Yolcu360
Kültür Sanat

Topkapı Sarayı gezi rehberi / Hangi semtte, kim yaptırdı, giriş ücretleri

⏱: 4 dk

Topkapı Sarayı bir dönem üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devlevti’nin 15. yüzyıldan itibaren yönetim merkezi olarak kullanılan tarihi bir yapı olarak İstanbul’un tam kalbinde yer alıyor. Peki Topkapı Sarayı hangi semtte, kim yaptırdı ve giriş ücretleri ne kadar? Gezgin çiftimiz Merve ve Furkan sizler için çok özel bir Topkapı Sarayı gezi rehberi hazırladı…

Sizlere daha önce Tarihi Yarımada gezi rehberi ile İstanbul’da günübirlik bir tarih turu sunmuştuk. Şimdi ise Topkapı Sarayı’nı mercek altına alıyoruz. İstanbul’a ilk defa geliyorsanız mutlaka görmeniz gereken bu yapıya Yolcu360‘tan kiralayacağınız araçla, bulunduğunuz semtten ya da havalimanından ulaşabilirsiniz. İstanbul araç kiralama fiyatlarına bir göz atmadan yola çıkmayın. Topkapı Sarayı’na Yenikapı-Aksaray civarından da girebilirsiniz ya da Beşiktaş-Karaköy üzerinden gelerek de ulaşabilirsiniz. Şimdi hazırsanız turumuz başlıyor…

Topkapı Sarayı hangi semtte ve kim yaptırdı?

Fatih Sultan Mehmet’in emri ile 1478 yılında yapımı tamamlanan ve tam 400 yıl boyunca Osman Devleti’nin yönetim, sanat ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda yer alan eşsiz bir mimari eser. İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen noktalardan biri olan Topkapı Sarayı, 540 yıl öncesinin mimarisine, yaşam tarzına, yaşanmışlıklarına götürüyor insanı. Görkemi ile büyülüyor. Adımladığınız yerlerde bir zamanlar büyük hükümdarların dolaştığını bilmek insanın içinde tarifi mümkün olmayan duygular uyandırıyor.

700.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan Topkapı Sarayı, Osmanlı Hanedanı’nın son dönemlerinde Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla tüm işlevini yitirmiş ve daha sonrasında 3 Nisan 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören İstanbul’un göz bebeği Topkapı Sarayı nasıl gezilir, gezilecek yerleri nelerdir, Topkapı Sarayı ziyaret saatleri gibi tüm soruları yazımızda elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağız efendim. ☺

Topkapı Sarayı gezi rehberi

Topkapı Sarayı yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok büyük bir alana, 700.000 metrekare üzerine kurulu devasa bir yapı. Dolayısı ile gezerken biraz yorulabilirsiniz şimdiden söyleyelim. Tam anlamıyla, hakkını vererek dolaşmak en az 3-4 saatinizi alacaktır.

Burada ufak bir tüyo verelim, özellikle sabah saatlerinde giderseniz buranın çok kalabalık olmadığı zamanları yakalamış olur ve eserleri daha yakından görme şansına sahip olursunuz. Bahçesine, havasına, ruhuna, mimarisine aşırı bayıldığımız için sık sık gittiğimizden biliyoruz, bazen öyle kalabalık oluyor ki sarayın en önemli eserlerinin yanına bile yaklaşamıyorsunuz.

Sıra geldi Topkapı Sarayı’nda gezilecek yerleri anlatmaya. Sarayın kapısından içeri adım attığı anda şaşıp kalıyor insan. İçeride o kadar çok gezilecek bölüm var ki. O yüzden en iyi yöntem kendinize bir taraf seçip, o kısımdan başlamanız. Sonra da sırasıyla tüm bölümlere girmeniz. Gezmeye dalıp da bahçenin keyfini sürmeyi, İstanbul’un eşsiz manzarasının tadını çıkarmayı da unutmayın sakın. ☺

Topkapı Sarayı’nda Gezilecek Yerler

Görkemiyle göz dolduran Topkapı Sarayı, altı bölümden oluşuyor. Bölümlerin her birinin kendine özgü bir güzelliği var. Özellikle tarihe ilgili duyanların hevesle gezeceği saray bölümlerine giriş, Bab-ı Hümayün olarak adlandırılan kısımdan yapılıyor.

Bölümlerden bir diğeri olan ve dış hizmet binaları ile çevrelenen Alay Meydanı, padişahların seferlere gidiş ve dönüşlerine, ayrıca Cuma selamlığı gibi törenlere ev sahipliği yapıyormuş. Burası tarihin önemli dönüm noktalarına tanıklık etmiş bir yer olarak Topkapı Sarayı’nda gezilecek en kritik yerlerden biri.

Alay Meydanı’nın bulunduğu I.Avlu’da Aya İrini Kilisesi de bulunuyor. Silah ve ganimet deposu olarak kullanıldığı için bir diğer adı da Cebehane olarak bilinen  Aya İrini’nin geçmişi 4. yüzyıla kadar uzanıyor. İstanbul’un ilk kilisesi olan ve Kutsal Barış anlamına gelen Aya İrini, çeşitli dönemlerde askeri müze olarak da kullanılmış.

Diğer bir bölüm Divan Meydanı. Burası adından da anlaşıldığı üzere uzun yıllar boyu Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi ve önemli törenlerin gerçekleştiği alan olarak kullanılmış. Divan Meydanı’nda yer alan Kubbealtı’nda ise devlet işleri görüşülür ve tarihe yön veren kritik kararlar alınırmış.

Topkapı Sarayı’nın en çok ilgi gören bölümlerinden biri ise Enderun Avlusu. Burada Has Oda ve Kutsal Emanetler Müzesi bulunuyor. İçlerinde bulunan eserler çok kıymetli, bu yüzden Enderun Avlusu’nda bulunan yerleri atlamadan ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ayrıca Türk Mimarisi’nin güzel bir örneği olan Arz Odası, Enderun Saray Okulu, III. Ahmed Kütüphanesi ve Ağalar Camii de görülmeye değer bölümlerden.

2 adet köşkün yer aldığı Lale Bahçesi ve Sofa-i Hümayun bölümleri IV. avlu içerisinde yer alıyor. Bu bölümde, padişahların yazlık köşkü olan Sünnet Odası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak oldukça meşhur olan, fazlasıyla merak edilen ve günümüzde dizilerde bile konusu geçen Harem bölümünden bahsedeceğiz. Saray hayatının nasıl sürdürüldüğünü kavramak isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir bölüm burası. Ancak şunu belirtmeden de geçmeyelim: Topkapı Sarayı’na girerken ödenen ücret dışında bir ücret ödemeniz gerekiyor burayı görebilmek için ve müzekart geçerli değil.

Topkapı Sarayı giriş ücretleri

Topkapı Sarayı, Salı günleri hariç her gün ziyarete açık. Müze Kış sezonunda yani 30 Ekim – 15  Nisan arası (Harem ve Aya İrini’ye son giriş 16:00 olmak üzere) saat 9:00 – 16:45 arası ziyarete açık. Yaz sezonunda ise yani 15  Nisan – 30 Ekim arası (Harem ve Aya İrini’ye son giriş saat 18:00 olmak üzere) saat 09:00 – 18:45 arası ziyarete açık.

  • Topkapı Sarayı Giriş Ücreti: 60 TL, müzekart geçerli.
  • Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Giriş Bileti: 35 TL, müzekart geçerli değil.
  • Aya İrini Giriş Ücreti: 30 TL, müzekart geçerli değil.

İlgili Yazılar

İstanbul İllüzyon Müzesi | Taksim İllüzyon Müzesi

Yolcu 360

Ege’de kesinlikle görmeniz gereken antik kentler

Yolcu 360

Türkiye’nin En Önemli İnanç Merkezleri | İnanç Turizmi

Yolcu 360

Yorum Bırak