Yolcu360 Blog
netflix-kullanma-kılavuzu
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Verimli Netflix Kullanma Kılavuzu

Verimli Netflix Kullanma Kılavuzu

Yeni medya teknolojileri; internet, iletişim ve telekomünikasyon alanında yapılan yenilikler sayesinde gelişme gösterdi. Gelişen yeni medya teknolojileri ile film ve sinema sektörü film üretim süreçlerini önemli derecede etkiledi. Bu yeni medya teknolojileri sayesinde bazı dijital platformlar ortaya çıktı. Netflix’te  bunlardan bir tanesi olarak hayatımıza girdi. Netflix, film izlemenin olanaklarını geliştirip izleyicinin film izleme alışkanlıklarını değiştirdi. Bir nevi Netflix kullanma kılavuzu niteliğindeki bu yazıyı yeni başlayanlar, hali hazırda kullananlar için ele aldık. Verimli zamanlama imkanı sunan bu platformun bilinmeyen yönlerini inceledik. Netflix az bilinenler neler cevaplarını özenle yazdık.

Yeni Başlayanlar İçin Netflix Nedir?

Netflix, üyelerin, internete bağlı bir cihazla, reklam çıkmadan dizi ve film izlemelerini sağlayan yayın hizmeti. Akıllı televizyonlar, oyun konsolları, akıllı telefonlar, medya oynatıcıları gibi Netflix uygulamasına sahip bu cihazlarla izleme imkanı sunar. Netflix’te dizi ve film izlemeye başlamadan önce oturum açmak gerekiyor. Netflix uygulamasından veya web sitesine girdikten sonra oturum aç komutu seçilir. Tek bir cihazla açılabileceği gibi birden fazla cihazla da açılabilir. Daha sonra, üyeler kendi izleme alanlarını kişiselleştirmek için profil oluşturabilir. Bir hesapta beş ayrı profil oluşturulabilir. Kısaca Netflix nedir tanımladık. Peki, Netflix’ten nasıl daha çok faydalanılabilir?

En İyi Netflix Dizileri (2022 Listesi) için tıklayın.

Daha Verimli Netflix İçin İpuçları: Netflix Kullanma Kılavuzu

Netflix, geniş içerik yelpazesi ve faydalı özellikleri ile yayıncılığa yeni bir bakış açısı getirdi. Netflix, pek çok farklı cihazdan dizi, film ve belgesel izleme imkanı veriyor. Değişik ortamlarda içerikleri izleme imkanı sağlıyor. Öneri fonksiyonu sayesinde yeni filmler keşfetme olanağı tanıyor. Netflix’te sadece dizi veya film izlemekten çok daha fazlası yapılabilir.

 • Wi-Fi ile İndirilebilir İçerikler

Netflix indirilebilir içerikler fonksiyonu ile kolaylık sağlıyor. Mobil paketinden internetin bitmesini istemeyen kullanıcılar, Wi-Fi ile indirip daha sonra izleme imkanı buluyor. Ayrıca, bu fonksiyonda akıllı indirme özelliği de var. Bu özellik, indirilen bölümü izledikten sonra siliyor, bir sonraki bölümü otomatik olarak yüklüyor. Böylece, Netflix indirilebilir içerikler, uzun seyahatlerde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak imkanı veriyor. Ancak, bu içerikleri izlemenin belirli bir süresi var. Belli bir süre sonra indirilen içerik otomatik silinir.

 • Netflix’in Sunduğu Dizi ve Film Önerileri

Netflix, pek çok farklı türden içerikleri ile bazen kafaların karışmasına sebep olabiliyor. Bunu da öneri sistemi ile çözmüş. Netflix, zevke uygun içerik önerileri ile kullanıcılarına yardımcı oluyor. Bunun için izleyip beğenilen ya da beğenilmeyen dizi ya da filmi oylamak gerekiyor. İzlenilen içeriği silmekte mümkün. Bunun için, izleme etkinliği sayfasına gidip sıralanan listeden silmek istenilen içerik seçilip ortadan kaldırılır. 

 • Herkese Ayrı Profil

Netflix’in en yararlı özelliklerinden biri ayrı profil oluşturabilme. Bir Netflix üyeliğini ailedeki herkes, arkadaşlar ortak kullanabiliyor. Biri aksiyon izlerken diğeri komedi filmleri izlemek istiyor. Herkesin ayrı profili sayesinde bu karmaşa çözülmüş oluyor. Çünkü aksiyon içerikli film ararken komedi film önerileri ile vakit kaybedilmiyor. Netflix bir üyeliğe beş ayrı profil oluşturma imkanı sayesinde herkes zevkine göre öneri alabiliyor.

 • Bir Zamanların Karışık Kaseti Şimdi Netflix Flixtape

Netflix’in, flixtape özelliği ile belirli bir tema çerçevesinde kısa listeler hazırlanabilir. Flixtape ile oluşturulan bu listeye bir kapak ve işin eklenebilir. Daha sonra sosyal medya aracılığı ile paylaşımda bulunmak çok kolay.

 • Alt Yazılar Değişsin

Netflix üyelerini tercihlerinde özgür bırakıyor. Üyeler, sabit yayın akışı olmadan istedikleri dizi, film ya da belgeseli istedikleri zamanda ve yerde, reklam çıkmadan izleme imkanına sahip. Netflix, alt yazı tercihinde de üyelerini özgür bırakmayı tercih ediyor. Standart alt yazıdan sıkılan üyeler, alt yazıların fontunu, metin boyutunu hatta sekiz farklı renk seçeneği ile yazı rengini değiştirme imkanına sahip. Bu imkanlardan yararlanmak için hesap ayarlarına gitmek gerekiyor.

 • Netflix Kullanma Kılavuzu: Bilgisayar Kısa Yolları

Netflix’te dizi ya da filmi bilgisayardan izlemeyi tercih eden üyeler de var tabii. Siz de bilgisayardan izleyenlerdenseniz için basit birkaç kısa yol ile izleme zevkinizi artırabilirsiniz. ‘F’ tuşu sayesinde tam ekrana dönüyor. ‘ESC’ tuşu pencere görünümüne geri dönüyor. ‘ boşluk’ veya ‘enter’ tuşları sayesinde filmi durdurabilir ya da başlatabilirsiniz. Sağ ve sol ok tuşları sayesinde 10’ar saniye ileri geri alabilirsiniz. Aşağı ve yukarı ok sayesinde ses ayarı yapabilirsiniz. İçeriği tamamen durdurmak için ‘M’ tuşuna basmanız yeterli.

 • Netflix Türk Yapımları

Netflix, pek çok farklı ülkenin beğenilen yapımlarını lisanslayıp kendi bünyesine alıyor. Türkiye’de de birbirinden değerli, eşsiz yapımlar mevcut. Bu sebeple Netflix Türkiye’den aldığı yapımları koleksiyon yapıp dünyaya sundu. Made in Turkey koleksiyonuna 190 ülkenin ulaşması da böylelikle mümkün hale geliyor. Platform üyelerinden de yerli yapımları sevenler, Netflix.com/madeınTurkey adresinden inceleme yapabilirler ya da uygulamanın Türk dizileri veya filmleri seçeneklerinden ulaşabilirler. 

 • Netflix Çocuk İçerikleri

Netflix, sadece yetişkinleri düşünmekle kalmıyor. Çocuklar içinde güvenli ortamı oluşturmayı sağlıyor. Ebeveynlere sunduğu seçeneklerle daha fazla kontrol sağlamayı hedefliyor. Bu bağlamda çocuk profilleri özelliği çok işe yarıyor. Şöyle ki, bu profillerdeki yaş gruplarına uygun içerikler mevcut. Ayrıca, ebeveynler kendi profillerine pin kodu koyarak çocuklarının profillerine ulaşmasının önüne geçiyor. Tüm bunlar için hesap ayarlarına gidip ebeveyn kontrol seçeneklerini incelemek gerekir.

Netflix Ne Kadar İnternetten Yer?

Netflix veri kullanımı dört farklı şekilde olur. Bunlar şöyle; 

Bir cihaz için bir saatte kullanılan miktarlar;

 1. Düşük ayar: Temel kalite, saatte maximum 0,3 GB
 2. Orta ayar: Standart kalite, saatte maximum 0,7 GB
 3. Yüksek ayar: En iyi kalite.
 •  Standart çözünürlük; Max 1 GB
 •  Yüksek çözünürlük; Max 3 GB
 •  Ultra yüksek çözünürlük (4K); Max 7 GB

Mobil veri kullanımı için ayarlar;

 1. Otomatik: Netflix, veri kullanımı ve video kalitesini dengeler. 1 GB internet ile yaklaşık 4 saat izleme yapılıyor.
 2. Sadece Wi-Fi: Yalnızca Wi-Fi bağlantısında izleme mümkün.
 3. Veri tasarrufu: 1 GB internet ile 6 saat izleme imkanı veriyor.
 4. Maksimum veri kullanımı: 
 • En yüksek görüntü kalitesi sağlıyor.
 • Yalnızca sınırsız veri planı varsa öneriliyor.
 • Cihaza ve ağ hızına göre 20 dakikada 1 GB veya daha fazla veri kullanılıyor.

Yerli televizyon içeriklerini küresel izleyici ile buluşturması ve ekonomik yapısıyla Netflix benzerlerinden ayrılıyor. Ekonomik yapıdan kasıt, ücretli üyeliğe dayanması. Netflix’i konu aldığımız yazıda bütün az bilinen yönlerine ışık tuttuk. Ayrıca Netflix nedir, nasıl daha verimli kullanılıyor sorularını tüm ayrıntıları ile cevapladık. 

Kiralık Araç Mı Arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle