Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Türkiye İçin Otomotiv Dünyasında Güzel Haberler Var!

⏱: 3 dk

Otomobil haberleri için son gelişmeler neler? Türkiye en yeni otomobil haberleri ve en güncel otomobil haberleri için bizi takip etmeye devam edin. Bugün, sizlerle geçtiğimiz yazın hareketlenen otomobil pazarına dair iki önemli analizi paylaşmak istiyoruz. Türkiye için otomotiv dünyasında güzel haberler var yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Türkiye İçin Otomotiv Dünyasında Güzel Haberler de Var!

Son bir yıl, küresel anlamda zorluklarla dolu bir dönem oldu. Evet, hemen herkes için kötü bir dönem söz konusu. Ekonomi için, bireylerin yaşam standartları için, eğitim hayatı için, sosyal yaşam için vs. Her nereye baksak olumsuz bir tablo ile can sıkıcı bir haberle karşılaşıyoruz. Ama iyi şeyler de oluyor. Otomobil haberleri için geçtiğimiz ay gerçekleşen birkaç iyi örneği paylaşmak istedik. Biraz, moraller düzelsin:)

Pandemiye Rağmen Türkiye’de Otomobil Pazarı Büyüdü!

Öncelikle Türkiye otomobil pazarı için olumlu nitelendirilebilecek bir süreç söz konusu oldu. Bakınız; Hindistan’da bu süreçte tek bir adet sıfır otomobil satılmadı. Bu, çok çarpıcı bir örnek. Pek çok ülkede de otomobil satışları %95 oranında düştü. Yani bu ülkelerde otomobil sektörü tamamen battı. Peki, bizde ne oldu?

İkinci el otomobil fiyatları bir karaborsa etkisiyle yükseldi ve ulaşılamaz hale geldi. Sıfır araba almak da zorlaştı. Ancak 2019’a göre daha fazla satış yapıldı. Sıfır araç satışlarında ise pek çok marka, stokların bittiğini duyurdu bile. Otomobil Distribitörleri Derneğinin yani ODD’nin verilerine göre hafif ticari araç pazarında satışlar, Ocak- Haziran 2020 satışları 254.068 adet olarak gerçekleşmiş. Yani satışlarda bir önceki yıla göre %30,2 oranında artış var. 

Otomobil Haberleri: Otomobil Dünyasından 3 Güzel Haber yazısı için tıklayınız.

Bizde Durum Neden Farklı Oldu?

Dünya genelinde otomotiv pazarı için yapılan araştırmalar gösteriyor ki otomotiv pazarı bu yıl en az %20 daralacak. Bu açıdan bakınca söz konusu artış, önem kazanıyor. Burada iki etkenin önemli olduğunu da biliyoruz elbette. Nedir onlar:

  1. Pandemi nedeniyle toplu taşımadan kaçınan kitlelerin araç ihtiyacı
  2. Kamu bankaları ile başlayan düşük faizli kredi kampanyası

Bunları okurken, uzayan sıralar – talebe yetmeyen arz – aşırı yükselen ikinci el araç fiyatları gibi olumsuzlukları düşünüyor olabilirsiniz ama bir yandan pazarın her şeye rağmen hareketli olması önemli. 

Formula 1 Yeniden İstanbul’da yazısı için tıklayınız.

Yerli Otomobil İçin Fabrika Kuruldu!

Temmuz ayının Türkiye otomobil dünyası için sunduğu olumlu durumlardan biri de TOGG adı verilen yerli otomobilin fabrikasının temelinin atılması oldu. TOGG’un Bursa Gemlikte kurmayı planladığı fabrikanın temeli atıldı. Bu fabrikada yerli otomobilin pek çok parçası üretilecek. Bataryalar da milli ve yerli üretim olacak. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamasına göre üretim %51 yerli olacak. İlerleyen 5 yıl içinde ise %65 yerli olarak optimize edilecek. 

Bu arada yolculuğu keyifli kılmak üzere araç kiralama seçeneklerine bakmanızı da öneriyoruz. Zira, bireysel seyahat için tek alternatif araba almak değil. Lazım oldukça araç kiralama da yapabilirsiniz. Güzel haberler duyup, hayata daha fazla olumlu motive olmak dileğiyle…

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

2019 Model Porsche Spor Otomobilleri Harika!

Yolcu 360

2020 | Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi

Yolcu 360

Yolda Lastik Patlayınca Ne Yapılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak