Yolcu360 Blog
turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar 2022 

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar 2022 

Dünyada çip krizi, Türkiye’de enflasyon ve akaryakıt fiyatlarının artması araba fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Vatandaşlar artık yakıttan daha fazla tasarruf yapacakları arabalara yönelmeye başladı. Bunun için pek çok kişi artık elektrikli arabaya yönelmiş durumda. Türkiye’de satılan elektrikli arabaları merak edenler internetten elektrikli araç tanıtımlarını izlese de birçok konuda sağlıklı bilgiye erişemiyor. Türkiye’de elektrikli araç kullanımı Avrupa ülkeleri kadar yaygın olmadığı için bir tanıdıktan bilgi almak da çoğumuz için mümkün görünmüyor. Biz de sizler için tek tek inceledik ve detayları paylaştık. Gelin hep birlikte tüm özellikleriyle Türkiye’de satılan elektrikli arabalar hangileri ve özelliklerini neler inceleyelim…  

Benzin ve motorine art arda gelen zamların ardından ucuzluğu ile bilinen LPG’ye de hızlı zamlar geldi. LPG’nin pahalılıktan kaçış olmaktan çıkması nedeniyle Türkiye’de artık elektrikli arabalara yönelim başladı. En uygun fiyatlı ve daha az enerji sarf eden elektrikli araçlar ise merak konusu.  Fosil yakıt kullananların zor günler yaşadığı bu günlerde sizler için cazip gelecek elektrikli arabaları tek tek inceledik. Peki Türkiye’deki en uygun fiyatlı tam elektrikli araçlar hangileri? Şimdi gelin hep birlikte detaylara bakalım…  

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar 

Türkiye’de Satılan Uygun Fiyatlı Elektrikli Arabalar şu şekilde:  

  • BMW i3 
  • Hyundai KONA Elektrik 
  • Renault Zoe 
  • Renault Twizy 
  • Mini Cooper SE 
  • Smart Fortwo 
  • Honda E 

BMW i3  

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-1

Sıfır BMW i3 elektrikli arabaların fiyatları 1 milyon liranın üzerine çıksa da ikinci elde durum biraz daha farklı. BMW kalitesini tüm detayları ile yaşatan ve 325 kilometre menzile sahip olan bu elektrikli aracın daha eski modellerini 430 bin liradan bile alabilirsiniz.  

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar: Hyundai KONA Elektrik  

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-2

Hyundai elektrikli arabada da erken atılım yaparak, ülkemizde tercih edilenler arasında yerini alıyor. Üstelik sadece şehir için değil, tatile çıkarken yapacağınız şehirler arası yolculuklar için de uygun bir model olarak Hyundai KONA tavsiye ediliyor. 484 km menzili bulunun arabanın fiyatı 705 bin liradan başlıyor. Hyundai KONA Elektrik’in ikinci elde ise kullanıcılarını üzüyor. Çünkü bu elektrikli araba ikinci el piyasasında fazla bulunmuyor ve bazen fiyatlar sıfırını dahi geçiyor. Dolayısıyla sıfır Hyundai KONA Elektrik’lerin artan kura göre ise gayet uygun olduğu görülüyor.  

Renault Zoe  

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-3

Ülkemizde en fazla kullanılan arabaların başında gelen Renault, değişen çağa ayak uydurarak elektrikli araba modellerini Türkiye’de de kullanıma sundu. Alınabilecek en uygun elektrikli araç olarak görülen Renault Zoe, 400 kilometre civarında menzile sahip. Fiyat listesini güncelleyen dev marka, Renault Zoe’leri 330 bin lira civarında satışa sunuyor. Almak isteyenlere şimdiden hayırlı olsun.  

Renault Twizy 

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-4

Renault Zoe gibi Renault Twizy de Türkiye’de satılan en ucuz elektrikli araba olarak öne çıkıyor. Üstelik aralık ayında 400 bin lira fiyata sahip olan bu elektrikli aracın ikinci elini çok daha uyguna bulmak mümkün. İki kişilik kompakt bir yapıya sahip olan ve 100 kilometre menzil sunan Twizy’lerin ikinci elini 200 bin lira civarında satın alabilirsiniz. Ayrıca unutmadan şunu hatırlatalım bu elektrikli araba daha çok şehir içi kullanım için tavsiye ediliyor.  

Mini Cooper SE  

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-5

Araba tutkunlarının vazgeçilmezi, herkesin hayallerini süsleyen o otomobil, elektrikli modelleri ile de sevenlerini yalnız bırakmadı. Tabi ki Mini Cooper’dan bahsediyoruz. Türkiye piyasasında çok sevilen marka, Mini Cooper SE modeli ile geleneksel tasarımı elektrikle buluşturdu. Sıfırı 817 bin 177 liraya satılan Mini Cooper SE’yi ikinci el araba sitelerinde 660 bin liradan başlayan fiyatlardan bulabilirsiniz.  

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabalar: Smart Fortwo 

Smart Fortwo Cabrio İncelemesi - Oto İnceleme- yolcu360.com

Türkiye’de fazla kullanılmayan marka, Mercedes-Benz aracılığıyla ülkemizde satışa sunuluyor. Üç kapılı mini bir araç olan Smart’ın Fortwo modelinde sıfır fiyatlar kaldırılmış durumda. Fortwo, 160 kilometre civarı menzile sahip olan Smart. Araç ikinci el sitelerinde 400 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.  

Honda E 

turkiyede-satilan-elektrikli-arabalar-7

Sağlam otomobil deyince ilk akla gelen markalardan biri Honda. Honda’nın elektrikli modeli Türkiye’ye henüz resmi giriş yapmadı. Türkiye’de satılan elektrikli arabalar arasında olan Honda E, şu anlık oto galeriler aracılığıyla satışa sunuluyor. 220 kilometre menzilli bu elektrikli araba için en az 900 bin lirayı gözden çıkarmalısınız. Ayrıca şunu hemen söylemekte fayda var, aracın ikinci el modelleri henüz mevcut değil. 

Ülkemizde satılan elektrikli araba modelleri sadece bunlarla sınırlı değil, sadece BMW’nin bile i3 dışında başka modelleri de satılıyor. Ayrıca üst segment arabalar olarak bilinen Mercedes, Jaguar, Tesla ve Porsche’nin de elektrikli modelleri mevcut. Fakat bu markaları 1,5 milyondan aşağı almak mümkün değil. Umarız yakın gelecekte  çevre ve ekonomi açısından daha fazla elektrikli araba satışa sunulur.  

Türkiye’de Satılan Elektrikli Arabaların Yakıt Maliyeti 

Yukarıda sizlere Türkiye’de satılan elektrikli arabalar 2022’den bahsettik. Şimdi de herkesin merak ettiği konu olan yakıt maliyeti hakkında biraz bilgi verelim. Dünyada elektrikli arabalara olan ilgi günden güne artıyor. Bunun en büyük sebebi çevre hassasiyetinin yanı sıra yakıtta sağladığı tasarruflu fiyat. Elektrikli bir aracın fosil yakıtla çalışan bir arabaya göre yüzde 80 daha hesaplı olduğunu biliyoruz.  

Elektrikli arabalar, 100 km bir mesafeyi kat edebilmek için şarj noktalarında 6-7 lira daha hesaplı bir fiyatla karşılaşıyor. Gündüz saatlerinde ise bu maliyetin 8-10 lira civarına kadar çıkıyor. Ayrıca kullanımı çevre açısından zararları ortadan kaldırırken, insanlar maliyetin düşmesini de bir fırsat olarak görüyor.  

Yazımızı bitirmeden, Türkiye’de 2500 civarında elektrikli araç kullanıldığını ve dolum noktalarının 700 çeşitli şarj istasyonundan oluştuğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sizleri elektrikli arabalar ilgili gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz. Şimdilik görüşmek üzere…

Kiralık Araç mı Arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle