Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı Gezisi

⏱: 3 dk

İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen Topkapı Sarayı dört yüzyıldan fazla konut ve devletin yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Osmanlı sultanlarının ikamet ettiği ve en önemli kararların alındığı Topkapı zaman içerisinde birçok değişikliğe uğramıştır. Osmanlı mimarisi üzerine bize çok şey söyleyen bu yapıyı gezmek Osmanlı Devletini daha da yakından tanımaya yardımcı olabilir. Osmanlı Devleti’nin monarşik yapısı 1922’de bittikten sonra Topkapı Sarayı da dönüşüme uğramıştır. 3 Nisan 1924’de Mustafa Kemal Atatürk’ün kararıyla müzeye dönüştürülmüştür.

Topkapı Sarayının Tarihçesi

Saray-ı Cedid-i Amire olarak adlandırılan saray 1465 yılından sonra başlayıp 1478’de bitmiştir.  Fatih Sultan Mehmed, Topkapı’nın inşası için çeşitli ülkelerden ustalar getirtmiştir. Sarayda görev alan mimarlar hakkında çok bilgi olmasa da Atik Sinan diye bir mimarın adı sıkça anılmaktadır. Topkapı Sarayı bugünkü haline hemen ulaşmamıştır. Topkapı Sarayı avlular sistemini benimseyen bir düzendedir. Halka açık bölümleri, sultana açık bölümleri gibi hiyerarşik bir düzen mevcuttur. Topkapı Sarayı’nda en kapsamlı yenileştirme ve genişletme 1. Süleyman döneminde yapılmıştır.

 •  16. Yüzyılın sonlarına doğru saray bugünkü haline neredeyse ulaşmıştır.
 • 17. Yüzyıl sanat ve mimaride klasik dönemin devamı niteliğindedir. Fakat inşaat alanında 17. Yüzyılda çok bir değişiklik yapılmamıştır. Topkapı Sarayı’nda da çok bir değişiklik olmamıştır.
 • 18. Yüzyılda barok üslubunu yansıtan bazı eklemeler yapılmıştır. Başta da haremde bu izler kolaylıkla görülebilir.
 • 19. Yüzyıl Topkapı Sarayı’nın hanedan tarafından terk edilmeye başlandığı zamandır. Yüzyılın sonlarına doğru batı standartlarında bir müzeye dönüşmesi için adımlar atılmaya başlandı.    
 •  3 Nisan 1924’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi açılmıştır.

Topkapı Sarayının Bölümleri

Birinci avlu (Alay Meydanı)

Birun denilen dış hizmet yapılarının bulunduğu bölümdür. Sarayın aynı zamanda en geniş avludur. Bu avlu çeşitli törenler için kullanılırdı. Elçi kabullerinde, yeniçeriler, hizmetliler ve onların bekleme alanıydı. Aynı zamanda “alay meydanı” da denilmektedir. Bu avlunun girişinde, Bab-ı Hümayun adı verilen bir kapı bulunur.

 İkinci Avlu

Babüsselam ile Babüssade arasında uzanan alandır. Babüsselam orta kapıdır. Babı Hümayun’dan sonra ikinci girişidir.

Üçüncü Avlu

Babüssade’den itibaren sarayın Enderun Avlusu yani 3. Avlu başlar. Saray içi hizmet teşkilatının görev yaptığı bir avlu olmasıyla Enderun avlusu da denir. Enderun, padişahın ve onun hizmetinde görev almak üzere devlet adamı olmak için yetiştirilen kişilerin eğitim aldıkları yerdir.

Dördüncü Avlu

Sarayın en arkada bulunan köşklerin yer aldığı dördüncü avlu “sofa” adıyla da anılır. Bu avluda çevresi mermer bir korkulukla çevrili olan ve beyaz mermer döşemeli yüksek set üzerinde Revan Köşkü ve Hırka-i Saadet Dairesi karşı karşıya bulunmaktadır.

Harem

Harim kelimesinden türeyen harem kelimesi, bir konutun hem tüm kadınlarının hem de içinde yaşadıkları ayrı bir bölümü ifade eder. Yüksek duvarlarla sarayın diğer bölümlerinden tecrit edilmiş çok katlı ve kademeli bir yapıdır.

Topkapı Sarayı’na nasıl gidilir?

Topkapı Sarayı Müzesi, Cankurtaran, Fatih, İstanbul adresindedir. Kapalıçarşı, Sultanahmet Cami gibi şehrin diğer simge yapılarına yakındır.

 1. Metro ile Aksaray’a sonra Yusufpaşa istasyonundan aktarma

Müze Ücreti nedir?yaparak Sultanahmet durağında inebilirsiniz. Ayasofya müzesi ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçerek Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

 1. Marmaray’ı kullanabilirsiniz.
 2. Tramvay hattını kullanabilirsiniz.

Sultanahmet İstasyonu’ndan müze tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gülhane durağında inerseniz Gülhane Parkı girişine doğru yürüyün. Yine tabelaları takip ederek bulmanız mümkündür.

Topkapı Sarayı Müzesiyle ilgili notlar

 1. Müze Salı günleri kapalı olduğu unutulmamalıdır.
 2. Dini bayramların ilk gününde öğlene kadar kapalıdır.
 3. Müze bölümüne giriş sırasında bebek arabalarının geçişine izin verilmez.
 4. İçerisinde eser bulunan bölümlerde, eserlerin fotoğraf makinelerinin flaşlarından etkilenmemesi için fotoğraf çekmek yasaktır.
 5. Harem bölümü için müze girişi ücreti haricinde 42 TL giriş bileti alınmaktadır.
 6. Aya İrini Müzesi 09:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bilet fiyatı 36 TL’dir. Bilet satışı 16:00’da sona erer.
 • Topkapı Sarayı Müze giriş ücretleri bilgisi 2019 yılına aittir.  

 

İlgili Yazılar

Gaziantep Gezisine Bu Yazıyı Okumadan Başlamayın!

Yolcu 360

Ankara Kalesi gezi rehberi : Başkentin köklerine inmek / Ankara

Yolcu360

Davraz Kayak Merkezi, Isparta’nın Harikası

Yolcu 360

Yorum Bırak