerel halk, doksan gün boyunca temel ihtiyaçları hariç dışarıya çıkamadı.

Pandemiden korkmadan seyahat edeceğiniz Maldivler hakkındaki yazımızdan devam etmeye ne dersiniz?

vuhan ulaşım bilgileri

Ulaşım Ağları

Vuhan bulunduğu bölgenin bilim, teknoloji, kültür, eğitim, iletişim ve aynı zamanda ulaşım merkezidir. Şehir önemli bir ulaşım ağına sahip. Yangtze Nehri havzasında bulunan Çay Yolu’nun limanıdır. Dahası Vuhan, göz alıcı köprülere ve yüksek teknolojiyle yapılmış hızlı trenlere de ev sahipliği yapıyor. Çin’in hızlı tren ağları burada kesişiyor.

Vuhan’ın ulaşım merkezi olmasından dolayı koronavirüsün bu kadar kısa sürede Çin’in geneline yayıldığını da pekala söyleyebiliriz. Neyse ki salgının başladığı dönem, Çin hükümetinin uyguladığı sıkı tedbirler neticesini verdi. Salgının seyri yavaşladı. Ayrıca aşı çalışmalarıyla salgın kontrol altına alınmış oldu. Vuhan, tedbirlerin uygulandığı dönem bir hayalet şehre dönmüştü. Artık yerel halk tüm dünyadan daha serbest bir durumda. Böylece belli koşulları yerine getirebilen herkes için Vuhan’ı gezip görme ihtimali yeniden gündeme gelmiş oluyor.

wuhan üniversitesi

Vuhan’da Gezilecek Yerler

Çin’in kültür bakımdan zengin şehri Vuhan’da gezebileceğiniz birçok yer var. Şehir, diğer büyük şehirleri birbirine bağlayan demiryolu ve otoyollarla bezeli olduğundan zaten avantajlı bir konumda yer alıyor. Bunun yanı sıra Vuhan; Hubei Eyalet Müzesi, Vuhan Müzesi, Moshan Tepesi, Doğu Parkı, su oluşumları, tiyatroları, eğlence ve temalı parklar gibi saymaktan yorulacağımız bir çeşitliliğe sahip. Yellow Crane Tower özellikle, şehrin simgesi haline gelmiş bir yapı. Jiping Sokağı ise merkezi alışveriş yerlerini, restoranları, çarşıları sevenlerin ilgisini çekiyor.

Hankao Tren Garı da yine Vuhan’da bulunan ve şehrin sembolü haline gelmiş bir diğer yapı. Tren garı, Çin’in yerel mimarisine uymaktan çok Batı stili izler taşıyor. Ziyaret eden turistleri cezbetmek üzere Vuhan şehrinde bulunuyor. Şehrin simgesi niteliğinde olan bir yapı da Yangtze Nehri üzerindeki Vuhan Köprüsü’dür. 1955’den beri bölgenin en önemli bağlantı yolunu oluşturuyor.

Batılıların Çin’in Chicago’su olarak adlandırdığı şehirde, birçok görkemli gökdelen de yer alıyor. Ayrıca Vuhan, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı içerisinde. Çin’in tasarım şehri seçilen dört şehrinden bir tanesi. Diğer üç şehir ise Pekin, Şenzen ve Şangay’dır. Vuhan bu diğer şehirlerden farklı olarak Çin’in dünyaya açılmaya başlamasıyla değişip gelişen, bu duruma en çabuk entegre olan şehirdir.

seyahat ile ilgili objeler, güneş gözlüğü, pusula, fotoğraf makinesi, kalem, kağıt

Vuhan’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Her haliyle gezilip görülmeye değer bir şehir Vuhan. Şehirdeki Chu kültürü, antik dönem kalıntıları, üç kral dönemine ait detaylar ziyaretçilerini bekliyor. Şehirde nemli bir tropikal iklim hüküm sürüyor. Bundan dolayı turistlere ziyaret için genellikle ilkbahar ayları tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra Vuhan’a, direkt olarak Türkiye’den uçak seferi bulunmuyor. Ancak dileyenler Şangay’a veya Pekin’e uçakla giderek oradan aktarma yapabilirler.

Vuhan’ın, Bordeaux, Sidney, Manchester gibi şehirlerle kardeş olduğunu zaten biliyoruz. Peki 2013 yılından bu yana ülkemizden bir şehirle de kardeş olduğunu söylesek! O şehir, Türkiye’mizin incisi İzmir. İlginç detaylarıyla Vuhan’ı merak etmek ve gezip görmek için gerçekten çok sebep var.

Yorum ekle