Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Uçan İskoçyalı Ekspres: Flying Scotsman Hikayesi

Uçan İskoçyalı Ekspres: Flying Scotsman Hikayesi

yolcu360.com blog olarak, seyahat konusuna daha önce hiç bakılmamış açılardan bakmayı çok seviyoruz. Bu bakış açısıyla sizin için pek çok filme konu olmuş bir lokomotifi incelemeye aldık: Uçan İskoçyalı Ekspres ya da Flying Scotsman…

Flying Scotsman

Bugün, kendimize yeni bir otomobil almak üzere online ikinci el araba alım satım platformlarına bakıyoruz ya da araç kiralama ile esnek seyahat konforu yaşıyoruz. Elbette toplu taşımanın da onlarca farklı seçeneği var. Ulaşım tarihine adını yazdırmış özel bir lokomotif hakkında keyifli bir içerik hazırladık. Adı, Uçan İskoçyalı olan bu lokomotif pek çok filme de konu oldu. Ulusal bir hazine, bir film yıldızı ve hız rekortmeni olan Flying Scotsman hakkında konuşalım biraz…

Flying Scotsman ve Lokomotiflerin Efsanevi Geçmişi

Ulaşım tarihi aslında seyahatin ve değişimin tarihidir. Öyle ki bugün hayata yön veren buluşları yapan insanların bulundukları bölgeye gelmeleri ile vizyonları buluşmuş ve insanlık tarihi değişmiştir. Düşünseniz ilk Afrikalılar Amerikaya gitmese Michael Jackson olur muydu ya da Abdülfatih Jandali Suriye’den kalkıp ABD’deye gitmese Stive Jobs olur muydu vs…İşte bu nedenle ulaşımın tarihi çok önemli. 


Uçan İskoçyalı

Orjinal adı 4472 A1 olan ve Sir Herbert Nigel Gresley tarafından tasarlanan Flying Scotsman, 2-62 tekerlek düzeninde bir yolcu lokomotifi idi. 

Özel bir vagona sahipti. Bu vagon 8 tekerlekle su ve kömür taşıyordu. Bu vagonda mürettebatın hareketliliği için özel bir koridor bile inşa edilmişti. 

30 Kasım 1934 yılında dünya hız rekorunu kırdı. 160,9 km/s olan bu hız rekoru, onu çok meşhur yaptı. Tasarımıcısını da Sir yaptı tabi…

1947 yılında Flying Scotsman ya da Uçan İskoçyalı lokomitifinde biraz yenileme çalışması yapıldı. Burada büyük bir kazanın eklenmesi ile A3 sınıfı bir lokomotif tasarlandı. 2004 yılına kadar hizmet verdi. York Ulusal Demiryolu Müzesi tarafından 2004’te satın alındı ve sergilenmeye başlandı. 


Flying Scotsman Hakkında Teknik Detaylar

  • Tasarımcı Mühendis: Sir Herbert Nigel Gresley
  • Üretici Firma: Doncaster Railway Works
  • Üretim Tarihi: 1923
  • Sınıfı: A3
  • Uzunluk: 21,6 metre
  • Genişlik: 2,8 metre
  • Yükseklik: 4 metre
  • Ağırlık: 97,5 ton
  • Kazan Basıncı: 220 pSi

Uçan İskoçyalı, sadece döneminin en hızlı treni değil; çok lüks bir tren olmasıyla da ünlüydü. Flying Scotsman adlı treni görmek için İngiltere’deki York Ulusal Demiryolu Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Online olarak da ziyaretçi kabul eden müze, çok değerli bilgiler sunuyor. 

Tren Yolculuğunu Sevenler İçin Trenlerle İlgili İlginç Bilgiler

Yüksek Hızlı Tren | Yüksek Hızlı Tren Seferleri | YHT

Yorum ekle