Yolcu360
Üstü Açık Arabalar
Otomotiv Haberleri

Üstü Açık Arabaların En Güzellerine Bakalım…

Üstü açık arabaların en güzelleri hangileri? En güzel üstü açık araba modeli hangisi? Oto Haber Dergisinin hazırladığı bir makaleden ilham aldık ve araştırdık, 7’den 70’e üstü açık otomobiller

Üstü Açık Arabaların En Güzellerine Bakalım…

Üstü açık araba almayı hayal ediyor musunuz? Üstü açık otomobil modelleri ilginizi çekiyorsa bu yazı tam size göre: Üstü Açık Arabaların En Güzelleri

Uzun dönem araç kiralama için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Üstü Açık Arabaların En Güzelleri ve Bu Trendin Tarihçesi

Özgürlüğün otomobil dilinde sembolü olan üstü açıklar, hava atmanın da en güzel yolları arasında. Aslında bu çok havalı, çok trend arabaların kökleri at arabalarına dayanıyor. Arkasında bir aks önünde de atların bulunduğu faytonlar varya işte onlar, üstü açık otomobillerin dedesi oluyor. 

Üstü Açık ArabalarOndokuzuncu yüzyılın sonunda ivmelenen motorlu taşıtların ilk örneklerinde kesinlikle bu stil kullanılmıştı. Ancak bu üstü açık otomobillerin rüzgarı, yağmuru içeriye alması konforsuz olduklarını düşündürdü ve üstü kapalı otomobiller yapılarak bu özel tasarım terk edildi. 1930’lara gelindiğinde gelir düzeyi yüksek insanlar, güzel bahar havalarında kır gezintileri için üstü açık otomobiller almaya başladılar. Böylece üstü açık cabrio modelleri, zengin arabası oldu.

 

Tavanı katlanan ilk otomobil ise bir Peugeot. 1934 model Peugeot 604, ilk üstü açılıp kapanan otomobil oldu. 1940’lı yıllarda Almanya ve Fransa’ya giren Amerikan askerlerinin üst düzey komutanları, ülkelerine döndüklerinde burada Amerikan üstü açık otomobillerinin ortaya çıkmasına neden oldular. 

Üstü Açık Arabalar1950 yıllarda Nash Convertible isimli araç, cam çerçevelerinin sabit kaldığı bir üstü açık otomobil olarak tarihe geçti. Bu otomobil, üstü açılabilen bir otomobilin içindeki seslerin nasıl azaltılabileceğini de gösterdi. 

1960’lara kadar Amerika’da üstü açık arabalar çok trend oldu. Ancak 1960’larda birden bu akım kesildi. Hatta 1965 yılında üstü açık arabaların satışları %1’e düştü. Bunda John F. Kennedy’nin üstü açık araba içinde süikaste uğramasının pay büyüktü. 

1980’lerde yaşanan petrol krizi de üstü açık otomobillere olan ilgiyi epeyce azalttı. Ancak 1990’larda ise bazı markalar, bu akımı yeniden yaşatmak üzere yeni projeler geliştirdi. Amerikan gençlerinin uygun fiyatlı spor otomobil sahibi olma isteğine yanıt ise Amerikanlı markalardan değil, dünyanın öbür ucundan Mazda’dan gelmişti. Mazda nefis cabriolet modeller geliştirdi. Mazda MX-5 bunlardan biri. 

Panoramik açılır cam tavan tutkusu, oyuna BMW; Mercedes, Audi gibi markaları da dahil etti. 

Üstü Açık ArabalarBugün ise otomotiv sektöründe modanın adı SUV. Peki, SUV ile üstü açık olma durumu bir araya gelir mi? Bana göre, her otomobilin kendine özgü bir tarzı vardır. Ama markalar bu iki ihtiyaca aynı anda yanıt sunmayı yani bir taşta iki kuş vurmayı istiyor. Volkswagen T-Roc da bunun güzel bir kanıtı. 

Ucuz araç kiralama için Ankara araç kiralama opsiyonlarına bakabilirsiniz.

Üstü Açık Otomobiller Neden Konforsuz?

  • Öncelikle bu tarz otomobillerin kullanım süreleri biraz kısıtlı
  • Yaz aylarında güneş tepedeyken sürücüyü çok rahatsız edebilir.
  • Kış aylarında üşüme, rüzgar etkisi rahatsız edici.
  • Bazılarında tente tavan yağmur sızdırabilir ve arabanın içine su dolabilir.
  • Üstü açılır tavan sisteminin bakımı, tamiri çok masraflı.
  • Yol tutuşları genel olarak iyi değil.

Onları bu dezavantajları nedeniyle yıl boyunca verimli bir şekilde kullanmak zor. Ancak zengin bir evin ikinci otomobili olmaları mümkün. 

Üstü Açık Arabalar

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Üstü Açık Araba Kiralama

Düğünlerde ve özel günler üstü açık araba kiralamak çok moda. Ama biz, bundan bahsetmiyoruz. Bir haftalığına üstü açık arabanız olsa mesela, bu keyfi birkaç gün doya doya yaşasanız. Hatta bunu da güzel bir tatile denk getirseniz ve unutulmaz anılarınız olsa. Üstü açık otomobil kiralamak üzere yolcu360.com’da fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Kiralık üstü açık otomobil fiyatlarına bakabilir, özelliklerini inceleyebilirsiniz. En uygun fiyatlı kiralık üstü açık araba seçeneğine hızlıca ulaşabilirsiniz. 

Kiralık araba için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dünyanın En Pahalı 10 Arabası

Yolcu360

Bu Başlık Önemli! 2019 Yaya Yılı

Yolcu360

2018’in En Moda Otomobil Renkleri

Yolcu360

Yorum Bırak