Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Türkiye’deki Yemek Pazarları

⏱: 2 dk

Yemek pazarı nedir? Yemek pazarları hangi illerde var? Neden yemek pazarı görmelisiniz?

Türkiye’deki Yemek Pazarları

Dünyanın pek çok ülkesinde görülen yemek pazarlarından ülkemizde de bulunuyor. Şimdilik sayıları çok fazla olmamakla birlikte ileride zenginleşen yapılarıyla daha fazla yemek pazarına ev sahipliği yapacağımıza da eminiz.

Sığacık Pazarı

Adı Sığacık Pazarı ama bildiğimiz, alışkın olduğumuz pazarlardan farklı bir yapısı olduğu da ortada. Sığacık kale içine Pazar günleri ve şehir merkezinde Salı günleri kurulan pazarda civar köylerden pek çok yerel üreticinin en taze en güzel ürünleri ile karşılaşıyorsunuz. Ürünler, direkt olarak üreticiden size geldiği için pek çok avantajı bulunuyor. Halden gelen hiçbir ürünün sokulmadığı pazarda en taze, maliyeti en uygun ve en çeşitli ürünleri ve özellikle yöreye ait otları bulabiliyorsunuz.

Kale içinde kurulan pazarın en önemli özelliği ise karşınıza çıkan diğer ürünlerden kaynaklanıyor. Baklavalar, börekler, tencerelerde hazırlanmış sarmalar bu pazarın göz bebeği. Tam anlamıyla bir yemek pazarına dönüşen Sığacık pazarında daha önceleri bildiğiniz yemeklerin hiç tatmadığınız hallerini bulabiliyorsunuz. Hiç duymadığınız, o da mı yapılıyormuş diyeceğiniz yiyecek ve içeceklerin bulunduğu pazarda kaktüs şerbeti içebilir, keçi yoğurdu ayranının tadına bakabilir, keşkek yiyebilirsiniz.


Genel olarak ülkemizde bazı başka bölge ve illerde çeşitli yemek pazarları bulunmakla birlikte hem sayıları oldukça az hem de süreklilikleri pek yok. Bu nedenle de Sığacık Pazarı’nın önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Ülkemizde düzenli olarak hizmet veren, her hafta kurulan ve mevsim yemeklerine göre çeşitlilik gösteren en iyi Pazar olarak adlandırabileceğimiz Sığacık Pazarı çevre ilçe ve illerden misafirleri de ağırlıyor.

Türkiye’nin ilk citta slow ya da slow city olarak bilinen yavaş yaşayan şehri ünvanına da sahip olan Sığacık, kendi kültürünü oluşturmakla kalmamış, aynı zamanda bu kültürün devamlılığını da sağlayabilmiş ender yerlerden biri.

Yalıkavak Pazarı

Son dönemde sayıları bir hayli artan yemek festivalleri yanında devamlılığını sağlayarak öne çıkan yemek pazarlarından biri de Perşembe günleri Yalıkavak’ta kuruluyor. 50 yıldır hiç aksamadan kurulduğu söylenen pazarda yöreye ait otları, reçelleri ve kurutulmuş sebzeleri bulabildiğiniz gibi sarma, dolma, gözleme, börek, baklava gibi yemeklere de ulaşıyorsunuz. Yaz aylarında özellikle yabancı turistlerin rağbet ettiği Yalıkavak Pazarı’nda pek çok yemeği tadımlamanız, beğendiklerinizden tencere tencere almanız mümkün.

Yörede yaşayan köylüler tarafından yapılan leziz yemeklerin yanında hediyelik eşya ve takılar da satın alabileceğiniz tezgahlar Yalıkavak Pazarı’nda sizleri bekliyor. Ülkemizde ender bulunan yemek pazarlarının sayılarının artması ümidimizi koruyabilmek adına mümkün olan her fırsatta bu pazarların gezilmesi gerektiğine dair inancımız tam.

İlgili Yazılar

İzmir Bombası İzmir’de Nereden Alınır? En İyi İzmir Bombası Tarifleri!

Felat Delibalta

İstanbul’un En Lezzetli Mekanları / İstanbul’da Ne Yenir?

Felat Delibalta

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir: En İyi 19 Gaziantep Lezzeti!

Felat Delibalta

Yorum Bırak