Yolcu360 Blog
2018 TESLA Satış Rakamları Açıklandı
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Tesla ile Eski Çalışanı Martin Tripp Arasındaki “Casusluk Davası”

Tesla ile Eski Çalışanı Martin Tripp Arasındaki “Casusluk Davası”

Kurumsal şirketlerde çalışanlar bilir; bilgi güvenliği başlığı altında bir sözleşme vardır. Aman! o sözleşmeye iyi bakın. Çünkü başınıza çok iş açabilir. Bunun güzel bir örneği de otomobil dünyasında yaşandı. Martin Tripp adlı Tesla çalışanı 2017 yılında şirket bilgilerini sızdırmaktan dava edildi. Tesla ile eski çalışanı Martin Tripp arasındaki “Casusluk Davası” sonucu ne mi oldu? İşte haberin detayları….

Geçtiğimiz yıllarda Tesla Motors’ta müthiş bir olay meydana geldi. Martin Tripp adlı Tesla çalışanı casuslukla suçlandı ve hakkında dava açıldı. İşte o davanın sonucu belli oldu. 

Tesla ile Eski Çalışanı Arasındaki “Casusluk Davası”

Tesla ile eski çalışanı Martin Tripp arasındaki “Casusluk Davası” veya bilgi sızdırma davasında sona gelindi. 2017 yılından beri devam eden bu süreç Martin Tripp’in ticari sır olarak saklanan bilgileri açığa çıkarmasının ardından başlamıştı. Bu olaylar toplamda uzunca bir sürece dayansa da işin ucunun kaçması Ağustos 2018’de Tesla’nın Giga Nevada ayağında, Martin Tripp adlı bir çalışanın bazı ıskartaya çıkartılmış Tesla araçlarının kırık veya kusurlu batarya fotoğraflarını twitter adlı platformda fotoğraflar ile beraber TSLAQ etiketi altında paylaşması ile oldu. Peki, TSLAQ nedir? Uluslararası olup birden çok kişiden oluşan, Tesla ve CEO’su Elon Musk’ı eleştiren bir topluluk. Grup genel olarak Twitter ve Reddit platformları çevresinde, koordine bir şekilde şirket hakkında haberler, fikirler ve bazı analizler paylaşma amacı çevresinde sürdürülüyor. 

Kaynak: https://www.tesla.com/

Tripp’in paylaştığı fotoğraflar, çok daha büyük bir sızıntının bir parçası olmasının yanı sıra Tesla araba parçalarının kalite ve güvenliği hakkında önceden öne sürdüğü iddiaları spesifik olarak destekler nitelikteydi. Bu destekler aynı zamanda Model 3 serisinin üretimindeki sorunları ve belirli aşamalardaki önemli hammaddelerin yüksek miktarda israfının yapıldığını da kapsar nitelikte iddialardı. Sızıntıyı kabul etmesinin hemen ardına Tesla’dan kovulan Tripp çıkarttığı bilgi ifşaları kaynaklı olarak firma ile davalık duruma düştü. Dava Tesla tarafından, Tripp’in firmanın elektrikli araç sistemini kırıp yüklü miktarda veriyi üçüncü parti kuruluşlara transfer etmesini gerekçe göstererek açıldı. 

Martin Tripp Davası: 400 Bin Dolar Ceza Ödeyecek!

Martin Tripp davası tam bir emsal niteliğinde. Geçtiğimiz ağustos ayında Martin Tripp’in tüm avukatlarını kovup kendini temsil etmek istemesi dava sürecinde akılda kalıcı durumlardan biri oldu. Sonradan The Funicular Fund adında bir açıkçı firmadan finanse edildiğinin öğrenilmesi bu durumu daha ilginç bir hale getirdi. Mahkeme duruşmalarının ve geçen zamanın ardından yakın bir zamanda net bir karara varıldı. Eski çalışanın sanık kısmında oturduğu son davada, Tesla yönetimi sunulan tüm deliller ile beraber haklı bulundu. Resmî açıklama sonrasında mahkemenin Martin Tripp’e, Tesla’ya ödemesi için verdiği cezanın 400 bin dolar olarak bildirilmesi ile olay resmi olarak bir sonuca ulaştı.

Yorum ekle