Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Uludağ Kayak Merkezi ve Kayak Turları

Uludağ Kayak Merkezi ve Kayak Turları

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi Bursa’da yer alıyor. Uludağ rakım 2542 metreyi bulan yüksekliği ile hayli fazla bu sebeple de Marmara’nın en yüksek dağı unvanına sahip. Özellikle kış aylarında araç kiralama yaparak gelen çok sayıda misafir ağırlayan Uludağ Kayak Merkezi yaz aylarında  da dağçılık sporları ile ilgilenenleri ağırlıyor. 

Uludağ yılbaşı programları 2019 takvimi en çok merak edilen aktivitelerden biri. Birbirinden farklı Uludağ kayak pistleri kış aylarında yapılan Uludağ kayak turu ile oldukça ilgi görüyor. Aynı zamanda Uludağ’ı 8 farklı noktada bulunan canlı yayın kameraları ile Uludağ Kayak Merkezi canlı olarak izlenebilir. Peki Uludağ nerede? Uludağ otelleri nasıl? Uludağ Kayak kayak kiralama nasıl yapılır? Uludağ Kayak merkezi ulaşım seçenekleri nelerdir? bu yazıda sizler için bu bilgileri derledik.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi Marmara’nın en yüksek dağında konumlanmış, uzunluğu 40 km’yi bulan bir alana yayılmıştır. Genişliği 15-20 km arasında olan bu heybetli dağ görenleri büyülemeye yeter. Bembeyaz karlarla örtülü tepeleri Uludağ’a gittiğinizde sakin ve hayranlık uyandıran manzaraları ile güzel bir kış tatili yaşayabilirsiniz. Zorluk derecesi kolay 10 pist olmak üzere 20’ye yakın kayak pisti bulunur. Kayak yapmayı sevenler için Uludağ Kayak merkezi eşsiz bir kış tatili alternatifi. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında Uludağ kayak merkezi çok sayıda misafir ağırlar. Buna rağmen Uludağ yaz aylarında da trekking, kampçılık gibi spor alanları sayesinde oldukça ilgi gören bir nokta. Birbirinden güzel manzaraya sahip Uludağ otelleri konaklama için ihtiyaçlara cevap veriyor. Birbirinden farklı fiyat seçenekleri ile siz de bu kış Uludağ kayak turları 2019 seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Uludağ teleferik çalışma saatleri hafta içi 09:00-19:00 arasında hafta sonu ise 09:00-19:00 arasında hizmet veriyor.
Uludağ teleferik ücreti 2019 itibariyle gidiş-dönüş 48 TL, öğrenciler için ise gidiş- dönüş 35 TL olarak belirlendi.

Uludağ Kayak Pistleri

 1. Alkoçlar Teleski: 1. Bölgede bulunan tesisin pist uzunluğu yaklaşık olarak 400 metredir. İzlenebilecek tek bir rota bulunur. Orta zorlukta bulunan pist orta ve ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur.
 2. Beceren Teleski: 1. Bölgede bulunan tesisin pist uzunluğu yaklaşık olarak 540 metredir.İzlenebilecek 2 rota bulunur. İkinci rotayı takip edilerek pist uzunluğunu 670 metreye kadar çıkarılabilir. Zorluk derecesi kolay pisttir. Dolayısıyla kayak yapmaya yeni başlayanlar için ideal bir pist.
 3. Ergün kayak pisti:  Alkoçlar teleski kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu 800 metredir.
 4. Beden terbiyesi Kuşaklı Kayak Pisti: Beden terbiyesi telesiyeji kullanılarak piste ulaşılabilen pistin uzunluğu 2750 metre.
 5. Kuşaklıkaya kayak pisti: Kuşaklıkaya Grand telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu 3000 metre.
 6. Garan kayak pisti: Garan teleski kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu ortalama 1300 metre.
 7. Grand Yazıcı Kayak Pisti ( İtalya Yokuşu): Yazıcı Teleski kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu ise ortalama 650 metre.
 8. Belvü kayak pisti: Belvü telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu 900 metredir.
 9. Karakuvvetleri Pisti: Karakuvvetleri telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu 1100 metre. Sadece karakuvvetlerinin kullanımında olan bir pist olduğunu söylemekte fayda var.
 10. Fahri Kayak pisti: Fahri telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu yaklaşık olarak 1100 metre.
 11. Kervansaray Kayak Pisti: Kervansaray telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pist ortalama 1100 metre.
 12. Beceren Kayak Pisti: Beceren Teleski kullanılarak ulaşılabilen pisttir. Otel Beceren kayak pistinin uzunluğu ortalama 900 metre.
 13. Yazıcı Kayak Pisti: Yazıcı telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pistin uzunluğu ortalama 1175 metre.
 14. Osman Yüce Kayak Pisti: Ağaoğlu telesiyejini kullanarak ulaşılabilen pistin uzunluğu ortalama 650 metre.
 15. Karkay Kayak Pisti: Karkay Otel telesiyeji kullanılarak ulaşılabilen pisttir. Karkay Otel pisti’nin ortalama uzunluğu 700 metre.
 16. Grand Yazıcı Tutyeli Kayak Pisti: Tutyeli telesiyeji kullanılarak ulaşılan pistin uzunluğu yaklaşık 2750 metre.
 17. Ergün kayak pisti: Ergün Kayak pisti uzunluğu 800 metre olarak bilinir.
 18. Kuşaklı kayak pisti: Bu pistin uzunluğu ise 2750 metredir. Kuşaklıkaya kayak pistinde Kuşaklıkaya Grand telesiyeji bulunur.
 19. Belvü kayak pisti: Bu pistin uzunluğu ise 800 metre. Fahri kaya pistinde Fahri telesiyeji bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Turları

Uludağ Kayak Merkezi kış aylarında yapılacak en iyi aktiviteleri sunduğundan özellikle kayak turu yapmak isteyen misafirlerin de ilgisini çekiyor. Uludağ Kayak Merkezi’ne yakın konumlarda olanlar günübirlik Uludağ turu seçeneklerini değerlendirirken uzun soluklu bir kış tatili isteyenler de konaklamalı Uludağ kayak turu seçeneklerini değerlendiriyor. Uludağ günübirlik kayak turları 80 TL’ den başlayarak değişiklik gösteriyor. Uludağ konaklamalı kayak turu 220 TL, Uludağ turu kayaklar dahil 130 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor. Uludağ’a kayak turuna gittiğinizde zorluk derecesine göre seçeceğiniz kayak pistlerinde kayak yapabilir, mis gibi kokan sucuk ekmek keyfini çıkarabilirsiniz.

Uludağ Kayak Kiralama Fiyatları

Uludağ Kayak Merkezi’nde SKIPASS Kayak Biletleri kullanılıyor. Bu biletler sayesinde 4 saatlik, tam gün veya 5 gün kullanımlı biletler satın alabilirsiniz. Tek çıkışlık bilet haricindeki biletlerle Uludağ kayak merkezinin tamamında kullanabilirsiniz.

 • SKIPASS 4 saatlik bilet ücreti 90 TL,
 • 1 günlük SKIPASS 150 TL,
 • 2 günlük SKIPASS 260 TL,
 • 3 günlük SKIPASS 350 TL,
 • 4 günlük SKIPASS 400 TL,
 • 5 günlük SKIPASS 450 TL,

Kayak Malzemeleri ve ücretleri;

 • Kayak, ayakkabı ve batondan oluşan kayak takımı 1 gün 50 TL’ den başlayarak 7 günlüğü 245 TL’ye kadar çıkıyor.
 • Sadece kayak ücretleri 1 günlük 30 TL’den başlayarak; 2 gün 55 TL, 3 gün 75 TL ve 7 günlük 125 TL olarak karşımıza çıkıyor.
 • Kayak ayakkabısı 1 günlük ücreti 30 TL’den başlıyor.

Uludağ’da kayak malzemeleri ve giysileri olarak ihtiyacınız olacaklar;

 • Bere,
 • Kask,
 • Dizlik ve Bileklik,
 • Kulaklık,
 • Kar Gözlüğü,
 • Tişört/Atlet,
 • Külotlu Çorap/İçlik,
 • Boğazlı Kazak,
 • Kafa Bandı,
 • Kemer,
 • Termal İçlik,
 • Polar,
 • Kayak Montu,
 • Kayak Pantolonu ve Eldiven.
Uludağ’da Gezilecek Yerler / Uludağ’da Ne Yapılır?

Özellikle Aralık ve Ocak aylarında Uludağ çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Uludağ kış sezonunun gözdesi olarak bilinir ancak yaz aylarında da trekking, kampçılık gibi imkanları sayesinde yine birçok sporcu ve ziyaretçiyi ağırlar. Uludağ dünyada çok nadir olarak görülen 92 farklı bitkinin de yaşam alanı. Yüzlerce çeşit bitki türü ile Uludağ gerçek bir doğal yaşam alanı. 790 türde ot gövdeli bitki türü ile özellikle yaz aylarında rengarenk çiçekleri görebilirsiniz. Uludağ zirvesinde aynı zamanda 9 tane buzul gölü bulunur. Uludağ kayak turu ile geldiğinizde bu gölleri de gezebilirsiniz. Güneydoğu yönünde Çaylıdere ve Koğuludere gölleri, kuzeyde Kilimli göl, Aynalı göl ve Karagöl olmak üzere bu gölleri gezebilir ve eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda Uludağ kamp için de uygun. Sağlam kamp malzemeleri ile gelirseniz bu göllerin etrafında kamp yapabilirsiniz. Uludağ Kayak Merkezinde kayak yaptıktan sonra veya yürüyüşten sonra şömine başında içeceklerinizi yudumlayarak gecenin ve yıldızların tadına varabilirsiniz.

Uludağ Yılbaşı Programları 2019

Uludağ yılbaşı programları her sene oldukça renkli geçiyor. Birçok ünlü ismin sahne olduğu yılbaşı sahneleri ile ziyaretçiler unutulmaz bir yılbaşı eğlencesi yaşıyor. Uludağ yılbaşı programları 2019 yılında yine çok canlı. Murat Boz, Sibel Can, Volkan Konak, Linet gibi isimlerin yanı sıra pek çok isim sanatçılı otellerde sahne alacak. Yılbaşına Uludağ’da spor ve müzikle girerek unutulmaz anlar yakayabilirsiniz. Gece ise birçok yerde sucuk ekmek partisine denk gelerek enfes sucuk ekmeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Uludağ Nerede?/ Uludağ’a nasıl Gidilir?

Uludağ Bursa arası kaç km en çok merak edilen konulardan biri. Uludağ Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunuyor. Snowforecast Uludağ üzerinden hava tahminlerini alarak Uludağ’a ne zaman gidilir sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • Bursa merkez araç kiralama yaparak 40 dakikada rezervasyon yaptırdığınız otelinize ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelecekler için farklı yolları izleyerek farklı zamanlarda gelmek mümkün.
 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama yaparak veya merkez semtlerden İstanbul araç kiralama yaparak ilk alternatif olan körfezi dolanıp 255 km olan 3,5 saat süren yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.
 • İstanbul’dan Uludağ’a gidecekler için diğer bir seçenek Eskihisar-Topçular arabalı vapurla Yalova’ya geçerek toplam 210 km’lik yolu 3 saatte tamamlayabilirsiniz.

Feribot Saatleri ve Ücretleri 2019 itibariyle ne kadar tıklayarak öğrenebilirsiniz!

 • Bir başka seçenek Deniz otobüsüyle Mudanya üzerinden 1,5 saatlik deniz, sonrasında 1 saatlik karayolu yolculuğu sonunda toplam 2,5 saatte Uludağ’a ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle