Yolcu360 Blog
sivas-1.jpg

Sivaslı Ünlüler

Sivaslı Ünlüler kimler? Sivas’lı meşhur kişiler kimler? Sivas’ın nesi meşhur…Sivas’ta doğmuş ünlüler hakkında bilgiler.

Sivaslı ünlüler kimler, Sivas’ın meşhurları kimler, Sivas doğumlu ünlü kişiler kimler…Sivas hakkında çok eğlenceli bir içerik çalıştık. Mutlaka okuyun…

Sivaslı Ünlüler

Şu an televizyonlarda gördüğümüz, adını sıkça duyduğumuz kendi alanlarında son derece başarılı olan birçok Sivaslı ünlü bulunmaktadır. Bu yazımızda bu ünlüleri ve doğdukları yer olan Sivas şehrini yakından tanıyacağız. Sivas’lı oyuncu ya da diğer ünlü kişilere geçmeden önce şehir hakkında biraz bilgi paylaşalım…

Sivas Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer alır. Sınırları içerisinden İpek Yolu ve Kral Yolu geçer. Yüksek platolar üzerinde kurulmuş şehrin yükseltisi 1000 metrenin üzerindedir. Dünyaca ünlü platoları, sıradağları, ovaları bulunmaktadır.  Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçen şehirde coğrafik özelliğinden kaynaklı yabanil yaşam çeşitlidir.

620 bin civarında nüfusu bulunan şehir, 16 ilçeden oluşmaktadır. Aralarında dünyaca ünlü Kangal köpeklerinin yetiştirildiği yer olan “Kangal” ilçesi de bulunmaktadır.

Sivas’ta Görülmesi Gereken Yerler

Sivas gezilecek, görülecek yer bakımından oldukça zengin bir ildir. Şehirde gezilebilecek tarihi eserler, spor severler için çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Divriği Ulu Camii, Çifte Minareli Medrese (1271 yılında İlhanlı veziri tarafından yaptırılmıştır.) Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi, Şifaiye Medresesi, 4 Eylül Millî Mücadele Müzesi, Gök Medrese, Gökpınar Gölü, Yıldız Dağı, Sivas Ulu Camii’dir.

Sivas Mutfağı Hakkında Bilgiler

Sivas Mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Aşağıda Sivas mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz.

Sivas’In Meşhur Kesme Aşı

Kesme Aşı: Hamurun erişte şeklinde kesilip, pişen mercimeğin içine atılarak yapılan bir yemektir.

Baviko: Sivaslıların misafire sunduğu vazgeçilmez lezzetidir. Bekletilen hamurun üzerine sarımsaklı ayranın dökülmesiyle yapılır.

Kelle Tatlısı: İçinde fındık, badem, ceviz, üzüm, tarçın gibi yiyecekler bulunur. Özel davetlilere yapılan bu tatlı baklava ve kadayıfın karışımı gibi özetlenebilir.

Sirok: Hamur üzeri gevrek olana kadar pişirilir pişirilen hamuru kesip tereyağ yanlarına ise ayran dökülerek yapılır.

Sivas Kebabı: Sebzelerin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir kebap türüdür. Tokat kebabından ayıran özelliği Sivas kebabında patates bulunmamasıdır.

Sivas denildiği zaman akla gelen ilk şey Etli Ekmek’tir.

Sivas Şehrine Ulaşım

Sivas, yüksek bir noktada bulunmasına rağmen ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’deki hemen her şehirden Sivas’a otobüs kalkmaktadır. Sivas’ta birçok yere seferler düzenleyen bir şehir havaalanı bulunmaktadır. Şehirde demiryolu çok tercih edilen bir ulaşım şeklidir. 

Sivas’a geldiğinizde Sivas Havalimanından araç kiralama ile şehri ve köylerini gezebilirsiniz. Sivas Havaalanı oto kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden bakabilirsiniz. Fiyatları karşılaştırabilir, Sivas Havalimanı en uygun kiralık araba seçeneğini hızlıca bulabilirsiniz. Ayrıca Sivas merkez araç kiralama seçeneklerine de bakabilir, şehir merkezinden yani Sivas’tan araba kiralama da yapabilirsiniz.

Sivaslı Ünlüler

Sivas’ın toprağından mıdır suyundan mıdır? Bilinmez ama günümüzde ekranlarda yer alan birçok şarkıcının, geçmişe iz bırakmış halk ozanlarının, dizileri ve filmleriyle dünyaya açılmış aktörlerin memleketi Sivas olmuştur. Aşağıdaki ünlülerin Sivaslı olduğuna sizde şaşıracaksınız. İşte size Sivaslı ünlüler.

Dilan Deniz ÇiçekDilan Deniz Çiçek

Kendisi son yıllarda gençler arasında popülerliğini arttırmış bir dizi/film oyuncusudur. Victoria Secret seçmelerine bile davetiye alan güzel oyuncu 1995 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Öğretmen bir aileden dünyaya gelen Çiçek, lise yıllarındaki tiyatro yarışmasında oyunculuk ödülü almıştır. 15 yaşında “Güneşi Annem Sanırdım” adlı şiir kitabı çıkarmıştır. Popüler olmasını sağlayan ilk rolü 2015 yılındaki “Tatlı Küçük Yalancılar” dizisinde Ebru karakterini canlandırmasıyla olmuştur. Sırasıyla “Güneşin Kızları”, “Bodrum Masalı” dizilerinde oynamıştır. Asıl başarısı Aras Bulut İynemli’yle oynadığı “Çukur” dizisinden sonra gelmiştir. Hala Çukur dizisindeki Sena karakterini canlandırmaktadır.

 

Çetin TekindorÇetin Tekindor

1945 yılında Sivas’ta doğan Tekindor oyunculuk ve seslendirme sanatçılığı yapmaktadır. Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Tekindor’un ilk tiyatro oyunculuğu “Hep Vatan İçindir” adlı oyunla başlamıştır. Oyuncunun yer aldığı dizi ve filmler “Küçük Ağa“(1983), “Kaçamak” (1987), “Dönemeç”, “Yılan Hikayesi”, “Bir İstanbul Masalı” gibi filmlerde oynamıştır. Esas başarısı Çağan Irmak’ın yönettiği “Babam ve Oğlum” filmiyle gelmiştir. Son yıllarda “Ayla”, “Dedemin İnsanları” gibi büyük izlenme oranlarına ulaşan filmlerde de rol almıştır.

 

Cem YılmazCem Yılmaz

1973 yılında İstanbul’da doğan Yılmaz, aslen Sivas/ Gürün’lüdür. Kendisi ülkemizin yetiştirdiği en iyi komedyenlerden birisidir. Oyunculuk dışında senarist, yönetmen, müzisyen ve karikatüristtir. Türkiye’deki birçok markanın reklam kampanyalarında yer almış halen de almaya devam etmektedir. Stand-upları dışında “Arif v 216”, “Gora”, “Arog”, “İftarlık Gazoz”, “Organize İşler” gibi Türkiye sinemasına damga vurmuş filmlerde başrol oynamıştır.

 

Emel Sayın'ın GençliğiEmel Sayın

1945 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ses sanatçısı ve oyuncudur. 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını almıştır. “Mavi Boncuk”, “Hep Bana”, “Rüzgâr”, “Gel Gel Gel”, “Sus Sus Sus” gibi albüm ve sıngle çalışmaları vardır.  Ayrıca “Aşkım Aşkım”, “Karınca Yuvası” gibi filmlerde de rol almıştır.

 

HadiseHadise

1985 yılında Belçika’da doğmuş ve büyümüştür. Sivaslı bir ailenin kızlarından birisidir. “Sweat” adlı albümü sayesinde tanınan sanatçı 2009 yılında Eurovision’da ülkemizi temsil ederek dördüncü olmuştur. “Superman”, “Aşk Kaç Beden Giyer”, “Şampiyon” gibi albümleri vardır. Kendisi halihazırda Acun Ilıcalı’nın sunduğu “O Ses Türkiye” adlı yarışma programında jüri üyeliği yapmaktadır.

Sivaslı ünlüler 5 tane değil tabii ki. Reynmen, Onur Şan, Derya Tuna, Feridun Bilgin, Leyla Lydia Turgutlu, Yusuf Kaplan, Sancak, Serdar Kılıç, Serkan Kaya, İrem Sak, Cengiz Özkan, Tolga Sarıtaş, Burak Aksak, Rıza Çalımbay, Tülin Şahin, Aşık Veysel Şatıroğlu….

 

3 yorum