Yolcu360 Blog
Enginar Çiçeği
Yolcu360 Blog > Bilgi > İlginç bilgiler > Yunan Tanrısı Zeus’un Enginar Aşkı

Yunan Tanrısı Zeus’un Enginar Aşkı

Enginar hangi milletin yemeğidir? Urla’da enginar nerede yenir? Urla enginar festivali ne zaman? Enginarla neler yapılabilir?

Yunan Tanrısı Zeus’un Enginar Aşkı

Enginar Çiçeği
Enginar Çiçeği

Yunan Mitolojisindeki en dominant karakter olan Zeus, enginarı tüm Yunanlılar gibi çok seviyormuş. Üstelik onun enginar sevgisi, enginar dolması, enginar püresi gibi lezzetlerle sınırlı değilmiş. Enginar çiçeğini de çok güzel buluyormuş. Gerçekten de enginar çiçeği, görüp görebileceğiniz en güzel sebze çiçeklerinden biridir. Gerçi, bütün dikenlilerin çiçekleri güzel ve farklı oluyor. Hikayemiz Zeus, enginar ve Urla hakkında…

Enginarın Kalbi Urla

Enginar’ın anavatanı Akdeniz. Dünyanın en lezzetli enginarı da Ege bölgesinde yetişiyor. Bugün enginar tarımı yapılıyor ama geçmiş yıllarda tarlalarda bir zararlı olarak biten dikenli bitkinin kalbi köylüler tarafından toplanıp pazarda satılırdı. Egelilerden başka da ilgilenen olmazdı. Şimdi, enginarı herkes tanıdı ve çok sevdi. 

İzmir’in Urla ilçesinde her yıl, nisan ayının son haftasında Enginar Festivali yapılıyor. Festival, gerçekten büyük ilgi görüyor. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama Urla Enginar Festivali zamanında ilçede otel bulmak neredeyse imkansız. Urla Enginar Festivalinde enginar ızgara, enginar reçeli, enginar cipsi ve daha neler neler var…

İzmir Urla Antik Sahili hakkında bilgi için tıklayın!

Urla Enginar Festivalinde Kiralık Araç Urla

Urla kiralık araç fiyatları için hızlıca yolcu360.com üzerinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz. yolcu360.com ile Urla kiralık araba fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Urla kiralık otomobil fiyatlarını görüntüleyerek Urla’da uygun araç kiralama seçeneklerine de bir kaç saniye içinde erişebilirsiniz. 

Yunan Tanrısı Zeus’un Enginar Aşkı

İzmir yarımadasında yetişen sakız enginarı, dünyanın en lezzetli enginar türüdür. Sakız enginarı adı verilen bu tür, dünya gastronomi kitaplarında yer eder. Hem görünüm hem de lezzet açısından eşsiz bir enginar türüdür. Bu eşsiz güzellikteki enginar, Antik Yunan efsanelerinden birine de konu olmuştur. Yunan mitolojisinin baş tanrısı olan Zeus, Cynara adlı kadına aşık olur. Güzelliği ile neredeyse tüm bölgede adından söz edilen Cynara’yı aşkına ikna etmek için epeyce çabalar. Sonunda güzel kadını ikna eder. Onu, tanrıça yapar. Zeus, tanrıçası Cynara için evini de yeniden düzenler. Ama Cynara, evi hiç beğenmez. Zeus, bu duruma çok kızar. Öyle ki, önce kadını geldiği yere geri gönderir ardından da onu bir enginara dönüştürür. Enginar çiçeğinin güzelliği de buradan geliyor olsa gerek…

Enginar’la Neler Yapılabilir?

Enginar dolması, enginar salatası, enginarlı pilav, etli enginar en çok sevilen enginar yemekleri arasında. Urla’da enginar reçeli, enginar püresi, enginar beğendi, enginar turşusu da yapılıyor. Bu bol lifli ve etli sebzeden yararlanmayı biliyorlar. Enginar, limon ve tuzla yan yana geldiğinde tatlı ekşi ve bir parça topraksı bir lezzet sunuyor. Enginar, doyurucu bir sebze. Patates, havuç gibi doyurucu tok tutucu etkisi var. Zeytinyağlı enginarın doyurucu olması, bol lifli olması, tok tutması onu muhteşem bir diyet yemeği yapıyor. Bir kaç enginarlı tarif verelim…

Enginar Püresi

Enginar püresi, tatlı ekşi bir püre. Haşlanmış enginarların sızma zeytinyağı, tuz, karabiber, biraz kaşar rendesi ile ezilmesi ile elde ediliyor. İçine limon suyu da ekleniyor. Enginar püresi üstüne ızgara somon çok yakışıyor. 

Enginar Dolması

Yapraklı enginarı alıp yıkayın ve limonlu suda haşlayın. Başka bir kapta pirinç, taze yeşillikler, rendelenmiş soğan, tuz, karabiber, pulbiber, toz nane karışımını zeytinyağı ve çok az biber salçası ile karıştırın. Bu iç harcını haşlanırken açılan enginar yapraklarının aralarına kaşıkla doldurun. Düdüklü tencerede 15 dakika pişirin. Pişince biraz soğumaya bırakın. Üzerine sızma zeytinyağı gezdirip servis edin. 

Enginar Salatası

Enginar göbeğini limonlu ve tuzlu suda haşlayın. Sonra küp şeklinde doğrayın. Derin bir kaseye taze yeşillikleri ince ince kıyın. İçine haşlanmış garnitür (konserve garnitürü bir taşım kaynatın), doğranmış enginar parçaları ekleyip karıştırın. Limon, tuz, az toz şeker, sızma zeytinyağı ve çekirdekleri çıkarılıp doğranmış bir avuç zeytin ile karıştırın. Tatlı, ekşi, acı lezzetleri bir arada sunan bir salata olacaktır. 

Enginarlı Pilav

Enginarın topraksı dokusu, tatlı-ekşi tadı, pilava çok yakışır. Limonlu ve tuzlu suda haşladığınız enginarları elma dilimi gibi doğrayın. Yıkanmış pirinçleri bir kaseye alın. Şimdi dibi yapışmaz tencerenize biraz sıvı yağ biraz tereyağ ekleyin ve kızdırın. Şimdi pirinci koyup karıştırın ve enginarları ekleyin. Üstünü aşacak kadar su koyun ve altını kısın. Suyunu çekince servis tabağına alın. Üzerine et sote çok yakışıyor. 

Yorum ekle