Yolcu360
Araç kirala ve gez

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi / Ordu

Ordu‘da gezilip görülecek birçok doğal alan dışında birbirinden farklı değerli tarihi eserin bulunduğu kültürel mirasın aktarıldığı Ünye yaşayan kültürel miras müzesi’ne de sahip. Müzeyi sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve yazdı…

Ünye yaşayan kültürel miras müzesi Ordu gezimde beni etkileyen yerlerin başında oldu. Müzeye ilk girdiğim andan itibaren gözlerimde çocukluğum canlandı. Niyet çekmeler, sek sek oynamalar, ip atlamalar Hacivat Karagöz yani gölge oyunu zamanı bende tekrar yaşattı. Şimdi müze hakkında sizi biraz bilgilendireyim. Müze Ünye’de somut ve somut olmayan kültürel mirası araştırıp, gelecek nesillere aktarmak için sürdürebilir çalışma yapmakta. Müze ayrıca Unesco logosunu kullanan ülkemizdeki tek müze olma özelliğini taşımakta. 1760 yılında yapılan Klasik Osmanlı Mimarisi özelliğini taşıyan müze aynı zamanda “Kaptan evi” olarak da bilinmektedir. Evin dışında geniş bir bahçe, kuyu, çamaşır yıkama teknesi, Türk kahvesi köşesi ve geleneksel oyun alanları bulunmaktadır.  İçeri girdiğinizde ise taşlık, ahır, haremlik selamlık odaları, gelin odası, kaptan odası, baş oda, mutfak, seki ve sofa bölümleriyle misafirlerini Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleriyle karşılamakta.

Beni en çok etkileyen noktalardan birisi ise muhteşem tavan işçiliği ve cam sanatının inceliğini yansıtan vitray camlar oldu. Müzeye geldiğinizde bahçede ip atlayabilir, sek sek oynayabilir, niyet çekme gibi geleneksel oyunları yaşayarak keyifli anlar geçirebilirsiniz. İçeri girdiğinizde sağ taraftaki oda da ise halk tiyatrosu sergilenmektedir. Karagöz oyunu, orta oyunu, meddah ve kukla oyunu oynamakta. Bu oyunları oynatan Yücel Özdemir kardeşime ise geleceğimizde eski özlem duyduğumuz değerleri yaşattığı için teşekkür ederim.

Taş yapıda ise el sanatları olarak Ebruli, ağaç baskı geleneğini yaşatabilirsiniz. Baş oda da ise oynadığımı oyunlar, arkadaşlarımız ile beraber keyifli zaman geçirerek çözmeye çalıştığımız bilmeceler ile keyifli anlar yaşadık, deyimler ile ise geçmişimizi bir kez daha yad ettik. Müzede ise sizleri neler mi bekliyor 🙂

 –Ünye Halk Mimarisi

 –Ünye sözlü tarihi

-Ebru sanatı

-Ihlamur baskı

-Karagöz Gösterileri

-Köy seyirlik oyunları

-Kukla Gösterileri

-Meddah

-Ünye Türküleri

-Türk Kahvesi ve hikâyeleri

-Masal ebesinde Ünye Masalları (Herte ile Ferte, Ilı ile Dılı)

-Deyimler ve hikâyeleri (Ustam püf dedi, bir fındık sofra kaldırır, fosul gibi olmak )

-Mani küpü

-Ünye Halk İnançları

-Ünye Bilmeceleri (mesel mesel metten, top sakalı etten?)

-Ünye Halk mutfağı (gelin kuyudan beraber karpuzu çıkaralım)

-Geleneksel Çocuk Oyunları (Alayla Bulayla, Bokuş oyunu, Tendürek, tik tak, yıkmaca)

-Geleneksel zeka ve strateji oyunları (Mangala, dokuz taş, üç taş)

Mutlaka Ziyaret Edilesi Bir Müze

Baş oda da ise sedirlerde, minderde, ahşap kokusunu içlerine çekerken, uzun kış gecelerinde mangalın etrafında kaybolan masallarımızı, hikayelerimizi ve fıkralarımızı Sevgili İhsan Akbulut kardeşimden dinlemenizi öneririm, inanılmaz keyifli. yolcu360‘dan Ordu araç kiralama yaparak 1 saatlik süren bir yolculuğun sonunda müzeye ulaşabilirsiniz.

İnanın o anların eğlencesi beni o kadar çok etkiledi ki anlatamam, yolunuz Ordu’ya düşerse Kadılar şehri Ünye’yi ziyaret etmenizi öneririm. Ben çok eğlendim ve bilgiler edindim. Müzeyi ücretsiz gezebileceğinizi belirtmekte fayda var diyorum. Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi pazartesi günleri hariç her gün açıktır. Sosyal medyadan ise müzeyi inceleyebilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle..

İlgili Yazılar

Kibyra Antik Şehri / Burdur / Burdur’a Nasıl Gidilir?

Yolcu 360

Kapıdağ Yarımadası : Yanı başınızdaki cennet / Balıkesir / Erdek

Yolcu 360

Datça Gezi Rehberi

Yolcu360

Yorum Bırak