Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’deki Kaleler: Kozan Kalesi

Türkiye’deki Kaleler: Kozan Kalesi

Kozan Kalesi hakkında bilgi arıyorsanız, keşfetme arzusuyla bu muhteşem eseri gezdik ve yazdık. Türkiye’deki tarihi kaleler yazı dizisinde konumuz: Adana Kozan Kalesi. Türkiye’deki Kaleler: Kozan Kalesi için seyahat yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Kozan Kalesi ve Adana gezilecek yerler için yola çıkmaya ne dersiniz?

Türkiye’deki Kaleler: Kozan Kalesi

“Medeniyetler geçidi”

Adana’ya bağlı bir ilçe olan Kozan’ın  eski adı Sis’tir. Çukurova’nın güneydoğusunda yüksek bir plato üzerinde kurulan yerleşimdeki kale ,ilk olarak Asurlular tarafından inşa edilmiştir. MÖ 1800’lü yıllarda Hititlerin egemenliğinde olan şehir, sonra sırayla Lidya, Asur, Pers, Seleukos, Roma, Bizans, Arap, Ermeni ve Türk hakimiyetine geçmiştir. Roma döneminde Flaviopolis adını alan şehir, tarih boyunca sürekli el değiştirmiştir.

Adana Tarihi Yerler yazısı için tıklayınız.

Kozan Kalesinin Tarihçesi

Roma hakimiyetinden sonra Sis ismini alan şehirde, ilk Türk yerleşmesi  Arap ordularında yer alan Türkmenler tarafından olmuşsa da, Arapların bölgeden çekilmesinden sonra bölgede Ermeni hakimiyeti çok daha ağır basmıştır. Selçukluların Anadolu’ya hakim olmaya başlamasıyla Ermeni prensliği Anadolu Selçukluları’na bağlı bir yönetim haline gelmiştir.

Moğolların Anadolu’ya girmesinden sonra özellikle Anadolu Selçukluları’nın son dönemlerinde bölgede Memluk Baskısı da görülmüştür. Bir defasında da Moğollarla ittifak kuran Ermeni Prensliği Memlukluları bölgeden bir süre uzak tutmayı başarmıştır. Kale muhtemelen Araplarca tahrip edilmiştir. Ermeniler bölgeye hakim olunca, yerleştikleri dönemde mevcut olan kalede geniş çaplı bir onarıma gidilmiştir. Beylikler döneminde de çeşitli kuşatmalarla sahne olan kale, sonunda 16.yüzyılda  Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.

Sarp bir tepe üzerinde iki bölüm halinde inşa edilmiş kalenin 44 burcu bulunmakta olup, iç kale kuzeyde yer alan bölümdedir. Kuzey ve güneyde olmak üzere iki bölüm halinde inşa edilen kalenin bu iki kısmı birbirine sur hattıyla bağlıdır. Kalede 25-30 basamakla inilen mahzenler, gizli geçitler ve sarnıçlar vardır. Kalede birkaç Ermeni ve Asur kitabeside bulunmuştur. Kalenin eteğinde bazı yerlerde görülebilen sur hattı, Ermeni külliyesini oluşturan kilise, kütüphane ve diğer yapıları korumak amacıyla yapılmıştır.

Kozan, Ermeni Kilisesi açısından oldukça önemli bir merkezdir. Ama bu gün din adamaları vazifelerine Lübnan’da devam etmektedir.

Adana merkez araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Yorum ekle