Yolcu360
Faydalı bilgiler

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Elektrikli araba devri başladı. Otomotiv dünyasından sürekli aldığımız haberler bu doğrultuda. Hybrit araç teknolojisine yapılan güçlü yatırımlar, elektrikli araç AR-GE çalışmalarının yoğunluğu ve TESLA gibi markaların varlığı da durumu kanıtlıyor. Aslında bugün yaygın olarak kullandığımız içten yanmalı motor teknolojisinden daha eski olmasına rağmen menzil- performans gibi sebeplerle yeterince gelişme fırsatı bulamayan ve rafa kalkan bir teknoloji olan elektrikli motor, 100 yıl sonra bugün hortladı. Yani elektrikli motorla çalışan arabalar, sanıldığı gibi çok yeni bir buluş değil. Fakat onların bu derece yaşama entegre edilmeleri ve bu konuda yapılan yoğun araştırmalar çok yeni.

 

Türkiye’de satışı olan hybrit otomobillerden bazıları şöyle:

Yaklaşık 200 bin Tl’den başlayan fiyatıyla BMW i3 modeli çok keyifli bir şehir otomobili.

Şık olduğu kadar ulaşılmaz da olan BMWi8 ise 900bin TL’ye yaklaşan başlangıç fiyatıyla deyim yerindeyse “yakıyor”.

SUV araç kategorisinin en havalılarından olan BMW X5’in elektriklisi de çok popüler.

BMW 740L XDrive ise elektrikli sedan arayanlar için üretilmiş şık bir model.

Hyundai ioniq Hybrid modeli ise tüm dünyada en popüler elektrikli araç seçeneklerinden biri. Ülkemizdeki Hyundai ioniq Hybrid fiyatı ise yaklaşık 130bin Tl bandında seyrediyor.

Kompakt bir şehir içi otomobil olan Kia Niro da bu konuda tercih edilebilir. Onun fiyatı da 125 bin Tl civarında.

Lexux CT 200h modelinin fiyatı 160 bin Tl bandında ve bu otomobil de elektrikli araç seçiminde oldukça popüler. Bu markanın IS 300h ve GS 300h modelleri de var.

 

 

Renault Zoe modeli ise ülkemizde en çok satan elektrikli arabalardan biri. Renault’un elektrikli diğer modeli de Twizy.

Toyota marka elektrikli araç modelleri olan Auris Hybrid ve Yaris Hybrid ise ülkemizde en çok satan elektrikli-hybrit modeller.

 

 

TESLA Motors gibi sadece elektrikli araç teknolojisi üreten markaların yanı sıra BMW, Mercedes, Toyota gibi elektrikli motor üretimine de ağırlık veren markalar var. Bugün hemen her Avrupa ya da Uzakdoğu markasının en az bir elektrikli araba modeli var. Bunların içinde Tesla elektrikli araba modelleri epey popüler oldu ama diğer markalar da çok keyifli seçenekler sunuyor. Peki elektrikli araba kullanmanın en avantajı var?

Elektrikli Otomobillerin Avantajları

Elektrikli otomobillerin en önemli avantajı yakıt konusunda sundukları ekonomik yaklaşım. Zira benzinli hatta dizel bir araçla birim km’de tüketeceğiniz yakıtın masrafının çok altında bir rakam çıkıyor ortaya. Ancak burada hemen değinmek gerekiyor ki; elektrikli araçların bataryaları henüz çok pahalı. Bu da bu araçların benzinli ya da dizel bir muadile göre fiyatının yüksek olmasına neden oluyor. Yani yakıt avantajı ancak uzun vadede kullanımla ortaya çıkıyor.

Elektrikli araçların bir diğer önemli avantajı ise çevreci olmaları. Karbon salınımını ciddi oranda azaltıyorlar. Ancak burada yine bataryaların zamanla birikmeleri çevreye aynı oranda zarar verecektir sorununu da atlamamak gerek. Elbette bataryaları tekrar kullanılabilir kılarsak bu sorun da çözülebilir.

Sonuç olarak; menzil sorunu çözüldüğünde ve yeterli şarj istasyonu ağı oluştuğunda özellikle elektrikli araba motorları yakıt konusunda epey avantajlı olabilir.

Elektrikli Araba Fiyatları

Elektrikli araçların fiyatları markaya ve motor hacmine göre değişiyor. Bugün hemen her markanın bir ya da birden fazla hybrit modeli var. Her biri için de farklı fiyat aralıkları söz konusu. Yerli elektrikli araba üretimi mümkün olursa bu konuda epeyce makul fiyatlar da ortaya çıkabilir. Yerli elektrikli otomobil konusunda da araştırmalar yapıldığı biliniyor. Hatta çok yakın zamanda Sabancı Holding, MD9 electriCITY adlı elektrikli otobüsü tanıttı.

Elektrikli Araba Kiralama

Elektrikli kiralık araç listeleri yavaş yavaş rent a car tarafında oluşuyor. Avrupa’da tüm kiralık araç filosunu hybrit araçlarla yenileyen markalar bile var. Ülkemizde henüz yeterli şarj istasyonu olmaması biraz düşündürücü oluyor ama pek çok araç kiralama markası, filosuna elektrikli otomobilleri dahil etmeye başlıyor. Eğer elektrikli araba kiralamak istiyorsanız bu konuda yolcu360.com size en geniş seçenek havuzunu sunabilir. Farklı marka model seçenekleri için kolayca fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Araç Kiralama Şirketi Kurmak İçin Neler Gerekli?

Yolcu360

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yolcu360

Erzurum Uzun Dönem Araç Kiralama Fiyatları

Yolcu360

2 yorum

Gökhan 11/08/2018 at 6:22 pm

Türkiyede satılan araçları listelemeniz çok faydalı oluş.Ancak önümüzdeki dönemde hem artan akryakıt fiyatları olsun, ötv olsun, hem de dış ülke yaptırımları, doların artması vs.. elektrikli araçların bir zaruriyet haline geleceği ve satılan modellerin devamlı artacağı kanısındayım. Bu listeleyi devamlı göncellemenizde fayda var. 🙂

Yanıtla
Semih 25/11/2018 at 1:56 pm

Elektrikli araç ve özellikle de hybrit modelleri sayısı bence de artacaktır. AMa henüz Türkiye’de satışa sunulan ve tamamen elektrikli olan sadece 2 model var. Biri BMW i serisinde biri de Renault Zoe.

Yanıtla

Yorum Bırak