Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri / Kış Tatil Yerleri

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri / Kış Tatil Yerleri

Yazımıza Turgut Uyar‘ın dizleri ile başlamak istiyoruz. ”Eylül toparlandı gitti işte, Ekim filanda gider bu gidişle.” Yaz ne ara başladı ne ara bitti, Eylül ne zaman geldi de gitti, biz anlamadık. Zaman çok hızlı geçiyor. Bir de baktık ki kış gelmiş. Kış tatil yerleri için yer bakmaya başlamışız bile. Bizce kışın en güzel aktivitesi kayak yapmak. O yüzden biz de en güzel kayak merkezleri hangileri diye merak ettik ve bulduk. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri yazısı, gezgin çiftimiz Merve ve Furkan tarafından hazırlandı.

Kış Tatili

Yaza veda edip, sonbahara merhaba dediğimiz bu günlerde, kayak severler tatil planlarını çoktan yapmaya başladı bile. Haksız da sayılmazlar. Çünkü, hepimizin malumu, ne kadar erken bilet alırsanız, o kadar ucuza yolculuk yapıyorsunuz. Eh, siz de bir kayak tutkunuysanız ve Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri için şimdiden tatil planı yapmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutmakta fayda var. Yoksa siz hala koş tatilinizi planlamaya başlamadınız mı?

Neyse, biz konumuza dönelim efendim. Biliyorsunuz, ülkemiz coğrafi ve mevsimsel anlamda en şanslı ülkelerden biri. Her türlü mevsimi yaşıyor, her türlü coğrafyanın tadını doya doya çıkarıyoruz. Yazımıza konu edindiğimiz bu kayak merkezleri arasından Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri de ne kadar şanslı olduğumuzun göstergelerinden aslında. Bursa’dan Kayseri’ye, Isparta’dan İzmit’e kadar Türkiye’nin birçok noktasında birbirinden güzel bir çok kayak merkezine sahip olduğumuz kesin.

Peki Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasından hangisini tercih etmeli, hangisi en iyisi? Hem usta hem acemi kayakçılar için en uygun kayak merkezleri hangileriymiş aşağıda anlattık.

Kayak Merkezleri

  • Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri denildiğinde ilk akla gelen yer olan, klasikleşmiş bir dağ ile başlamak istedik yazımıza. Bursa Uludağ Kayak Merkezi, hem büyük şehirlere yakın oluşu hem de sahip olduğu olanakları ile en çok tercih edilen kayak merkezlerinin belki de ilk sırasında yer alıyor.

Klasik kayak, snowboard, kar motorsikleti gibi bir çok seçenek sunan Uludağ’da keyifli vakit geçirmemek neredeyse imkansız. İlk kez kayak yapacaklar ve kayak takımı olmayanlar için kiralama yapabilecekleri dükkanlar da mevcut. Tabi büyük şehirlere yakın olduğu ve çokça tercih edildiği için fiyatlar diğer kayak merkezlerine göre çok daha tuzlu, söylemeden geçmeyelim.

Uludağ teleferik çalışma saatleri: Hafta içi 09:00-19:00 arasında hafta sonu ise 09:00-19:00 arasında çalışmakta.
Uludağ teleferik ücreti 2019 yılı ile beraber gidiş-dönüş 48 TL, öğrenciler için ise gidiş- dönüş 35 TL.

Uludağ kayak kiralama fiyatları: SKIPASS Kayak Biletleri kullanılmakta. Bu biletler sayesinde 4 saatlik, tam gün veya 5 gün kullanımlı biletler satın alabilirsiniz. 4 saatlik bilet ücreti 90 TL, tek günlük SKIPASS 150 TL, 2 günlük SKIPASS 260 TL, 3 günlük SKIPASS 350 TL, 4 günlük SKIPASS 400 TL ve 5 günlük SKIPASS 450 TL.

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında olan Uludağ’a nasıl gidilir? Bursa merkez araç kiralama yaparak 40 dakikada Uludağ’a ulaşabilirsiniz. İstanbul üzerinden yola çıkacak olanlar ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama yaparak veya merkez semtlerden İstanbul araç kiralama yaparak ilk alternatif olan körfezi dolanıp 255 km olan 3,5 saat süren yolculuk sonunda ulaşabilirler.

Türkiye’deki kayak merkezleri listesi

  • İzmit Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan Kartepe, özellikle İstanbullular için harika bir günübirlik rota. Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında yer alan Kartepe, yakınlığının yanında aşırı pahalı olmaması da en güzel yanı diyebiliriz. Mis gibi doğasıyla sizi bekleyen Kartepe’yi mutlaka değerlendirin deriz. Kartepe’de tecrübenize göre 4 ayrı pist bulunuyor. Tecrübesiz olanlardan iyi kayakçılar kadar herkesin kullanabileceği pist mevcut. Ayrıca kayak malzemesi kiralayabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. İlk başlayanların binlerce lira verip gidip almasına gerek yok diye düşünüyoruz.

  • Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri içerisinde yer alan Erciyes Kayak Merkezi. Ben burada ayağımı sakatlandığım için Erciyes’le ilgili güzel anılarım olmasa da kayak merkezini gömmenin hiç bir manası yok, çünkü bu durum tamamen benim acemiliğimden kaynaklandı. 😊

Neyse, Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında bulunan Kayseri Erciyes’te zorluk derecesine göre değişen birçok pist bulunuyor. Acemiden ustaya herkesin kayak seviyesine göre pist mevcut. Fiyatlar Uludağ ve Kartepe’ye göre elbette ki daha uygun.  Kayak takımı kiralamak için dükkanlar ve acıktığınızda leziz yemekler yiyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri
  • Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Ülkemizin batısına çok yakın olmasa da doğusunda yaşayanların sıklıkla gittiği, hatta batıda yaşayanların uzun kayak tatilleri için çokça tercih ettiği ve Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listesinde bulunanlardan biri Palandöken. Erzurum şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta yer alan Palandöken kayak merkezinde tam 22 adet pist bulunuyor.  Lüks otelleri ile de çokça turist çeken Palandöken Kayak Merkezi, her yıl binlerce misafir ağırlıyor.  Aralık ve Mayıs ayları gibi uzun bir zaman aralığında kayak yapmaya elverişli olması da tercih edilmesinde en büyük etkenlerden. Palandöken kayak merkezi fiyatları 2019 için 1 günlük limitsiz kayak ücreti 75 TL, Tek çıkış 12 TL, 10 çıkış 65 TL, 25 çıkış 140 TL, 50 çıkış 230 TL, Sezonluk kart 700 TL, Gece kayağı ücreti 20 TL.

Erzurum Palandöken arası kaç km?  Erzurum araç kiralama imkanlarından yararlanarak Palandöken’e ise yaklaşık 15 dakika içerisinde varabilirsiniz. Erzurum Havalimanı ve Palandöken arası 18 km. Erzurum Havalimanı araç kiralama yaparak 30 dakika içerisinde Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri kapsamında yer alan Palandöken’e ulaşabilirsiniz.

  • Isparta Davraz Kayak Merkezi

Adı çok duyulmuş olmasa da Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında Isparta Davraz Kayak Merkezi‘de bulunmakta. Burada daha butik bir kayak deneyimi yaşayacaksınız. Sezonu çok uzun değil, o yüzden gitmeden önce arayıp durumunu sormakta fayda var. Kayak merkezinde acemi, orta ve ileri düzey kayakçılar için ayrı ayrı 13 adet pist bulunuyor. Ayrıca kızakla kaymak isteyenler için de kızak pisti mevcut. Bunun yanında zaman geçirebileceğiniz cafeler de mevcut. Yani keyifli zaman geçirebilmeniz için her şey düşünülmüş.

Davraz’a nasıl gidilir? Isparta şehir merkezi ve Davraz arasındaki mesafe yaklaşık olarak 26 kilometre. Isparta araç kiralama olanaklarından faydalanarak, Davraz’a doğru yola konforlu bir şekilde yola çıkabilirsiniz. Eğer Isparta Havalimanı üzerinden Davraz’a geçecekseniz, yol mesafesinin 50 kilometre olduğunu hemen belirtelim. Hızlı ve kolay bir ulaşım seçeneği tercih etmek istiyorsanız, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı araç kiralama olanaklarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Yorum ekle