Yolcu360 Blog
Eynal-Kaplicalari
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Simav Eynal Kaplıcaları Size İyi Gelecek!

Simav Eynal Kaplıcaları Size İyi Gelecek!

Simav Eynal Kaplıcaları hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Simav’a nasıl gidilir?  Eynal Kaplıcalarına ulaşım nasıl gerçekleşir? Simav ilçesinde yapılabilecek aktiviteler, meşhur yiyecekleri, Simav konaklama imkanları nasıl? Simav Eynal kaplıca suyu nelere iyi geliyor? 

Simav Eynal Kaplıcaları Size İyi Gelecek!

Kemikleriniz mi ağrıyor? Kendinizi yorgun, bitkin, tükenmiş mi hissediyorsunuz? Bu kış Simav Eynal’a gidip kendinize bir sağlık tatili hediye edebilirsiniz. Ama önce Simav Hakkında biraz bilgi verelim…

Simav Hakkında Genel Bilgiler

Kütahya iline bağlı Ege ve Marmara bölgeleri arasında sınır olan Kütahya’nın kuzeybatısında bulunan bir ilçedir. İlçenin rakımı 800 yüzölçümü ise 1557 km’dir. Nüfusu ise 100 bin dolaylarındadır. İlçede Yaren Folkloru çok önemli bir yer tutmaktadır.  İlçe merkezinde 2200 konut jeotermal enerji ile ısınmaktadır. İlçede kaplıca turizmi önemli bir ekonomik kaynaktır. Fakat ilçeye bağlanan karayollarının yetersiz kalmasından dolayı istediği potansiyele ulaşamamaktadır. Simav’ın Kütahya merkezine uzaklığı 148 km’dir. İlçede 700 yatak kapasiteli tesisler de bulunmaktadır.

Simav İlçesinin Tarihçesi

Sunauva- Synus kalıntıları üzerinde kurulduğu düşünülmektedir. Bu durum Simav’ın tarihini MÖ 4000’li yıllara kadar dayandığının göstergesidir. Simav’da sırasıyla Frigler, Abitler, Bizans, Katalanlar hakimiyet sürmüştür. Germiyoğlu Çağaşan Mehmet Bey’in hakimiyeti almasından sonra ilçede Türk hakimiyeti başlamıştır. Çeyiz olarak Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Sonralarında tekrar başka beyliklerin hakimiyetine girmiş ve bağış olarak tekrar Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

Simav İlçesine Ulaşım

Simav birçok ile yakın mesafede bulunmaktadır. Hafta sonunu güzel geçirmek, hastalıklardan kurtulmak ve yenilenmek isteyen kişiler büyük oranda Simav’ı tercih etmektedir. Simav’a ulaşım 3 büyük şehirden şöyle gerçekleştirilir.

İstanbul-Simav arası 428 km’dir. Otobüslere binerek 7-8 saatte Simav’a ulaşabilirsiniz. Güzergâh olarak da şu rotayı kullanabilirsiniz. Orhaneli- Harmancık- Balıköy- Dağardı- Simav.

İzmir- Simav arası 225 km’dir. Otobüslere binerek 5 saat civarında yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Güzergâh olarak şu rotayı kullanabilirsiniz.  Akhisar- Sındırgı- Düvertepe- Simav.

Bursa- Simav arası 185 km’dir. Otobüslere binerek 3,5 saat civarında yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Güzergâh ise Orhaneli- Harmancık- Balıköy- Dağardı- Simav

Kütahya- Simav arası 145 km’dir. Otobüsleri kullanarak 2 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. İzleyeceğiniz yol ise Çavdarhisar- Gediz- Şaphane- Simav olacaktır. Şehir merkezinden kalkan dolmuşları kullanarak da buraya ulaşabilirsiniz.

Simav’a ulaşım için indi bindi yapmadan kendi aracınızın konforu en iyisi. Arabanız yoksa araç kiralama seçeneklerini deneyebilirsiniz. Böylece Simav’dan köylere de geçebilirsiniz. Bu arada kaliteli et yemek için Kalkan Köyü’ndeki yol üstü et mangal lokantasını deneyin. Köyde yetişen büyük başlardan elde edilen et ve kıyma çok lezzetli.

Simav İlçesinde Gezilecek Yerler ve Meşhur Yiyecekler

Simav daha çok termal turizmiyle öne çıkmış olsa da tarihi zengin bir ilçedir. Bundan dolayı ilçede gezilebilecek birkaç destinasyon bulunmaktadır. Bunlardan Simav Ulu Camii (1551), Hisar Kalesi, Gölcük Yaylası ve her gelenin uğradığı Eynal Kaplıcalarıdır.

Simav Eynal Kaplıcaları

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan bu kaplıca, Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük hamam tesisidir. Kaplıcalar hakkında Evliya Çelebi şu sözleri kaleme almıştır. “Dünyada ve Anadolu’da birçok kaplıca gezdim, gördüm ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur” Eynal kaplıcaları ilk olarak 1934 yılında yenilenmeye başlanmıştır. Turizme açılması ise 1967 yılında olmuştur.

Simav Eynal Kaplıcalarının Sunduğu Hizmetler

Kaplıcalarda 190’ a yakın apart bulunmaktadır. Toplam 800 yatak kapasitesine sahiptir.  Kaplıcada 2 adet Termal Havuzlu Türk Hamamı, 250 kişilik yemek salonu, 4000 metrekarelik Termal Aquapark, çay bahçeleri, piknik alanları, koşu alanları, insanların ihtiyacını karşılaması için marketler, spor salonları ve alanları, fırın ve camii bulunmaktadır. Kapalı tüm mekanlar termal suyla ısıtılmaktadır. Ayrıca Apartların hepsinde termal su ve banyolarda özel yapım küvetler bulunmaktadır. Ayrıca buraya gelenler kendi elleriyle sebze, meyve toplayabilir sabah kahvaltısında eşsiz bir deneyim yaşayabilirler.

Simav’dan kaplıcalara sabah 07:00 akşam 23:00 saatleri arasında belediye otobüsleriyle seferler düzenlenmektedir.

Kaplıca Suyu Nelere İyi Gelir

Eynal Kaplıcaları sağlık turizmi açısından ülkenin en büyük tesislerindendir. Kaplıcanın suyunun bazı hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kaplıca suyunun iyi geldiği bazı hastalıklar Solunum sistemi hastalıkları (Bronşit), cilt hastalıkları (Egzama, Kurdeşen), kas- iskelet hastalıkları, metabolizma ve dolaşım sistemi (varisler) hastalıklarını gibi daha birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Etkin bir tedavi almak istiyorsanız su sıcaklığının 34- 35 derece arasında olması, yeterli miktarda su tüketmeniz ve termal koşullarda ısıtılmış bir odada yatmanız gerekmektedir.

Yorum ekle