Yolcu360
Faydalı bilgiler

Seyahatlerinizde Covid-19’a Karşı Alabileceğiniz Tedbirler

⏱: 3 dk

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan korona virüs pek çok yasağı da beraberinde getirdi. Sınırların kapatılması, sosyal izolasyon ve gönüllü karantina uygulamaları ile geçen üç aylık sürenin ardından hastalığın ivmesi düşüşe geçmeye başladı. Salgın tehlikesi hala devam ediyor ama kontrolü hiçbir zaman elden bırakmayarak yeni düzene alışmaya başlamamız gerekiyor. Bu yaz birçoğumuzun tatil planı da değişti. Daha izole ve güvenli yerleri tercih edeceğiz. Yola çıkmadan önce ise korona virüse karşı tüm tedbirleri almamız şart. Seyahatlerinizde Covid-19’a Karşı Alabileceğiniz Tedbirler yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Seyahatlerinizde Covid-19’a Karşı Alabileceğiniz Önlemler

  • Maske Takmak Zorunlu

Salgın tehlikesinin başladığı ilk dönemden itibaren maske takmak rutin bir alışkanlığa döndü. Yeni normal düzende de maskeler bir süre daha hayatımızın bir parçası olacak. Uçuş yasaklarının kaldırılmaya başlamasıyla hava yolu şirketleri bir dizi önlem alarak yeni kurallar getirdi. Bu kurallardan biri de yolcuların maske takma zorunluluğu. Hem havalimanında hem de uçakta yolculuk yaparken mutlaka maske takmanız gerekiyor. Önemli bir hatırlatma; maskenizi takmadan önce ellerinizi bol sabunlu suyla en az 20 saniye yıkayın. Eğer yıkama fırsatınız yoksa dezenfektan yardımı ile temizleyip sonra maskenizi takın. Yolculuk esnasında yanınızda mutlaka yedek maske bulundurun.

  • Kabin Bagajı Bir Süre Yok

Sivil Havacılık kuralları gereği korona virüs tedbirleri kapsamında uçak içine artık el bagajı alınmayacak. Bavulunuzu check-in sırasında teslim etmeniz gerekiyor. Uçak içerisine sadece kadın el çantası, laptop çantası, bebek malzeme çantası ve evrak çantasından sadece birini alma hakkınız bulunuyor.

  • Yanınıza El Dezenfektanı Alın

İster uçakla, isterseniz otobüsle seyahat edin ama yanınıza küçük boy kolonya ya da el dezenfektanı almayı unutmayın. Günlük hayatta ister istemez ellerimiz çok fazla yere değiyor. Farkında olmadan ellerimizle burnumuza, ağzımıza ya da gözlerimize temas ederek virüsün bulaşma riskini artırabiliriz. Her zaman su ve sabun bulma şansımız olmayabilir, böyle durumlarda mini boy kolonya veya el dezenfektanlarını kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz. Tek kullanımlık kağıt mendil ve antibakteriyel mendil de çantanızda bulunması gereken hijyen ürünleri arasında.

Hayat Eve Sığar Uygulaması için tıklayınız.

  • HES Kodu Almayı Unutmayın

Eğer seyahatinizi uçak, otobüs ya da tren ile yapacaksanız Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulama üzerinden kod almanız zorunlu. Bu kodu almadan şehirler arası yolculuk için toplu ulaşım araçlarına binmeniz mümkün değil. Korona virüsün yayılmasını azaltmak için alınan tedbirlerden biri olan HES kodu uygulaması ile yolculuk sonrası virüse yakalanan bir kişi olursa aynı ulaşım aracındaki kişilere kolayca ulaşılması ve zamanında önlem alınması amaçlanıyor. HES kodunuzu mobil uygulamanın yanı sıra SMS ile de alabilmeniz mümkün.

HES Kodu Nedir yazısı için tıklayınız.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

 

 

İlgili Yazılar

Yeşil Pasaportluların Vizesiz Seyahat Ettiği Doğru Mu?

Yolcu360

16 Ocak Dünya Hijyen Günü | Covid-19’a Karşı Araç Hijyen Önlemleri

Yolcu 360

Yabancı Dil Öğrenmek İçin En İyi Mobil Uygulamalar

Yolcu 360

Yorum Bırak