Yolcu360
Bilgi Faydalı bilgiler

Telegram Nedir, Nasıl Kullanılır? Telegram’ın Özellikleri

⏱: 4 dk

Telegram nedir ve nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, bu konuyu derinlemesine araştırdık. Telegram nedir, ne işe yarar diye sorduk ve bulduğumuz tüm detayları bir araya getirdik. Umuyoruz ki Telegram ile ilgili merak ettiğiniz her detayı bu içeriğimizde bulacaksınız!

Günümüzde birçok mesajlaşma uygulaması var ve unların en popüleri hiç şüphesiz Whatsapp. Bu uygulamayı neredeyse her akıllı cihazda görebiliyoruz. Ayrıca bu uygulama masaüstünde de kullanılabiliyor. Fakat 2021 yılı itibarıyla Whatsapp’a olan güven azalmaya başladı. 

Whatsapp, 2021 yılında ilk olarak yeni gizlilik sözleşmesi ile tepki çekti. Bu noktada Türkiye ve birkaç ülkenin tepkileri nedeniyle bu sözleşme bazı ülkelerde yürürlüğe konmadı. Bu ay özelinde bir problem daha yaşadık, Whatsapp sunucuları saatlerce çalışmadı. 

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler alternatif mesajlaşma uygulamalarına olan talebi yükseltiyor. Mesela Telegram. Uygulama her geçen gün kullanıcı kitlesini genişletiyor. Ayrıca yeni özelliklerle kendisi geliştiriyor. 

telegram indir, telegram yükle, telegram nasıl kullanılırTelegram Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Telegram, kişisel verilerin saklanması ve gizlilik haklarını öne çıkaran bulut tabanlı anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Telefon numarası ile sisteme kayıt oluyorsunuz. Ayrıca sadece kullanıcı ismiyle de sisteme girebiliyorsunuz. Yani istemiyorsanız telefon numaranızı uygulamayla paylaşmayabiliyorsunuz. 

Uygulamayı Rus programcı kardeşler Pavel ile Nikolai Durov geliştirdi. Gizliliğin ve güvenliğin ön planda olduğu uygulama ile metin bazlı, sesli ve görüntülü mesajlar iletebiliyorsunuz. 

Bu arada mobil uygulamanın ismi telgraftan geliyor. Telegram, İngilizcede telgraf üzerinden yollanan mesaj demek. 

nikolai durov, pavel durov, telegram kurucularıNe Zaman Kuruldu? 

Uygulama 2013 yılının Ağustos ayında etkinleşti. Şirket önce Rusya’daydı. 2017 itibariyle sistemin genel merkezi Dubai’de. 

Kaç Kullanıcısı Var? 

2021 yılı itibariyle uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 500 milyon civarında. Uygulamayı ilk yılında 100.000 kişi kullanıyordu. Her geçen yıl yeni insanlar Telegram üzerinden mesajlaşmaya başlıyor. 

Telegram Ücretli Mi?

Uygulama ücretsiz. Akıllı cihazınızın işletim sistemine göre ilgili mağazadan uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

Ücretsiz Telegram Nasıl İndirilir: Telegram İndir

Uygulamayı indirmek için aşağıda paylaştığımız bağlantıları kullanabilirsiniz. Ayrıca Telegram uygulaması resmi sayfası üzerinden indirme bağlantılarına ulaşabilirsiniz. Telefonunuza indirdikten sonra masaüstü bilgisayarınızda uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bu sayfadaki QR kodunu uygulamaya tanıtmanız. 

Apple iOS 

Android

Türkçe Dil Seçeneği Var mı? 

Uygulama Türkçe çalışıyor. Ayarlar kısmında istediğiniz dili seçebilirsiniz. 

yolcu360 blog arama bannerAraç Kiralamalarınız İçin Mobil Çözüm: Yolcu360

Yolcu360 ile araç kiralama artık hem mobil hem de çok avantajlı. Binlerce acente üzerinden en iyi fiyatları Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede karşılaştırabilirsiniz. 

telegram özellikleriTelegram’ın Özellikleri

Uygulama gizli sohbetleri öne çıkarıyor. Gizli sohbet özelliğini kullandığınızda, listenizdeki insanlarla yaptığınız konuşmalar sunucularda saklanmıyor. Bunun yanı sıra uygulama sistem günlüğü de tutmuyor. Yani kullanıcıların konuşmaları hakkında hiçbir veri saklanmıyor. 

 • Uygulamada süreli mesaj özelliği var. Böylece belirli bir süre sonra mesajlar otomatik bir şekilde iki taraftan da siliniyor.
 • Mesajlarda ekran görüntüsü alırsanız karşı tarafa bildirim gidiyor.
 • 2 GB büyüklüğünde dosyalar gönderebiliyorsunuz.
 • Bilinmeyen numaraların size mesaj atmasını önleyebiliyorsunuz.
 • Gönderdiğiniz mesajları sonradan tekrar düzenleyebiliyorsunuz.
 • Uygulamada reklam yok. Böylece uygulamalarda karşılaştığımız reklamlarla zaman kaybetmiyoruz. 
 • Standart ayarlarda bırakırsanız mesajlarınız 6 ay sonra otomatik olarak kayboluyor. Ayarlar üzerinden bunu 1 seneye çıkarmak mümkün.
 • Sesli arama yapabiliyorsunuz. Ayrıca görüntülü arama da yapabiliyorsunuz. 
 • Uygulamada birçok kanal var. Böylece ilgi alanlarınız ile ilgili kanallarda son dakika haberlerine ulaşabiliyorsunuz. 
 • Üçüncü taraf kullanıcılar uygulama içerisinde bot programlayabiliyor. Bu botlar programlarına göre kişilere cevap verebiliyor. Ayrıca kredi kartları ve Apple Pay ile ödeme alabiliyorlar. 
 • Uygulamaya özel çıkartmalar var. Böylece konuşmalarınızı renklendirebiliyorsunuz.
 • Uygulama üzerinden canlı yayın yapabiliyorsunuz.

Telegram Arkadaş Ekleme

Uygulamayı ilk kez kullanacaksanız, sorularınızın olması çok normal. Öncelikle nasıl arkadaş ekleyebileceğinizi anlatalım. Mesajlaşma sekmesinin altında bulunan kişiler bölümüne girin. 

Telefon rehberinizi uygulamaya kaydettiyseniz, burada rehberinizi görüntüleyebilirsiniz. Herhangi bir kişinin üzerine dokunduğunuzda o kişiyle mesajlaşma sekmesi açılacak. 

Kişiler sekmesinde sağ üstteki artı (+) sembolüne dokunun. Böylece yeni bir kişi ekleyebilirsiniz 

Yeni Mesaj Gönderme

Uygulamada mesaj göndermenin iki yolu var. 

Öncelikle kişiler bölümüne dokunun. Rehberiniz bağlıysa buradan mesaj göndereceğiniz kişiyi seçebilirsiniz. Ayrıca uygulamada sohbet sekmesinde sağ üstteki kare ve kalem simgesine dokunabilirsiniz. Böylece rehberiniz üzerinden istediğiniz kişiye mesaj atabilirsiniz. 

Nasıl Grup Oluşturursunuz?

Önce uygulamaya girin. Sonra kare ve kalem simgesine dokunun. Burada yeni grup, yeni kişi ve yeni kanal sekmelerini göreceksiniz. Yeni grup sekmesine dokunun. Ardından gruba ekleyeceğiniz kişileri seçin. 

Dil Ayarlarını Nasıl Değiştirirsiniz? 

Uygulamanın dil ayarlarını değiştirmek için ayarlar sekmesine gidin. Buradaki menüde dil sekmesini göreceksiniz. Üzerine dokunun. Böylece istediğiniz dili seçebilirsiniz. 

Temayı Nasıl Değiştirirsiniz?

Uygulamanın tasarımını kişisel tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz. Bunun için ayarlar sekmesinden görünüm sekmesine dokunun. Böylece uygulama renklerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca metin boyutu gibi öğeleri de bu sekmeden değiştirebilirsiniz. 

Telegram Gruplarına Nasıl Katılırsınız?

Gruplara katılmak için size davet gelmeli. Bunun yanı sıra internette birçok telegram grubu bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz konuyla alakalı arama yapın. Böylece karşınıza birçok grup çıkacak. 

Telefon Numaranızı Nasıl Gizlersiniz: Telegram Gizlilik Ayarları

Uygulamanın en dikkat çekici özelliğine gelelim. Telefon numaranızı gizleyebiliyorsunuz. Nasıl? Önce ayarlar sekmesine gidin. Daha sonrasında gizlilik ve güvenlik sekmesi üzerinden telefon numarası alanına dokunun. Burada telefon numaranızı gizleyebilirsiniz. 

telegram güvenli mi? meraklı, curiousTelegram Güvenli mi?

Uygulama ile birçok konuyu konuştuk. Son olarak, merak ettiğiniz diğer bir detaya yer verelim: Güvenlik. 

Bu konu için birçok görüş mevcut. Teknik detayların öne çıktığı bir içerik bulduk, sizinle paylaşıyoruz. Buradan yazıya göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

En İyi Çocuk Kitapçıları: Çocuk Kitabı Alınacak Yerler

Felat Delibalta

İzleyince İyi Hissettiren Filmler: Distopyadan Sıkılanlara!

Felat Delibalta

Yorum Bırak