Yolcu360
Mutlaka gidin

Türkiye’de Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Türkiye birbirinden doğal alanı ve tarihi değerleri ile turizm açısından çok zengin. Sadece 10 bölgeyle sınırlandırılamayacak olsak da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan bu yazısında gezi gördü ve yazdı…

Türkiye gezilecek yerler bakımından zengin bir coğrafya. Bu yıl Türkiye video çekimlerim nedeniyle yaklaşık 47 şehir gezdim. Gezdiklerim içerisinde beni etkileyen yerler o kadar çok oldu ki anlatamam. Ülkem tarihi ve doğal güzellikler bakımından gerçekten bir cennet. Aylarca gezseniz de keşfiniz bitmez. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklarda ki güzellikleri en kısa sürede keşfetmenizi isterim.

İşte Türkiye’de Görmelisiniz dediğim 10 yer.

Nemrut Krater Gölü – Bitlis

İlk gideceğim zaman acaba beni nasıl bir göl bekliyor dediğimde kafamda oluşan soru işaretleri, vardığımda şaşkınlığım ile kaybolmuştu. Tatvan’dan yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrası varabileceğiniz Krater gölü bu ülkenin görülmesi gereken az bilinen yerlerinden biridir.


Ani harabeleri – Kars

Ülkemde görülmesi gereken ören yerlerin başında olmayı hak eden muhteşem bir geçmişe sahip olan Ani harabelerinin geçmiş tarihi 6. Yüzyıla kadar dayanıyor. Kars şehir merkezinden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz. Ermenistan sınırımızda yer alan  alanda ziyaret edebileceğiniz bir çok tarihi eser bulunmakta.


Kayaköy – Fethiye 

İlk defa ziyaret ettiğim Fethiye kent merkezine 10 dakika uzaklıktaki Kayaköy’ü mutlaka görmenizi isterim. Muğla Fethiye araç kiralama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  Mübadele sonrası göç edilerek yerlerine gelen Türklerinde alışamaması sonucu yıllardır boş kalan köy tam bir hayalet köy görünümünde. Son deprem sonrası ayakta kalan yapılar sizi ziyaretinizde dikkatinizi çekecektir.


Nemrut Heykelleri – Adıyaman 

Kommagene topraklarındaki Ateş dağının muhteşem heykelleri. Adıyaman araç kiralama ile yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonra varabileceğiniz bu topraklar gerçekten çok özel. Önerim sabah gün doğumu ya da gün batımını mutlaka burada izlemeniz,  büyüleneceksiniz.


Varda Köprüsü – Adana

Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer alan köprüye yolcu360‘dan Adana araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. 1912 yılında Almanlar tarafından yapılan köprü aynı zamanda Alman köprüsü olarak da bilinmekte. Geçtiğimiz sene James Bond filminde de kullanılan köprü gerçekten insanı şaşırtan görüntüye sahip. 


Tortum Şalelesi – Erzurum

Türkiye’nin en büyük ve muhteşem şelalesi. Gördüğünüzde vay be dedirtecek kadar güzel. Debi olarak da ülkemizin en görkemli akan şelalesidir. Erzurum araç kiralama ile yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası varabilirsiniz.


Darüşşifa – Edirne

Mutlaka Edirne’ye geldiğinizde  görülecek yerlerin başında olan Darüşşifa 4. Murad döneminde yapılan büyük bir külliye. Tıp müzesi 2 kez Avrupa’da en iyi müze ödülüne de layık görülmüş. Hastalıkların müzik, su sesi ve güzel kokularla tedavi edildiği bu müze görülmesi gereken yerlerin başındadır.


Menderesler – Ordu

Dünyada eşi benzeri olmayan güzellikteki Menderesler, Ordu’nun Perşembe yaylasındadır, Ordu araç kiralama ile ulaşabilirsiniz. 38 kilometre uzunluğundaki menderesler Karadeniz ziyaretinizde mutlaka görülecekler listenize girmeli. Akan ufak derelerin adı olan Mendereslerde uzun zaman geçirerek hatta kamp bile kurarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Akdamar Adası – Van 

Akdamar adası tarihi binlerce yıl öncesine dayanan büyük bir tarihe sahip. Adanın diğer bir isim efsanesi ise Ah Tamara’dır. Van’ın Gevaş ilçesinden kalkan motorlar tekneler ile 15 dakikalık bir yolculuk sonrası varabilirsiniz.


İztuzu plajı – Muğla

Muhteşem güzellikteki İztuzu plajı. Bir tarafında tuzlu suyuyla Akdeniz Plajı diğer tarafında ise Köyceğiz nehrinden akan tatlı su ile gerçekten görülmesi gereken doğal güzelliğimiz. Özellikle Dalyan Radar tepesinden görüntüsü muhteşemdir, görmelisiniz. Muğla araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz.

Türkiye gezilecek yerler dediğimizde bu liste gittikçe uzayabilir, fakat gezdiğim yerlerin içerisinde beni en çok etkileyen yerler oldu.

Keşfetmeniz dileğiyle..

İlgili Yazılar

Balayı için en iyi yerler : Yurt içinde balayı için en iyi gezi rotaları

Yolcu 360

Mardin mekan rehberi / Mardin’de mutlaka gitmeniz gereken mekanlar

Yolcu 360

İstanbul’a yakın plajlar / İstanbul civarında denize girilecek 5 yer

Yolcu 360

Yorum Bırak