Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’nin En Güzel 5 Şelalesi

Türkiye’nin En Güzel 5 Şelalesi

Gürül gürül akan sularıyla şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğanın kalbinde vakit geçirebileceğiniz bu şelaleler aynı zamanda ülkemizin en güzel doğal zenginlikleri arasında. Doğada vakit geçirmenin değerini daha çok anladığımız bugünlerde seyahat planlarınız arasına bu şelaleleri mutlaka ekleyin. Sizde araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek Türkiye’nin en güzel 5 şelalesi için yola çıkmaya ne dersiniz? Türkiye’nin en güzel şelaleleri listesi Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabıyla bilinen Birten Çankaya tarafından sizler için hazırlandı. 🙂

Türkiye’nin En Güzel 5 Şelalesi

  • Düden Şelalesi, Antalya

Antalya denince akla ilk deniz, kum, güneş gelse de şehirde keşfedilmeye değer pek çok doğal güzellik bulunuyor. Kepez ilçesinde yer alan Düden Şelalesi bunlardan biri. Büyük İskender’in atlarını sulattığı alan olarak bilinen Düden bu nedenle İskender Şelalesi ismiyle de anılıyor. Doğa tutkunlarının keyifle vakit geçirdiği Düden Şelalesi aynı zamanda bir mesire alanı olduğu için piknik yapılabiliyor. Yaz aylarında Antalya sıcağından kaçmak isteyenler için ideal rotalardan biri olan Düden Şelalesi’ne giriş ücreti tam 5 TL, öğrenci 3 TL. Özel araç ile gelecek olanlar için otopark imkanı da mevcut.

Yukarı Düden Şelalesi yazısı için tıklayınız.

  • Manavgat Şelalesi, Antalya

Türkiye’nin en güzel şelalelerinden bir diğeri de Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 75 kilometre mesafede bulunan Manavgat Şelalesi yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biri. 93 kilometre uzunluğundaki Manavgat Nehri’nin oluşturduğu şelale 5 metre yüksekten dökülerek adeta bir görsel şölen sunuyor. Dilerseniz kahvenizi yudumlayarak şelale kenarında keyifle vakit geçirebilir, seyir terasından renkli fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Adrenalin tutkunlarına özel rafting ve kano etkinliklerinin de yer aldığı Manavgat Şelalesi’ne giriş ücreti 6 TL.

Manavgat Şelalesi Gezi Rehberi için tıklayınız.

  • Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri

Şehir hayatının kalabalığından ve stresinden tamamen soyutlanabileceğiniz bir adres var listemizde. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde, Aladağ Milli Parkı sınırlarında yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri doğal bir terapi imkanı sunuyor. Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ikinci en yüksek şelalesi olarak bilinen Kapuzbaşı aynı zamanda Aladağlar yürüyüş parkurunun da en çok tercih edilen rotalarından biri. Yaz aylarında burada kamp kurarak doğanın kucağında özgürce vakit geçirebilir, birkaç gün de olsa hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

 Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri

  • Muradiye Şelalesi, Van

İsmini IV. Murat’tan alan Muradiye Şelalesi Van’a yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta. Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alan Muradiye Şelalesi 50 metre yükseklikten dökülüyor. Ziyaretçilerine dört mevsim görsel şölen sunan Muradiye Şelalesi kış aylarında donmaya başlıyor. Baharın gelmesiyle debisi yükselmeye başlayan Muradiye yaz aylarında serinlik isteyenlerin akınına uğruyor. Dilerseniz şelale etrafında piknik yapabilir, semaverde demlenen çay eşliğinde huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Muradiye Şelalesi yazısı için tıklayınız.

  • Bulut Şelalesi, Rize

Karadeniz’in eşsiz tabiatına bir kez daha hayranlık duyacağınız bir adres var sırada: Bulut Şelalesi. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Bulut Şelalesi yaklaşık 250 metre yükseklikten döküldüğü için tepesini görebilmek neredeyse imkansız. Başlangıç noktası bulutlara yakın olduğu için Bulut Şelalesi olarak adlandırılan doğa harikası Ayder Yaylası’na da oldukça yakın konumda. Rize gezi planı yapmayı düşünüyorsanız Bulut Şelalesi’ni listenize mutlaka ekleyin.

Rize araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Yorum ekle