Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Trabant Marka Otomobillere Ne Oldu?

⏱: 2 dk

Alman malı otomobiller iyidir” hatta “Alman malı iyidir” algısı, çok haklı ve yerindedir. Buna itirazı olan, her halde yoktur. Alman otomobil markaları deyince akla hemen BMW, Mercedes, Volkswagen, Porsche, Audi gibi sektöre yön veren devler geliyor. Alman otomobilleri içinde bugün bilinmeyen bir marka var ki, o da çok çekiciydi vaktiyle. Alman otomobillerinin ilk örneklerinden biri olan Trabant’tan bahsediyoruz. Peki, Trabant marka otomobillere ne oldu?

Trabant marka otomobillere Ne Oldu?

Doğu Almanya & Batı Almanya…Evet, bir zamanlar bu kavramlar soğuk savaşın korkulu günleri içinde oldukça gündemdeydi. Berlin Duvarı yıkılınca bu kavramlar da tarihe karıştı. Trabant marka otomobiller ise Doğu Almanya’da üretilmişti. Doğu Almanya, resmi adıyla Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin yerli otomobili olan Trabant, 1957 yılında banttan indi. 1957 – 1991 yılları arasında Doğu Almanya’da en fazla kullanılan otomobildi. Duroplast gövde ve metal şasi ile oldukça ucuza mal edilen bu otomobil, geniş iç hacmi ile de çok sevilmişti. 

Şehirler Arası Araç Kiralama Şartları için tıklayınız.

Trabant Arabaların Özellikleri

Bağımsız süspansiyon, önden çekiş sistemi ve enlemesine konumlanan motor gibi özellikler dönemi için oldukça iyi niteliklerdi. Döneminin ötesinde olan Trabant arabaları, özellikle Doğu Bloğu ülkelerinde çok sevildi. 

Tarih, 1980 yılını gösterdiğinde Trabant marka otomobillere olan ilgi azaldı. Ayrıca pek çok mali kriz de söz konusu oldu. 1989’da Volkswagen lisanslı motorlar ile iki yıl üretime devam eden Trabant fabrikası 1991’de kapandı. 2007 yılında Herpa markası, “belki Trabant modellerini tekrar gündeme getirebiliriz” diye düşündü ama daha başlamadan vazgeçtiler. 

Trabant marka otomobiller toplamda 3.096.999 adet üretilmiş. Bugün Avrupa’da ve dünyanın farklı yerlerinde birilerinin garajında mutlaka Trabant marka otomobillerden var. Koleksiyonerler için çok değerliler. 

2020 Sıfır Araba Fiyatları için tıklayınız.

Klasik Araba Kiralama

Klasik araba kiralama seçenekleri butik çalışan rent a car firmalarının sunduğu bir hizmet. genellikle düğünlerde ve sünnet düğünlerinde ya da fotoğraf çekimlerinde tercih edilen bu otomobillerin meraklısı da çok. Düğün için klasik araba kiralama ya da düğün için kiralık klasik otomobil şeklinde aramalar sıklıkla yapılıyor. Böyle bir hayaliniz varsa yolcu360.com üzerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

İkinci El Otomobil Fiyatları Yükselecek!

Yolcu 360

Türkiye’ye Tesla ne zaman gelecek?

Yolcu360

Ford Mustang 50 Yaşında!

Yolcu360

Yorum Bırak