Yolcu360
Araç kirala ve gez

Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri 

Türkiye’deki Kaleler hangileri, Türkiye’nin tarihi kaleleri hangileri, hangi şehirde hangi kale var? Bodrum Kalesi ya da Afyon Kalesi gibi yerleri gezerken size rehberlik edecek bir yazı dizisi çalıştık: Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri 

Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri 

Ülkemizde hemen her şehirde her ilçede kale var. Bu kaleleri gezerken nelere dikkat etmeliyiz? Kalelerde onları gezmeye değer kılan ne var? Tarihte kaleler neden önemliydi? İşte bu gözle kaleleri keşfe çıktık. Rehberimiz de 2008 yılında yayımlanmış bir akademik araştırma: Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Kale!

İnsanlar Neden Kaleler Yapmış?

İnsanlar, özellikle avcı- göçebe yaşam döneminde hem vahşi hayvanlardan hem de diğer insan gruplarından korunmak için etrafı gözetleyerek gelebilecek tehlikeleri fark edecekleri yüksek yerlerde yaşamayı tercih ettiler. Bu korunma içgüdüsü, verimli tarım alanlarının yani ovaların yerleşim yeri olmamasını sağladı. Bugün, söz konusu korunma ihtiyacına gerek kalmayınca, dümdüz ovada ev yapma fikri tarım alanlarını yani beslenme kaynaklarını yok etti. Bazen, düzelttiğimiz bir şeyle başka bir şeyi bozmamız ne enteresan değil mi? Neyse, efendim, kaleler işte bu korunma kültüründe doğar. Genellikle bir tepe, dağ ya da yamacı çevreleyen bir kale söz konusudur. Kale duvarlarının içinde de insanlar yaşar. Kalenin amacı savunmadır ama görkemi, düşmana göz dağı verir. İlerleyen dönemlerde de topluluğun yöneticisi ve çevresindekiler kale içinde lüksle yaşamış, halk kalenin etrafındaki köylerle öbekleşmiş. 

Ülkemizde hemen her şehirde o kentin simgesi haline gelmiş bir kale var. Hatta oraya gidince o kaleye çıkmadan olmaz. Kabul edelim ki, çoğumuz hatta hepimiz (üniversitede tarih, arkeoloji, sanat tarihi okuyanlar ve Ayhan Sicimoğlu hariç hepimiz 🙂   o kaleleri görmüş olmak için onca eforu harcıyoruz. Peki, kale kültürünü biraz anlasak daha keyifli gelmez mi? İşte amacımız tam da bu. Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri yazı dizisi başlıyor…

Artık Kale Güvenli Değil!

15 yüzyılda ateşli silahlar gelişti. Özellikle de toplar. Silah çıktı mertlik bozuldu diyor ya Karacaoğlan, aynen öyle olmuş. Karın tokluğuna alın teri döken insanların inşa ettiği kalelerin yıkılması bir top atışına bakar olmuş. Hal böyle olunca kaleler yavaş yavaş terk edilmiş. Ama, bu kale mimarisi öyle özenli öyle detaylı işler koymuş ki ortaya, bir sonraki yüzyılın genel olarak mimarisini şekillendirmiş. 

yolcu360.com’la Keşfet!

Türkiye’deki Kaleleryolcu360.com ailesi olarak sadece online araç kiralama altyapısı sunmaya odaklanmıyoruz; ülkemizi daha iyi anlamak, tanımak ve keşfetmek istiyoruz. Bu amaçla Gaziantep’te Ne Yenir ve Türkiye’nin En Güzel Sahilleri isimli iki yazı dizisi hazırladık. Gerçek akademik kaynakları inceledik ev günler süren araştırmalarla bu yazı dizilerini hazırladık. Şimdi de Türkiye tarihi kalelerine kafayı taktık efendim; Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz’ın 2008 yılında çıkan kitabı Türkiye Mirası 100 Kale isimli araştırma kitabından yararlanarak yeni bir yazı dizisi hazırladık: Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleler …

Tarihi kaleler deyince akla Bodrum Kalesi, Karahisar Kalesi, Diyarbakır Surları, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı geliyor. Ama ülkemizde neredeyse her şehirde hatta ilçede bir kale var. Gidenler bilir, Avrupa’da bazı ülkelerde bir noktada bir parça kale kalıntısı varsa ışıklandırma, düzenleme ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın en özel tarihi eseri gibi gösterilip binlerce turist alır. Biz de dağ taş kale efendim, kıymetini bilelim. Bazen öğrendikçe güzel ülkemizin nasıl da kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz ya Türkiye’nin kale mimarisini keşfedelim, anlayalım ve anlayarak gezelim ne dersiniz?

Türkiye’deki Kaleler Hangileri?

Türkiye’deki kaleleri incelerek Antalya Gazipaşa Kalesi, Afyon Kalesi, Alanya Kalesi, Amasra Kalesi, Anavarza Kalesi, Ankara Kalesi, Bitlis Kalesi, Çandarlı Kalesi, Kozan Kalesi,Yılanlı Kale, Zilkale, Sinop Kalesi, Niksar Kalesi, Mardin Kalesi, İstanbul Surları, Harput Kalesi gibi Türkiye kültür mirasının önemli kalıntılarını keşfedeceğiz. 

İlgili Yazılar

Finike gezi rehberi / Finike Koyu / Antalya

Yolcu 360

Ödemiş Gezi Rehberi

Yolcu 360

Karadeniz Turunda Nasıl Araç Lazım?

Yolcu 360

Yorum Bırak