Yolcu360
uber taksi nedir, uber nedir, uber taksi
Faydalı bilgiler

UBER Taksi Nedir: Artıları ve Eksileri ile UBER Rehberi

⏱: 6 dk

Teknoloji dünyasının büyümesiyle beraber internetin nimetleri her geçen gün artıyor. Sanattan spora, turizmden ticarete kadar akla gelebilecek her türlü sektör de bu imkânlardan yararlanma gayreti içerisinde. Küreselleşme, vasıta çeşitlerindeki artış, seyahat ve iş yolculukları da ulaşım sektörünün bir ayağını internete bağlıyor. Birbirinden farklı sayısız girişim, gerekli ihtiyaçlara cevap vermesi halinde alıcısını buluyor. Ulaşım sektöründe yerini alan girişim örneklerinden biri de UBER Taksi. Peki UBER Taksi nedir? Ne zaman ortaya çıktı? Hangi ülkelerde uygulanıyor ve en önemlisi de insanların bu konu hakkındaki düşünceleri neler? Bu güncel konuyu biraz açmak ve UBER Taksi’nin avantajları ile yan etkilerini irdelemek için gelin detaylıca bir gezintiye çıkalım. Araba kiralama, kiralık araba, araç kiralama mı daha avantajlı yoksa UBER mi bir bakalım. 

uber nedir, uber taksi nedir

UBER Taksi Nedir?

UBER Taksi, yolcu alım hizmeti sağlayan bir uygulamadır. Teknolojik altyapıdan faydalanarak, akıllı telefonlar aracılığıyla iletişime geçebileceğiniz UBER Taksi, aslında bildiğimiz taksi görevi görüyor. Sizi, çağrınız üzerine bulunduğunuz konuma yakın bir sürücüyle eşleştiriyor ve gitmek istediğiniz yere götürüyor. İnternet üzerinden çağırmanız dolayısıyla gideceğiniz adresi de önceden belirterek yer tarif etmek durumunda kalmıyorsunuz.

Ne kadar sürede gideceğiniz UBER Taksi uygulaması ile öğrenebiliyorsunuz. Nakit para dışında kredi ve banka kartları ile de ödeme kabul eden UBER Taksi çoğunlukla kısa mesafe için araç arayanlar ile araç sahiplerini buluşturan bir sistem. UBER Taksi araba hizmeti dışında, tekne, yat gibi deniz ulaşımında da kendine yer buluyor. Peki bu sistemi kim buldu? Gerekçeleri neydi? Taksi dünyası bu konuda ne düşünüyor? Tarihçesinden de kısa bir şekilde bahsedelim.

uber taksi nedir, uber nedir, uber taksi

UBER Taksinin Doğuşu

Amerika Birleşik Devletleri merkezli UBER Taksi, çalışmalarına 2009 yılında başladı. Travis Kalanick ve Garrett Camp’ın kurucuları olduğu UBER 600’ün üzerindeki şehirde aktif halde. Mobil uygulamalar üzerinden işleyen bir sistemleri var. Ülkemizde ise 3 yıldır faaliyet gösteren UBER, birçok yolcunun taksiler yerine tercih ettiği bir ulaşım hizmeti haline geldi. UBER, ortaya çıktığı ilk zamanlarda UberCab adlı bir şirketti. Uygulama başlatıldığı zaman Garrett Camp, Oscar Salazar ve Conrad Whelan gibi isimler de ilk versiyonu geliştirdiler, Kalanick ise “mega danışman” olarak görev aldı. 2011 senesinde UBER 11 milyon dolarlık bir yatırım alarak değerini 60 milyon dolara ulaştırdı. Aynı sene New York’a da adımını atan UBER, Fransa’nın Paris kentinden başlayarak uluslararası sahada da boy göstermeye başladı. Ağustos 2013’e geldiğimizde UBER, Hindistan’da ve Afrika kıtasında da hizmet vermeye başlayarak çapını genişletti. Bu girişimi, Temmuz 2014 senesinde Çin pazarına girişleri takip etti. Şirket kargo taşıma, bisiklet gibi hizmetler de vererek birden çok ulaşım hizmetine imzasını atmayı başardı. UBER Taksi’ye dair bu kısa gezintiden sonra biraz da kurucularının hikâyesine bakmakta fayda var.

Travis Kalanick

ABD vatandaşı Travis Kalanick UBER Taksi’nin kurucularından ve şirketin de CEO’larından biri. Los Angeles doğumlu Travis Kalanick şu anda 41 yaşında. Kişisel serveti üzerine 4.8 milyar dolar gibi bir rakamdan söz ediliyor. Zamanında UCLA’daki eğitim hayatını sonlandırarak Scour adlı bir şirkete girdi ve ilk yatırımını 1998 yılında yaparak girişimcilik sahasına adım attı. 2000 yılında farklı pek çok şirketin Scour’a dava açması nedeniyle şirket çöküş dönemine girdi ve ardından iflas etti. UBER fikrini ilk defa 2008 yılında katıldığı bir konferansta duyan Kalanick, şimdi hepimizin UBER olarak bildiği UberCab şirketini 2009 senesinde kurdu. Uygulamanın ilk versiyonuna başlama, ortak bulma gibi çalışmalardan sonra UBER’i San Francisco’da başlattılar.

Garrett Camp

4 Ekim 1978 tarihinde Kanada’da dünyaya gelen Garrett Camp, üniversite hayatında kendi işini kurmaya karar veren biriydi.  2009 yılının başında UBER’i yaratmak için Kalanick ile beraber çalışıyordu. Daha sonra Expa gibi farklı şirketler de kuran Camp, başarılı bir girişimci olduğunu herkese gösterdi. En İyi Yenilikçi, En İyi Genç Girişimci gibi ödüllerin sahibi de olan Camp’ın net serveti 4.8 milyar dolardır.

Ryan Graves

1983 Kaliforniya doğumlu Ryan Graves, UBER’in perde arkasında kalmayı tercih eden ismidir. Net serveti 1.22 milyar dolardır. Miami Üniversitesi’nde eğitim alan Graves, Travis Kalanick’in Twitter mecrası üzerinden yazdığı bir iş ilanına cevap vermiş ve deneyimli bir genel müdür olarak bu sayede UBER’e katılan ilk isim olmuştur.

UBER Taksi Uygulaması Nasıl Kullanılır?

UBER nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?” gibi sorulardan sonra sıra uygulamanın nasıl kullanacağına geldi. Günümüz dünyasında bir akıllı telefona sahip olmak UBER Taksi’den faydalanmak için yeterli bir donanıma sahip olduğunuz anlamına geliyor. Elbette UBER Taksi’nin bulunduğu şehirlerden ve bölgelerden birinde bulunmanız da işi pratiğe dökmek için olmazsa olmaz.

Öncelikle uygulama mağazasından UBER Taksi uygulamasını akıllı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Ardından e-posta ya da telefon numarası ile kayıt olma işlemi geliyor. Bu kademeleri tamamladıktan sonra UBER Taksi uygulamasının ana ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Ana ekranda bulunan haritadan kendi konumunuzu seçiyor ya da arama kutusuna gerekli yerleri yazarak bir UBER Taksi çağırıyorsunuz. Uber Taksi, Uber XL ve Uber Black olmak üzere üç farklı araç tipi bulunmaktadır.

uber taksi nedir, uber nedir, uber taksi, uber taksi uygulaması

Konumunuza göre gösterilen sürücülerden biri ile eşleştikten sonra kolaylıkla tanımanız için eşleşmenin sağlandığı aracın bilgileri gösteriliyor. Sürücüyü herhangi bir sebeple beğenmemeniz halinde araç çağırma işlemini iptal edebiliyorsunuz.

UBER Fiyatları Ne Kadar?

Açılış ücreti ortalama 8 TL olan UBER, en düşük tutar olarak kendisine 15 TL’lik bir çıta koyuyor. Araç çağırmanın iptal edilmesi halinde ise 15 TL’lik bir ceza bedeli isteniyor. Bunlar elbette ortalama fiyatlar. Birkaç liralık oynamalar olamaz demek doğru olmayacaktır.

Peki UBER Taksi sanıldığı ve sunulduğu kadar avantajlı mı? Ya da farklı bir şekilde soralım: UBER’in dezavantajları neler olabilir? Ulaşım için daha uygun alternatifler mevcut mudur? Uzun vadede düşündüğümüz zaman tek seferliğine bir araca binmek mi yoksa belirli zaman aralıklarında bir araca sahip olmak, yani otomobil kiralamak mı daha işe gelen bir durum? Araç çağırma, araç kiralamanın yanında yalnızca günü kurtarmak olabilir mi? Şimdi bunlara bakacağız.

Havalimanı araç kiralama için Yolcu360 araç kiralama sayfasına bakabilirsiniz.

UBER Taksi’nin Cezası Var mı?

İstanbul’daki taksi ve UBER kavgası, UBER aleyhine kesilen cezalarla başka boyutlara taşındı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün 2018 yılı içerisinde UBER ve buna benzer mobil uygulamalarla hizmet veren 2 binden fazla sürücüye ceza kestiği de uzun süre gündemde kaldı. Bununla beraber UBER uygulamasını kullanan 2 binden fazla yolcunun da ceza ile karşı karşıya kaldığı biliniyor. Uzun süre tartışma konusu olan UBER’in vergi ödeyip ödemediği, korsan olup olmadığı sorularına belirleyici yanıtlar verilmemiş olsa da, kesilen cezalar UBER’i zarara uğratıyor.

Son Yıllarda Yıldızı Parlıyor: Araç Kiralama Pazarı

Bildiğiniz gibi, ekonomik gel-gitler hemen hemen bütün sektörlerin yükselme, duraksama, iflas gibi dönemler yaşamasıyla doğru orantılıdır. Dünya ya da ülke ekonomisindeki bir duraksama, milyonlarca insanın satın alma planları yaptığı ev, araba gibi mülklere sahip olmalarının erteleyicisi olabilir. Bugün, ülkemizde de etkilerini gördüğümüz ekonomiye dayalı sorunlar birçok insanın gerek iş gerek seyahat gibi yolculuk türlerini bir araç kiralayarak geçirmelerine neden oluyor.  Araç kiralama şirketleri kapsamında araç kiralama pazarına olan yönelimlerden biri bu neden doğrultusunda gelişim gösteriyor.

araç kiralayan insanlar

İkinci bir nedense bir otomobil sahibi olmayı planlayan insanların da araç kiralayarak istedikleri modelleri bir nevi test edebilmeleridir. İnsanlar bu sayede, beğendikleri ve almak istedikleri araba markalarını kiralayıp deneyerek fikir sahibi oluyorlar.

İnsanları araç kiralamaya yönelten bir başka neden de gidecekleri güzergâh ve mevsime aracın uygunluğu. Karlı ve tepelere doğru çıkabilecek bir araçla düz bir yolda süreceğiniz araç birbirinden farklılık gösterir. Geniş kapsamlı düşündüğümüz zamanda da daha kârlı çıkabileceğiniz gibi, kapınızın önünde ve siz çağırmasanız da sizi bekleyen bir aracınızın olması hem daha güvenilir, hem daha avantajlı hem de daha iyi hissettiriyor. 

Bunun gibi daha pek çok kolaylık sağlayan araç kiralama pazarının son üç yıllık tablosu girişimciler için de kullanıcılar için de umut vaat ediyor. Araç kiralama pazarı, müşteri ve araç sayısını yıllar içerisinde üçe dörde katladı. Bu pazar, birbirinden farklı pek çok araç filosunun işleyişiyle çarklarını öğüten ve günlük, haftalık, aylık, yıllık ihtiyaçlarınıza neredeyse birebir cevap veren bir pazar haline geldi. Onlarca firmanın düzenli olarak girişimde bulunması, araç sayısını arttırması, müşteri memnuniyetini de birincil ödevi haline getirmesi sayesinde alıcılar bu pazara tekrar tekrar geri dönüyor.

Yolcu360 Tüm Araç Kiralama Firmalarını Karşılaştırıyor!

Peki içlerinden en iyilerini, mevsim şartlarına en uygununu, cebinizi en yakmayanı bulabileceğiniz bir ortak alanınız varsa? O zaman işler daha da kolaylaşırdı değil mi? İşte Yolcu360’ın yaptığı da tam olarak bu. Size birbirinden farklı pek çok araç kiralama firmasını sunuyor ve içlerinden sizin cebinize, rotanıza, keyfinize göre düzenlenmiş bir liste çıkarabiliyorsunuz. Otomobil kiralamak için yapılması gereken her türlü araştırmayı Yolcu360’ta yapabilir, ihtiyaçlarınıza rahatlıkla karşılık bulabilirsiniz.

Geniş ağı sayesinde karşılaştırma yaparak size en uygun firmaları ve araba modellerini sunan Yolcu360 gelişmekte ve umut vaat etmekte olan oto kiralama sektörünün sözlüğü olma yolunda ilerliyor. Tüm bunların yanında alıcılara olumsuz intiba bırakmamak, onları memnun ederek işlemlerini sonlandırmak gibi bir öncelikleri de var.

uber taksi nedir, uber nedir, uber taksi

Özetle; taksi mi UBER mi tartışmalarını bir kenara bırakacak olursak, yabancılık hissetmeden binip direksiyonunu kendinizin çevireceği bir araca sahip olmak günden güne kolaylaşıyor. Sektörün büyümesi demek alıcıların da memnun olması demek. Alıcılarının çoğunun memnun olduğu bir sektörse her zaman daha kullanışlı ve avantajlıdır. Bu avantaj ve yükselmenin ‘’Arama Motoru’’ işlevini gören Yolcu360 da sizlere en hitap eden araçları tavsiye ederek arayışınıza bir son veriyor. Size belirlediğiniz zaman aralığında aracı kiralamak ve yolculuğunuza çıkmak kalıyor.

 

İlgili Yazılar

Kamp yaparken mutlaka yanınıza almanız gerekenler / Hayat kurtaran tavsiyeler

Yolcu 360

Seyahat Etmenin İnsana Kattığı Değerler

Yolcu 360

Kış Lastiği Fiyatları / Otomobil Kışlık Zincir Fiyatları

Yolcu 360

Yorum Bırak