Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Sivas Gezi Rehberi / Sivas’ta Gezilecek Yerler / Nerede Kalınır, Ne Yenir?

Sivas Gezi Rehberi / Sivas’ta Gezilecek Yerler / Nerede Kalınır, Ne Yenir?

Sivas’ta gezilecek yerler denince aklınıza ilk neresi geliyor? Sivas özellikle büyük şehirlerde yaşayan Sivaslı nüfusunun fazlalığı sebebiyle neredeyse her beş kişiden birinin memleketi olma özelliğini taşıyan özel bir yer. Peki Sivas’tan yolu geçenlerin kesinlikle görmesi gereken yerler hangileri?  Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için harika bir Sivas gezi rehberi hazırladı!

Sivas Gezi Rehberi

Sivas gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir. Nedeniyse yakın tarihte şehrin önemi, tarihi yapılar, doğal güzellikleriyle beraber Sivas mutfağıdır. Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük şehirlerinden birisidir. Sivas tarih bakımından da önemli bir şehrimizdir. Sivas bir çok medeniyette baş şehir ya da vilayet merkezi olmuş. Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi yanı sıra Cumhuriyet dönemlerinde de büyük görevler edinmiş Sivas bugün bir çok tarihi eseri barındırıyor. Sivas aynı zamanda Kangal ve şifalı olduklarına inanılan balık kaplıcasıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Ayrıca Sivas’ın doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. Bütünlüğüyle görülmeyi fazlasıyla hak eden şehir Sivas’ı görmenizi isterim. Hazırsanız Sivas’ta gezilecek yerler sorusunun cevabını veriyorum…

Sivas’ta Gezilecek Yerler

Sivas’ta gezilecek yerler dendiğinde ilk önerim kesinlikle ülkemin en güzel meydanlarından birine sahip olduğunu düşündüğüm Kent meydanıdır. Bir çok tarihi yapı bu meydan etrafında toplanmış. 4 Eylül Milli Mücadele Müzesini ziyaret ederek şehir turuna başlayabilirsiniz. Milli Mücadele döneminde karargah olarak kullanılan Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresine ev sahipliği yapan tarihi binayı ziyaret etmelisiniz. Hemen karşısında havuzlu bir meydanın etrafında toplanan Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi ve Kale Camiyi dolaşabilirsiniz. Şehrin en bilindik ve tarihi yerlerinden olan medreseler bugün bir çok ziyaretçinin uğrak noktasıdır. Özellikle medreselerin dış kapısındaki süslemeler bugün bile insana hayranlık uyandırıyor.

Buruciye medresesinin içerisinde bugün bir çok ustalık eseri el sanatları atölyelerini gezebilirsiniz. Buranın hemen ilerisinde bugüne kadar adlarına Erzurum, Amasya ve Tokat’ta da rastladığım Gök Medrese’yi gezebilirsiniz. Benim gezerken büyük keyif aldığım mimarisinden etkilendiğim ayrıca yamuk minaresinin de dikkatimi çektiği Ulu camiyi ziyaret edebilirsiniz. Cami meydana 5 – 6 dakika yürüme mesafesindedir. Şehirde gördüğüm Kesik köprü ve Eğri köprü diğer görülebilecek yerlerdendir.

Sivas’ta gezilecek yerler denince akla gelen diğer yerler; ülkemiz adına Unesco Dünya Miras listesine 1985 yılında giren Divriği Ulucami ve Darüşşifa ‘dır. Şehir merkezinden 174 kilometre uzaklığında ki bu muhteşem eser ülkemizin haklı gururlarından. 2. kez geldiğim şehirde yine restorasyondan dolayı göremediğim yer oldu. Vadi yürüyüşü yapayım biraz doğada olmak isterim derseniz Şuğul vadisini öneririm. Sızır şelalesi Sivas’ta göreceğiniz bir diğer doğal alanlardan birisidir.

Benim şehir gezimde en çok etkilendiğim doğa yerlerinin başında Gürün ilçesinden 10 kilometre uzaklıkta olan Gökpınar Gölü oldu. Buz gibi muhteşem bir su, dibini görebileceğiniz netlikte ve okyanus renkleriyle insanı hayran bırakan gölü mutlaka görülecekler listenize alın. Öyle ki ülkemi birkaç kez baştan sona dolaşmış biri olarak böyle bir yer inanın görmedim. Burada dalış yapılabildiğini de hatırlatayım. Sivas’ta şehir dışına çıktığınızda tek sorun ilçelerin merkezden çok uzak oluşu. Bu yüzden planlamanızı yaparken yolu göz önünde bulundurun ve kesinlikle Yolcu360‘tan araç kiralamak öncelikli tercihiniz olsun. Sivas benim İç Anadolu bölgesinde beğendiğim şehirlerden birisi. Her geldiğimde tarihi alanları olsun, lezzetleri olsun, çayı olsun bende iz bırakır. Gelin Cumhuriyet şehrimizi görün.

Sivas araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Sivas’ta Ne Yenir?

Tabi ki ilk akla gelen Sivas köftesidir. Tekirdağ köftesi, İnegöl köftesi ya da Akçaabat köftesine nazaran çok güzel bir tadı var. Benim favori köftelerim arasına girdiğini söylemeliyim. Mekan önerim de şehrin en iyisi hatta bayağı nam salmış Köfteci Kirli Ahmet’tir. Lakabı biraz farklı olsa da köftesi efsane. Yine nefis bir lezzet olan Sivas kebabı da mutlaka denenmesini önereceğim lezzetlerdir.

Ayrıca şehirde kelle paçanın da çok meşhur olduğunu ve günün erken saatlerinde biteceğini söylemeliyim. Sivas’a geldiğinizde mahalli yemek yapan yerlerde peskutan çorbası, kelecoş, kesme aşı, hingel, madımak, içli köfte gibi bir çok lezzet vardır. Hamur işleriyle sık karşılaşabileceğiniz şehirde katmer ve gözleme denenmelidir. Ayrıca ülkemin en güzel simitlerinden birisini burada yediğimi söylemeliyim. Söyleyin çayınızı alın yanınıza kazan simidini bitince bana yazarsınız ☺ Ayrıca Sivas’ın etlerini de çok beğendiğimi mis gibi lezzetli olduğunu da belirtmeliyim. Sivas’ta ne yenir yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Sivas’ta gezilecek yerler ve Sivas’ta ne yenir sorusunun cevabını verdik ancak bu koca şehri nasıl gezeceğinizi söylemedik. Onu da belirtelim…

Sivas’a Ulaşım

Sivas ulaşım konusunda rahat bir şehrimiz. “Sivas’ın yolları” mısraları meşhurdur. Bu yollardan keyifle geçebilmek için,  havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Bu sebeple Yolcu360‘tan Sivas Havalimanı araç kiralama tekliflerine göz atmadan yola çıkmayın.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Sivas’ta Konaklama

Sivas’ta konaklama önerim ise Sultan hotel. 2 gün boyunca konaklamamı sağladığım keyifli ve temiz bir yer. Üstelik Kent meydanına sadece 2 dakika uzaklıkta. Sabah kahvaltısında zengin çeşitleriyle de beni fazlasıyla mutlu etti, öneririm.

Sivas Turu

Sivas için öneriler nedir diye sorarsanız mutlaka ziyaret listenize alıp şehre gelmeniz. İki günlük bir gezinin yeterli olacağını düşünüyorum. İlçe ziyaretlerini programınıza dahil etmek istiyorsanız önerim araç ile daha rahat olacağı. Keza Sivas’ta ilçeler birbirinden çok uzak. Şehre geldiğinizde çok beğendiğim Sivas lezzetlerini denemeyi unutmayın. Kışın gelmek isterseniz Yıldız dağında kayak keyfi yapabileceğinizi de hatırlatayım.

Sivas’ta yapmadan dönme diyeceğim 5 şey.

  • Divriği Ulucami’yi görmelisin.
  • Sivas köftesini yemelisin.
  • Gurün’da Gökpınar gölünü görmelisin.
  • Kent meydanını gezmelisin.
  • Milli Mücadele müzesini gezmelisin.

Yolda olun…

 

Yorum ekle