Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Türkiye’nin En Büyük Müzeleri: En İyi 10 Müze!

Türkiye’nin En Büyük Müzeleri: En İyi 10 Müze!

Türkiye’nin en büyük müzeleri hangileri? Türkiye’deki en ilginç müzeler nerede? Türkiye’deki müzeler hakkında bilgi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Tarihimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi günümüze kadar taşıyan müzeler, zihnimizi ve ruhumuzu beslemek için mükemmel yerler. Şimdi Roma dönemlerinden günümüzün en ilginç koleksiyonlara kadar bilim, sanat ve folklor konularında eserleri bir arada görebileceğimiz müzeleri keşfe çıkıyoruz. 

Türkiye’nin En Büyük 5 Müzesi

Türkiye özellikle mozaik konusunda dünyanın en büyük müzelerinin ev sahipliğini yapıyor. Ayrıca insan medeniyetinin en kadim ve görkemli imparatorluklarına yuva olan bu topraklarda, eşsiz bir zaman yolculuğu sizi bekliyor. 

Türkiye'nin en büyük müzeleri, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi1 –  Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi: Türkiye’nin En Büyük Müzeleri

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, 1965 yılından beri hizmete açık. Öncelikle 2015 yılında taşındığı yeni bina sayesinde Türkiye’nin en büyük müze kompleksi unvanını kazanan kültür yapısı, kesinlikle nefes kesici. Ayrıca yazılı tarihi değiştiren Göbeklitepe’nin keşfiyle burası müze olarak dünyaca üne kavuştu. 

30.000 metrekarelik büyüklüğüyle keşfedebileceğiniz birçok sergiye sahip müze, ayrıca ziyaretçilerinden tam not alıyor. Tarihe sıfır noktasından başlayıp Roma dönemine kadar uzanan bir süreci burada gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Göbeklitepe’nin orijinal boyutlarda sergilendiği müzenin metrekarede 20 bin ile 60 bin arasında taşla yapılmış mozaikleri kesinlikle muhteşem. 

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 19:00
Kış dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 17:00

Hatay Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin en büyük müzeleri

2 – Hatay Arkeoloji Müzesi: Dünyanın En Büyük Mozaik Koleksiyonu Burada! 

Zaman zaman Antakya Arkeoloji Müzesi olarak anılan bu müze, dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi konumunda. Kurulduğu o dönemde de dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahipken zaman içinde ikinci daha sonra da üçüncü olmuştu. 

Daha sonra, 2011 yılında yeni bir Hatay Arkeoloji Müzesi inşa edilmeye başlandı. Bu yeni müze, toplam 32.754 metrekare kapalı alanı, 10.700 metrekarelik sergi alanı ve 3500 metrekarelik mozaik sergileme alanı ile tarih severlere birçok koleksiyon sunuyor. 

Hatay Arkeoloji Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 19:00
Kış dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 17:00

Dünyanın En Büyük Mozaik Müzesi Nerededir? 

Hatay Arkeoloji Müzesi, metrekare bakımından 53.500 metrekare büyüklüğüyle dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Fakat dünyanın en zengin Roma dönemi mozaik koleksiyonu ise Tunus’taki Bardo Müzesi’nde bulunur. 

türkiye'nin en büyük müzeleri, türkiye'nin ilk müzesi, istanbul arkeoloji müzesi, müze-i humayun3 – İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Türkiye’nin En Büyük Müzeleri

İstanbul Eminönü’nde bulunmakta olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, yan yana üç arkeoloji müzesinden oluşuyor. Birincisinin adı Arkeoloji Müzesi, ikincisinin adı Antik Doğu Müzesi, üçüncüsün ise İslami Sanatlar Müzesi’dir. Bu müzelerde neredeyse her çağdan ve neredeyse her medeniyetten toplamda bir milyondan fazla öğe sergileniyor. Bunun yanı sıra dönem dönem çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.

Bu müzelerin kuruluşu 1866 yılında Sultan Abdülaziz’in Londra, Paris ve Viyana’daki arkeoloji müzelerinden etkilenmesi ile başlamış. Fakat yapımı çeşitli aksilikler dolayısıyla 1891’de Osman Hamdi Bey’in küratörlüğünde İmparatorluk Müzesi manasına gelen Müze-i Hümayun ismiyle kuruluşuna dek sürmüş.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi açılış kapanış saatleri 09:00 – 19:30
Kış dönemi açılış kapanış saatleri 09:00 – 17:30

zeugma müzesi iç mekan, türkiye'nin en büyük müzeleri4- Zeugma Mozaik Müzesi: Türkiye’nin En Büyük Müzeleri

Türkiye’nin en iyi müzeleri konusunda keşfe çıktıysak, Zeugma Mozaik Müzesi’ne uğramadan olmaz. Uzun bir süre boyunca Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi unvanına sahip müze, ayrıca mozaik koleksiyonuyla pek ünlü. 

Zeugma Mozaik Müzesi’nde, 2000 yıllık mozaikleri görebiliyorsunuz. Üstelik mozaiklerin tahrip olan parçaları lazer sistemi ile görüntülü olarak sergileniyor. Bunun yanı sıra üç bloktan oluşan müze, mozaik ve arkeoloji müzeleri ile sergi ve konferans salonu olarak ayrılıyor. Ayrıca dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği burada, yolunuz düşerse mutlaka görün. 

Zeugma Mozaik Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 19:00
Kış dönemi açılış kapanış saatleri 08:30 – 19:00

topkapı sarayı müzesi, türkiye'nin en büyük müzeleri5 – Topkapı Sarayı Müzesi: Türkiye’nin En Büyük Müzeleri

Fatih Sultan Mehmet, 1453 İstanbul’un fethini Topkapı Sarayı Müzesi ile ölümsüzleştirdi. Burası, aslında yeni bir saray olması amacıyla inşa edilmişti. 1456 yılına tarihlediğimiz yapı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Ayrıca Türkiye’nin çok ziyaret edilen müzesi konumunda. 

Topkapı Sarayı Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi açılış kapanış saatleri 09:00 – 17:00
Kış dönemi açılış kapanış saatleri 09:00 – 17:00

yolcu360 blog arama bannerMüze Ziyaretleriniz İçin Aracınız 1 Dakikada Hazır! 

Yolcu360 ile araç kiralama artık çok kolay! 1 dakikadan kısa süre içinde dilediğiniz araçları en iyi araç kiralama fiyatları ile listelemek için şimdi Yolcu360’a göz atın. Ayrıca Yolcu360 mobil uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Türkiye’de Kaç Müze Var? 

2019 raporlarına göre Türkiye’de toplamda 467 müze bulunuyor. Ayrıca bunlardan 199 tanesi Kültür Bakanlığına, 268 tanesi ise özel kişi ve kurumlara ait. Ayrıca 2019 yılında 30 milyondan fazla kişi bu müzeleri ziyaret etti. Fakat 2020 yılında yaşadığımız acı pandemi döneminde ziyaretçi sayısı 8 milyona düşmüş olsa da, pandemi sonrasında ziyaretçi sayısının patlama yapacağı bir gerçek. 

Türkiye’de İlk Müze Ne Zaman ve Nerede Kurulmuştur? 

Türkiye’nin ilk müzesi, 13 Haziran 1891 tarihinde ünlü ressam Osman Hamdi Bey tarafından İstanbul’da kuruldu. Bunun yanı sıra ilk zamanlarda ismi Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) idi, günümüzde biz onu İstanbul Arkeoloji Müzeleri ismiyle biliyoruz. 

Türkiye’nin En İlginç 5 Müzesi

Türkiye’nin en büyük müzeleri keşfinden sonra sıra en ilginç olanlarında. Türkiye’de özel kişi ve kurumlara ait 200’den fazla müze var. Ayrıca yenileri yolda, diyebiliriz. Bunların birçoğu oldukça enteresan koleksiyonlara sahip. 

Zorlu da olsa, bunlardan 5 tanesini seçmeyi başardık. Şimdi karşınızda (bize göre) Türkiye’nin en ilginç 5 müzesi!

avanos saç müzesi, kapadokya1 – Kapadokya Avanos Saç Müzesi: Türkiye’nin En İlginç Müzeleri

Dünyanın en ilginç müzeleri listelerinde karşılaşabileceğiniz Avanos Saç Müzesi, 16 binden fazla kadına ait saç tutamına ev sahipliği yapıyor. Fakat hikayenin başı için 1979 yılına gitmemiz lazım. Ayrıca unutmadan ekleyelim, burada fotoğraf çekmek yasak! 

Avanos Saç Müzesi’nin Hikayesi 

Ünlü çömlek ustası Chez Galip Körükçü, çömlek atölyesinde Fransız bir kadınla tanışmış. Daha sonrasında 3 ay boyunca beraber vakit geçirmişler. 

Kadının ülkesine dönmesi gerektiğinde, Galip Körükçü hatıra olarak bir tutam saçını rica etmiş. Ayrıca saçıyla beraber adını ve iletişim bilgilerini Galip Körükçü’ye bırakan kadın, inanılmaz bir hikayeye başrol olur. Galip Körükçü saçı atölyesinin tavanına asar ve hikaye başlar. 

Atölyeye gelen başka bir kadın tavandaki saç tutamını sorar. Daha sonrasında hikayeyi öğrenince o da bir tutam saçını bırakır! Böylece bu bir geleneğe dönüşür. Sonuç olarak, Kapadokya’da burayı ziyaret eden kadınlar saç tutamlarını bırakmaya başlarlar!

Avanos Saç Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Her gün 08:30 – 19:30

sunay akın oyuncak müzesi, göztepe, retro oyuncaklar, vintage oyuncaklar2 – Sunay Akın Oyuncak Müzesi

Türkiye’de birçok oyuncak müzesi var ama bu akımı başlatan tabii ki Sunay Akın. İlk olarak Sunay Akın Oyuncak Müzesinde çocuklar için birçok atölye düzenleniyor. Ayrıca 1900’lü yıllardan günümüze en popüler oyuncakları keşfedebileceğiniz müze, çocuklar ve hep çocuk hissedenler için adeta bir mabet. 

Sunay Akın Oyuncak Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00
Hafta sonu  10:00 – 18:30

turkcell diyalog müzesi, istanbul gayrettepe metro istasyonu3- Turkcell Diyalog Müzesi

Görme ve işitme engellilerin dünyayı nasıl algıladığını merak ettiniz mi? Turkcell Diyalog Müzesi, Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikle Diyalog konseptleriyle sizi yeni dünyalara çağırıyor. Ayrıca müze, Gayrettepe Metro istasyonunda. 

Turkcell Diyalog Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Hafta içi ve cumartesi 11:00 – 18:30
Pazar 12:00 – 18:30

kastamonu şapka müzesi4 – Kastamonu Şapka Müzesi

Şapka İnkılabı hakkında ne biliyorsunuz? Merak ettiğiniz tüm detayları Kastamonu Şapka Müzesi’nde keşfedebilirsiniz. Ayrıca cumhuriyetin ilk yıllarından beri kullanılan erkek ve kadın şapkalarına göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra müzede Atatürk’ün şapkaları için ayrılmış bir bölüm var. 

Kastamonu Şapka Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Hafta içi 08:30 – 18:00
Hafta sonu 10:00 – 18:00

arkeoloji vadisi müze evi, tekkeköy mağaraları, türkiye'nin en büyük müzeleri5 – Arkeoloji Vadisi Müze Evi, Tekkeköy Mağaraları

Türkiye’nin ilk imitasyon müzesini Samsun’da görebilirsiniz. Fakat imitasyon müzesi nedir? En basit haliyle, o dönemdeki bazı anların imitasyon araçlarla sergilenmesidir. Bunun yanı sıra Tekkeköy Mağaraları’nın tarihi Eski Taş Çağı’na kadar uzanıyor. 

Müze yetkilileri, bu dönemde kullanılan araç ve gereçlerin imitasyonunu yaparak çeşitli sergiler oluşturmuş. Böylece açık havada ilk insanların günlük yaşantısına şahit olabiliyorsunuz. 

Arkeoloji Vadisi Müze Evi Açılış Kapanış Saatleri

Hafta içi 08:00 – 17:00
Hafta sonu 08:00 – 17:00

Bonus: Anadolu Medeniyetler Müzesi

Türkiye’nin en iyi müzelerinden bahsediyorsak, Anadolu Medeniyet Müzesini de listeye eklemek gerekir. Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu’da iz bırakmış kültürlere ait sergileri keşfedebileceğiniz müze, ayrıca Türkiye’deki en iyi müzeler arasında. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Yaz dönemi 09:00 – 19:00
Kış dönemi  09:30 – 17:30

2 yorum

  • Türkiye’nin en büyük Arkeoloji Müzesi Şanlıurfa’da Haleplibahçe Müze kompleksi içerisinde yer alan Arkeoloji Müzesidir. Aynı zamanda Haleplibahçe Müze Kompleksi içerisinde Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Kızılkoyun Kaya Mezarlığı ve Roma Hamamı da yer almaktadır.