Yolcu360
Faydalı bilgiler

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? | Seyahat İzin Belgesi Şartları Neler?

Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek adına İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile seyahat etmeye bazı kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar; uçak seferlerini, otobüsleri ve şehirler arası ulaşımda kullanılacak taksileri de içeriyor. Dolayısıyla bu süreçte seyahat etmek isteyenler, seyahat izin belgesi almak zorundalar. Seyahat izin belgesi nedir? Seyahat izin belgesi nasıl alınır ve şartları nelerdir? Seyahat belgesi ile ilgili merak edilenleri Yolcu360 ekibi olarak sizler için hazırladık.

Seyahat Belgesi Nedir?

Bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık olan Korona virüsünün hızlı yayılmasını engellemek ve tedbir almak için çıkarılan bir izin belgesi. Otobüs veya uçak gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak şehirler arası seyahat edecek olanlar mutlaka seyahat belgesi almak durumunda. Seyahat belgesini almadan yola çıkarsanız hem size hem de ulaşımınızı sağlayan firmaya ceza kesiliyor. Şahsi araçları ile yolculuk edecek olanlar ise henüz bu kararın kapsamında değiller.

Korona Virüsüne Karşı Otomobilde Alınabilecek Önlemler için Tıklayınız.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Neler?

Şehir dışında çıkmak isteyenlerin seyahat belgesini alabilmeleri için belirli şartlar mevcut. Yani herkes bu izin belgesini alamıyor. Bu şartlardan birine sahipseniz size Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi veriliyor. Seyahat belgesini alabilmeniz için aşağıdaki maddelerden herhangi birinin kapsamına dahil olmanız gerekiyor.

  • Sağlık sorunları ve ihtiyaçları için doktor kararıyla sevk ediliyorsanız, izin belgesini alabilirsiniz.
  • Birinci derece yakınları vefat edenler veya ağır hastalığı olanlar, seyahat belgesi alabiliyorlar.
  • Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde konaklama imkanı olmayan bireylere yine seyahat belgesi verilebiliyor.

Doğal Afetler İçin Evde Uzun Süre Saklayabileceğimiz Yiyecek Listesi için Tıklayınız.

Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Toplum sağlığını korumak ve kamu düzeninin bozulmaması adına getirilen seyahat engeli, Covid-19 hastalığının yayılmasını azaltmak ve durdurmak için alınan önlemlerden biri. Gerçekten seyahat etmesi gerekmeyenler kişilerin bulundukları şehirde kalmaları hem onların hem de başkalarının sağlığını korumak için önemli. Yine de yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı seyahat belgesi almanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • Öncelikle E-devlet kapısı üzerinden seyahat belgesi için başvuru yapmalısınız.
  • Siz başvuru yaptıktan sonra başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletiliyor ve kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor.
  • Kurul değerlendirmesini yaptıktan sonra seyahat belgesi için başvuru talebinde bulunanlara başvurunuz kabul edilmiştir veya başvurunuz ret edilmiştir gibi olumlu ya da olumsuz SMS bilgilendirmesi yapılıyor.
  • Seyahat belgesi talebi onaylanan bireyler otogar ya da hava alanları içerisinde yer alan başvuru masalarından T.C. kimlik bilgileri ile izin belgelerini doğrulayıp, ulaşım hizmetlerinden yararlanabilirler.

Otobüse binmeden yolcuların ve personellerin sağlık kontrolleri yapılıyor. Bu kontroller otogar çıkışlarında yer alan sağlık kontrol noktalarında yapıldıktan sonra seyahat edebiliyorsunuz.

Pandemi Hastaneler Listesi için Tıklayınız.

Facebook Yorum

İlgili Yazılar

Araçla Şehir Dışına Çıkabilir Miyim?

Yolcu 360

Doğal Afetler İçin Evde Uzun Süre Saklayabileceğimiz Yiyecekler

Yolcu 360

İhtiyaçlarınıza Göre En İyi Kiralık Araç Nasıl Seçilir?

Yolcu 360

Yorum Bırak