Yolcu360
İlginç bilgiler

Türkiye’nin İlk Türk Kadın Otomobil Yarışçısı ve Ralli Şampiyonu: Samiye Cahid Morkaya

⏱: 2 dk

1920’lere gidelim ve sizi Türkiye’nin ilk Türk kadın otomobil yarışçısı ve ralli şampiyonu Samiye Cahid Morkaya ile tanıştıralım… Morkaya ilk kez 1922’de direksiyon başına geçerek ilk ehliyetli kadın şoförü olmuştur. Bununla da kalmayıp düzenlenen ralli yarışlarında adını birinciliğe yazdırarak şampiyon olmuştur.


Ralli Şampiyonu Oldu

Erkek egemen bir toplumda otomobil ilgisini bir tutkuya dönüştürmeyi başaran Morkaya,1930’lara gelindiğinde İstanbul’da İstinye Köprüsü ve Zincirlikuyu arasındaki 10 km’lik parkurda düzenlenene rallide birinci olmuştur. Buick, Cadillac, Fiat, Nash ve Ford gibi o dönemin sevilen otomobillerine de sahip olan Morkaya, Türkiye Turing Klübünün de üyesidir. Düzenlenen otomobil yarışlarına katılarak Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı olma unvanını da elinde tutmuştur. 


Kadın Olduğu İçin Birinciliğini Hazmedemediler

Hem 1932 yılında yapılan yarışlarda hem de 1933’teki yarışlarda birinciliği elden bırakmayan Samiye Cahid Morkaya dönemin gerici zihniyeti tarafından da hazmedilememiştir. Öyle ki şampiyonluğu sırf kadın olduğu için kabul görmemiş ve sonuç mahkemeye taşınsa da bu görüşün yersizliği mahkemece de onaylanmış ve resmi olarak birinciliği Samiye Cahid Morkaya almıştır. Daha sonra 1933’te yapılan yarışta da birincilikte Samiye Cahid Morkaya olacaktır. 1934’e gelindiğinde yapılan bir yarışta ağır yaralı çıkan Morkaya yine de vazgeçmemiş yarışlara katılmasa da otomobil tutkusunu son ana dek sürdürmüştür. 1972 yılında hayata gözlerini yuman Morkaya, Günümüzde de halen birçok kadına ilham olmakta ve yollarına ışık olmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Sonbahar Ekinoksu Nedir? Sonbahar Ekinoksu Neden 2 gün Gecikir?

Yolcu 360

Amasya Gezisi | Amasya Gezilecek Yerler | Amasya Gizemi

Yolcu 360

Yunan Tanrısı Zeus’un Enginar Aşkı

Yolcu360

Yorum Bırak