Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Yaşam > Türkiye’nin En Büyük 5 Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin En Büyük 5 Hayvanat Bahçesi

Hayvanları hepimiz seviyoruz, değil mi? Ama hayatımız boyunca gördüğümüz hayvan türü bir elin parmaklarını geçmiyor çoğu zaman. İşte hayvanat  bahçeleri bu eksikliği tamamlamak adına, özellikle tatil günlerinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Soyu tükenme yolunda olanlardan, doğal yaşam alanı bulunduğumuz bu coğrafyada olmayanlara kadar pek çok hayvanı bir arada görebileceğiniz yerler hayvanat bahçeleri. Peki, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi listesi için araç kiralama seçeneklerini tercih ederek yola çıkmaya hazır mısınız?

 

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi / Gebze – Kocaeli

Ülkemizin en yeni ama en hızlı büyüyen ve geniş kapsamlı olan hayvanat bahçelerinden biri Boğaziçi Hayvanat Bahçesi. İstanbul’da hayvanat bahçesi arayışına da yanıt sunan alan, çocuklarla gezmek için iyi bir seçenek. Çoğunlukla Darıca Hayvanat Bahçesi olarak bilinen bölgeye ulaşım için kendi aracınızı kullanmanız daha kolay olacaktır. Şehir dışından geliyorsanız; Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile kendi aracınızın konforuyla E80 karayolunu Kocaeli istikametine doğru ilerleyerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Alternatif güzergahlar 20 ile 30 dakikalık sürede sizi hayvanat bahçesine ulaştırır. Kocaeli’nin gelişmekte olan ilçelerinden Gebze’nin, Marmara kıyısına yakın bölgede bulunan hayvanat bahçesinde 286 farklı türde hayvan ve 600’den fazla bitki türü bulunuyor. Soyu tükenmekte olan kuşları koruma amacıyla 1991 yılında kurulan hayvanat bahçesi, bugün, doğa eğitimlerinin ve kursların verildiği bir yapıya bürünmüş durumda.

Bu arada İstanbul’dan araç kiralayarak bölgeye gelmeyi planlıyorsanız yolcu360.com ile hızlı ve konforlu bir biçimde İstanbul’da en uygun fiyatlı kiralık araba seçeneklerini bulabilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi / Bursa

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Bursa çevre yolunu takip edip 11 Eylül Bulvarı ve Avrupa Konseyi Bulvarı rotasını izleyip Soğanlı Mahallesinde yer alan hayvanat bahçesine 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. 1998 yılında kurulan hayvanat bahçesinde, 70’e yakın türde 650 kadar hayvan bulunuyor. 206.000 m²’lik alan üzerine kurulu hayvanat bahçesi özellikle haftasonunuzu ailecek geçirmek isteyebileceğiniz yerlerden. Bu arada daha konforlu bir biçimde hayvanat bahçesine ulaşmak ve Bursayı gezmek üzere Bursa Yenişehir Havalimanı araç kiralama seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi / Kepezaltı – Antalya

Doğal koşulları, içinde barındırdığı hayvanlara göre düzenlenen Antalya Hayvanat Bahçesi, Kepezaltı Piknik ve Rekreasyon Alanı projesine dahil bir yerleşime sahip. Antalya Havaalanı’ndan hayvanat bahçesine ulaşmak için Antalya merkeze doğru gidip Nebiler Mahallesi’ne yönelmeniz gerekiyor. D400 karayolu ve Namık Kemal Bulvarı’nı kullanarak 30 dakika süren bir yolculukla kolayca ulaşıyorsunuz. Hayvanat bahçesinin gözdeleri, Afrika kökenli Zebralar. Sadece bu eğlenceli hayvanları görmek için bile gidilebilir. Bu arada, hayvanat bahçesi yanında piknik alanları da olduğunu belirtelim. Dilerseniz Antalya Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle de konforlu bir biçimde hem Antalya’yı hem de hayvanat bahçesinin bulunduğu bölgeyi gezebilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı / Çiğli – İzmir

En havalı ve özel hayvanat bahçelerinden biri İzmir Doğal Yaşam Parkı. Zira, içerisinde tel örgü ve kafes bulunmuyor. Hayvanlar tamamen doğal ortamda serbestçe dolaşıyorlar. 120’den fazla türde 1500 hayvan ve 250 farklı bitki türüne ev sahipliği yapan parkta en öne çıkan hayvanlar tabi ki filler. İzmir’in güzel ilçelerinde Çiğli’de bulunan parka Adnan Menderes Havalimanı’ndan 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Bunun için, İzmir çevre yolunu kullanarak Çiğli tarafında dönmeniz ve Ahmet Priştina Caddesi’ni takip etmeniz yeterli. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleri için yolcu360.com ile hızlıca fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi / Gaziantep

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi ünvanına sahip olan yer, aynı zamanda, Avrupa’nın 2. Ve dünyanın da 4.büyük hayvanat bahçesi. İçerisinde 90 farklı kuş türü ile birlikte toplamda 260’ın üzerinde hayvan türü bulunuyor. 1000 dönümlük alana sahip olan yer ailecek gezilmesi gereken yerlerden biri. Gaziantep Havaalanı’ndan D850 karayolunu takip edip, O-54 karayoluna dönerseniz 35 dakikalık bir yolculukla, Gaziantep Üniversitesi’nin arkasında yer alan hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Gaziantep araç kiralama seçenekleri için de yine yolcu360.com ile hızlı ve kolay bir biçimde fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

 

2 yorum