Yolcu360
Kültür Sanat

Türkiye’de Yapılan Film Festivalleri

⏱: 5 dk

Türkiye film festivalleri üzerine bir liste hazırladık. Sinema sevenlerin keyifle takip edeceği Türkiye’de yapılan film festivalleri listesi, gezmek için tek başına sebep. Bu arada gideceğiniz şehirlerde araca ihtiyacınız olursa en uygun fiyatlı araç kiralama için Yolcu360‘a bakabilirsiniz. Bir şehirdeki en uygun fiyatlı kiralık arabayı bulmak için şu adımları izleyin:

  • yolcu360.com ana sayfasına girin!
  • Online araç kiralama modülüne şehir ve tarih aralığını girin.
  • Karşınıza çıkan listedeki araçlar, o şehirdeki farklı rent a car firmalarının müsait araçları ve fiyatları. 
  • Şimdi, en uygun fiyatlıdan en pahalıya filtrele deyin ve listenin başında ilgili şehirdeki en uygun fiyatlı kiralık otomobili buldunuz. 

Bu arada yolcu360.com’dan araç kiralama yaparken kredi kartına 9 taksitle ödeme yapabilirsiniz ve planlarınız değişirse koşulsuz iptal hakkınız da var. 

Türkiye Film FestivalleriArkadaşlarla şehir dışına çıkıp, film izleyerek geçirilecek bir kaç gün, anılarınızda nasıl değerli bir yer açacak düşünsenize…Film festivalleri, muhteşem planlar yapmak için şahane fırsatlar. Peki, Türkiye’de yapılan sinema festivalleri hangileri?

Ankara Uluslararası film festivali

Ankara Uluslararası film festivaliİlk kez 1988 yılında yapıldı. İlk başladığında adı Ankara Film Şenliği’ydi. İlk şenlikte 10 yabancı ülkeden 40 farklı film, 30 yerli film izleyicilerle buluştu. Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin’in önderliğinde yapılan bu sinema şenliği Türkiye’de o güne değin yapılmış en büyük sinema etkinliğiydi. Bu sinema etkinliği sayesinde birçok genç sinemacımız keşfedilmiş ya da cesaretlendirilmiştir. Mustafa Altıoklar, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın, Nuri Bilge Ceylan ve daha birçok değerli sinemacı ilk yıllarında Ankara festivalinden cesaret verici ödüller almıştır.

En son 30.su düzenlenen Ankara Film Festivali büyüyerek ve tecrübesine tecrübe katarak devam ediyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali (Altın Portakal Film Festivali)

Altın Portakal Film FestivaliAntalya film festivali nerede yapılıyor/ Antalya Altın Portakal ne zaman…

Birincisi 4-10 Ekim 1964 tarihinde yapılmış festivalin bu yıl 26 Ekim-01 Kasım tarihleri arasında 56.sı düzenleniyor. 1964 yılında Dr. Avni Tolunay öncülüğünde ilki yapılan festival, Metin Erksan, Yılmaz Güney, Bilge Olgaç, Atıf Yılmaz, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan gibi birçok ustaya yolculuklarında önemli bir yardımcı olmuştur.

Antalya Havalimanı Araç Kiralama Fiyat Listesi

Uluslararası İstanbul Film Festivali

Uluslararası İstanbul Film Festivali Afişi
Uluslararası İstanbul Film Festivali Afişi

İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı 6 adet filmin gösterimiyle “film haftası” adıyla yapılmaya başlandı. İstanbul Film Festivali’ni ilk yılından bu yana birçok sinemacı, oyuncu ziyaret etti. Türkiye’nin en köklü ve en etkili uluslararası sinema etkinliklerinden biri olan festival 1984den bu yana her yıl nisan ayında yapıldı.

İstanbul Havalimanı Araç Kiralama Fiyat Listesi

Randevu İstanbul Film Festivali
Randevu İstanbul Film Festivali Afişi
Randevu İstanbul Film Festivali Afişi

1998 yılında Sinema-Tarih Buluşması olarak başladı. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye sinemasının gelişmesine katkıları olan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın düzenlediği kapsamlı ve köklü bir festivaldir. Nitelikli sinema ürünlerini geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen festival İstanbul’un vazgeçilmez kültürel etkinliklerinin arasında yerini almıştır.

Gezici Festival

Gezici festival Ankara Sanat Derneği tarafından 1998 yılından beri yapılmaktadır. Her yıl 4-6 kente konuk olan ve değişik ülke sinemalarını tanıtmaya yönelik etkinlikler yapılan festival, yurtdışında film şenlikleri düzenlemektedir. Türkiye sinemasına özel önem veren Gezici Festivalin, En İyi On Türk Filmi’nin seçerek filmlerin İngilizce altyazılı kopyalarını bastırmak gibi Türk sinemasına değerli katkıları bulunmaktadır. Ayrıca Türk Sineması’nın değerli isimlerine saygı niteliğinde birçok kitap hazırladılar. Bu yıl festival 29 Kasım ve 13 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

İf İstanbul Uluslararası Bağımsız filmler festivali

2002 den bu yana dünyanın her yanından yeni bakış açılarını bir araya getirmeyi hedefleyen festival her yıl ortalama 85000 sinemaseveri İstanbul, Ankara, İzmir’de bir araya getiriyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi

13 Kasım 1996’da kar amacı gütmeyen bir şirket olarak kuruldu. 2009 yılında dernek statüsü kazandı. 2017 yılında ise Uçan Süpürge Vakıf kuruldu. 90’lı yıllarda kadın örgütlerinin kurumsallaşmasının hız kazandığı zamanlardı. Uçan Süpürge de kadınlar arasındaki dayanışma ve işbirliğinin sağlanması için kuruldu. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kadın yönetmenlerin filmlerinin gösterildiği, sinema sektöründeki kadınlar arası iletişim kurmaya, iletişimlerini artırmaya yarayan bir festivaldir.

Malatya Uluslararası film festivali
Malatya Uluslararası film festivali afişi
Malatya Uluslararası film festivali afişi

Malatya Valiliği ve Malatya Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ilki 26 Kasım-2 Aralık 2010 yılında düzenlendi. Malatya film Platformu ulusal ve uluslararası uzun metraj projeleri geliştiren bir ekiple de çalışıyor.

Malatya Araç Kiralama Fiyat Listesi Burada!

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri

Bu yıl 18.si düzenlenecek festival kadın filmlerini, kadın sinemacılarını kapsayan bir festival. Kadınların yarışma değil dayanışmada buluştuğu mottosuyla yola çıkıyor. Bu festivale katılımcı olmak için yönetmeni kadın ya da yönetmenlerinden en az biri kadın olan filmler olması gerekiyor.

Sinemasal Açık Hava Sinema Festivali

Festival 2013ten beri yapılıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde sinemaya ulaşamayan çocuklara sinema götürmeyi hedefliyor. Köylerde gerçekleşen etkinlliklerin yanında şehir merkezlerinde de film gösterimleri yapılıyor. Ayrıca film gösterimleri, sinema atölyeleri, paneller, konuşmalar ve söyleşiler de düzenleniyor.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Bu yıl 7.si yapılacak olan festival Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ve Dünya’da etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerinin üretilmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Ayrıca genç sinemacılara maddi manevi destek veriyorlar.

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

Bilindiği üzere 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Adana’da yapılacak. Festival Adana Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılmaktadır. Festivalin amaçları yönetmeliği gereği şöyle sıralanmıştır;

Türk ve dünya sinemasının geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak. Adana’nın tanıtımına katkı koymak.

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Kiralık Araç Listesi Burada!

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali
Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali afişi

Bu yıl 19.su düzenlenen festivalde 400ün üzerinde film gösterime girdi. Festivalde söyleşiler, etkinlikler yapılmakta ve İzmirliler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu festival Kültür Bakanlığı,  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok İzmir Belediyesi ve özel şirket tarafından desteklenmektedir.

İşçi Filmleri Festivali

2006 yılından bu yan çeşitli sendikalar tarafından düzenlenen festival farklı şehirlerde çok çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Festivalin amacı işçilerin hem ülke içide hem de ülke dışındaki kendi sınıfından insanlarla iletişim kurmalarını sağlamak. Diğer bir amacı ise sinema dünyasında sosyal gerçekçilik akımının yeniden değer bulmasına katkı sağlamak.

İstanbul Japon Filmleri Haftası

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenir. Türk Japon ilişkilerini hem kültürel hem sosyal anlamda güçlendirmeyi hedefler.

Eskişehir Film Festivali

1998 yılından bu yana düzenlenen festivalin ilk yıllarda adı sinema günleriydi. Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin çabalarıyla başladı ve çok kısa bir zamanda uluslararası bir festivale dönüşmüştür.

 Eskişehir merkez araç kiralama için tıklayınız.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

En İyi Çocuk Kitapçıları: Çocuk Kitabı Alınacak Yerler

Felat Delibalta

İzleyince İyi Hissettiren Filmler: Distopyadan Sıkılanlara!

Felat Delibalta

Yorum Bırak