Yolcu360
Faydalı bilgiler

Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

⏱: 3 dk

Seyahat etmek hepimizin hayallerini süsler. Özellikle korona hayatımıza girdiğinden beri seyahat özgürlüğümüzün kıymetini daha çok anladığımız kesin. Biz her seyahat öncesi kesinlikle seyahat planı yaparız. Böylelikle yaşanabilecek aksaklıkları minimuma indiririz. Sizin için de seyahat planlama sürecini maddeler halinde hazırladık. Seyahat planlaması nasıl yapılır yazısı sizler için Elitfukara tarafından hazırlandı.

Seyahat Planlaması Nasıl Yapılır?

  • Nereye Gideceğinize Karar Vererek Başlayın

Seyahat planlaması yaparken ilk başta gideceğiniz yere karar vermelisiniz.  Basit gibi gözükse de aslında kilit nokta bu madde. Plan yaparken “Seyahate çıkmak istiyorum ama nereye gideceğimi bilmiyorum” kısmında takılıp kalmamalısınız. “Roma’ya ya da Datça’ya gitmek istiyorum.” şeklinde net olmalısınız. Gideceğiniz yeri netleştirdikten sonra planlaması çok daha kolay olacaktır.

  • Seyahat Bütçenizi Planlayın

Bütçe, seyahat planlamasında en önemli maddelerden biridir. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa bunu doğru planlayarak adım atmanız sizi oluşabilecek maddi sıkıntılardan korur. O yüzden gideceğiniz yere karar verdikten sonra seyahatin tüm harcamaları için ayırabileceğiniz maksimum fiyata karar vermelisiniz. Konaklama, ulaşım, yeme, içme ve görülecek yerler derken hepsine ayrı ayrı ayırabileceğiniz bütçeyi paylaştırmayı unutmayın.

  • Seyahatinizin Kaç Gün Süreceğine Karar Verin

Bütçe planlamanızı net bir şekilde yaptıktan sonra kaç günlük seyahate çıkacağınızı kesinleştirebilirsiniz. Gönül çıktığımız seyahatten aylarca dönmek istemez belki ama bütçe ve iş hayatımız maalesef buna her zaman izin vermeyebilir. O yüzden geçirdiğimiz her günün tadını doyasıya çıkarmak şart.

  • Ulaşımı Nasıl Yapacağınıza Karar Verin

Ulaşım için birçok alternatif var. Seyahatinize ayırabileceğiniz bütçeniz bu kararı vermekte oldukça önemli. Hatta ulaşım kısmına hiç para harcamak istemeyip otostop çekmeyi tercih edenler bile var. O yüzden planlamanızın ilerleyebilmesi için seyahat öncesi ulaşım konusunu da halletmeniz gerekiyor.

Yalnız Seyahat Edeceklere Tavsiyeler yazısı için tıklayınız.

Eksiksiz Seyahat Planı Nasıl Yapılmalı?

  • Konaklayacağınız Yeri Seçin

Konaklama, seyahate çıkmadan halledilmesi gereken maddelerden biridir. “Yola çıkalım gidince hallederiz” düşüncesinden uzak kalırsanız her hangi bir aksaklıkla da karşılaşmamış olursunuz. Zaten 4 maddeyi hallettikten sonra konaklama biraz daha kolay kalacak. Fiyat ve konaklama alternatifleri bakımından fazla seçenek olduğundan bu maddeyi rahatlıkla halledebilirsiniz.

  • Gezilecek Yerleri Belirleyin

Tüm bu önemli maddeleri hallettikten sonra planlamanın bizce en keyifli maddesi gezilecek yerlerin araştırılması. Biz seyahate çıkmadan önce kesinlikle ayrıntılı bir araştırma yaparız. Sonrasında “Tüh! Böyle bir yer varmış keşke gitseydik” diye bir pişmanlık yaşayacağımıza, görmekten mutlu olacağımız yerleri maddeler halinde sıralarız. Zaten işin en keyifli noktası olduğu için araştırma yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınıza da eminiz. İşlerinizi kolaylaştırmak adına Yolcu 360 Blog sayfasından da gezeceğiniz yerle ilgili yardım alabilirsiniz.

  • En Ünlü Yemek ve Mekanları Araştırın

Gideceğiniz ülke de ya da şehirde “ne, nerede yenir?” bunu kesinlikle araştırın. Hiç ummadığınız lezzetlerle karşılaşabilirsiniz.

  • Valiz Hazırlama Süreci

Valiz hazırlama kısmını asla son ana bırakmamalısınız. O panikle ihtiyacınız olabilecek şeyleri atlayabilirisiniz ve bunu hiç birimiz istemeyiz. O yüzden valiz hazırlamadan önce yanınıza alacaklarınızın listesini yaparsanız işleriniz kolaylaşır.

  • Güzel Seyahatler

Ve artık gideceğiniz yere ışınlanma zamanı… Unutmayın her seyahat ayrı bir heyecan ve keşif demek. Her seyahatinizde yeni şeyler öğrenip harika duygular yaşayacağınıza eminiz. Anınızın tadını çıkarınç Şimdiden güzel seyahatler.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

En Kolay Şekilde Öğrenmenizi Sağlayacak Araç Park Etme Tüyoları

Yolcu 360

En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

Yolcu 360

Yokuş Kalkış Desteği Nedir?

Yolcu360

Yorum Bırak