Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Saraybosna Turu / Bosna-Hersek

⏱: 4 dk

Saraybosna, Bosna-Hersek‘in başkenti olarak Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri. Zengin kültürel kimliği ile birçok gezilecek tarihi yere ev sahipliği yapmakta. Şehir, tarihi geçmişini Avrupa mimarisi ile birleştirerek değişik bir atmosfer yaratmış. Saraybosna turu için Saraybosna gezilecek yerler, vizesiz ülkeler: Saraybosna ve Saraybosna ulaşım bilgilerini bu yazıda bulabilirsiniz. Instagram’ın en çok gezen ve en güzel çiftlerden biri olan Merve ve Furkan sizler için Saraybosna’ya gidip gezdi ve yazdı.

Saraybosna gezilecek yerler

Bosna-Hersek’in en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Saraybosna, Türkiye’den Balkanlar’a seyahat etmek isteyen her gezginin mutlaka listesinde yer alan destinasyonlardan biri. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Saraybosna’yı vizesiz seyahat edebiliyor olmamız, Bosna-Hersek’in Euro yerine kendi para birimini kullanması ve günlük hayatın ülkemize göre nispeten daha ucuz olması bu durumun ortaya çıkmasında ki finansal sebepler.

Fakat Saraybosna’yı Türk gezginlerin gözünde Balkanlar’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri yapan farklı bir şey daha var. O da bu ülke ile aramızda oluşan duygusal bağ. Zaten Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri ülkede bulunan Türk izleri, Bosna Savaşı’nda Türkiye’nin yardım elini uzatmasıyla daha da derinleşmiş. Sonuç olarak ortaya günümüzde asla kendimizi yabancı hissetmediğimiz bir şehir olarak karşımızda Saraybosna.

Saraybosna’nın tarihi geçmişi ve yakın dönemde yaşadıkları göz ardı edilecek cinsten değil ve takdir edersiniz ki bu durum Saraybonsa turu için listenizin dolup taşmasına neden oluyor. Fakat hemen gözünüz korkmasın. Saraybosna turu için gezilecek yerler konum olarak hep birbirine yakın. Ben bu yazımda mutlaka görmeniz gereken 3 noktayı ve şehirde gezebileceğiniz diğer yerleri kısaca aktarmaya çalışacağım. Lafı fazla dolandırmadan başlayalım!

Saraybosna turu

  • Başçarşı

Başçarşı için Saraybosna turu kapsamında gezilecek yerler arasında Osmanlı etkisinin en fazla hissedildiği noktalardan biri diyebilirim rahatlıkla. O yüzden özellikle biz Türk gezginler için Saraybosna’da görülecek yerlerin başında geliyor burası. Ayrıca Başçarşı’nın bir diğer özelliği de şehirde gezilecek görülecek noktaların bir çoğunu ya içerisinde bulunduruyor ya da çok yakın konumda yer alıyor olması.

Saraybosna’nın 15. yüzyılın ikinci yarısında Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilmesinden sonra hareketlenmeye başlayan Başçarşı’ya bu dönemden itibaren hanlar, medreseler ve camiler yapılmış. Bu süreç ise 1600’lü yılların ortalarında tamamlanmış ve Başçarşı tam anlamıyla klasik bir Osmanlı Çarşısı haline gelmiş. Günümüzde hala daha müslüman boşnakların dükkanlarını açıp geçimlerini sağladıkları yer olan Başçarşı, Saraybosna turu için olmazsa olmazlarından.

  • Gazi Hüsrev Bey Cami

Soraybosna’da yaşayan müslümanların en önemli ibadet merkezlerinden biri olan Gazi Hüsrev Bey Cami, şehre gelen turistler tarafından da en çok ilgi gören gezilecek yerlerden biri. Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev tarafından 16. yüzyılın ortalarında Mimar Sinan’a inşa ettirilen bu tarihi cami, Saraybosna’nın da sembollerinden.

Her ne kadar yıllar boyunca gördüğü savaşlarda çeşitli zararlar alsa da günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan bu önemli Osmanlı dönemi eseri, estetik görüntüsü, insanın içine huzur dolduran avlusu ve tarihi önemi ile Saraybosna turu için listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden.

Balkan gezisi için tıklayınız.

Saraybosna

  • İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali

Saraybosna’da yaşayan Hristiyan dinine mensup Boşnaklar’ın en büyük ibadet yeri olan İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali, şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunan göz alıcı yapılardan biri. 19. yüzyılın sonlarında inşa edildiği belirlenen bu tarihi yapı, gotik tarzı mimarisi, estetik görüntüsü ve içine girdiğinizde şahit olduğunuz ihtişamlı görüntüsüyle Saraybosna turu için gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri.

  • Saraybosna’da Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda saydığım üç noktanın dışında Saraybosna turu için gezilecek daha birçok nokta var. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi bunların hepsi birbine oldukça yakın mesafelerde. Yani hepsini 2-3 gün içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Başçarşı’nın içerisinde bulunan sebil, Gazi Hüsrev Bey Cami’nin hemen yanı başında yer alan saat kulesi, yine çarşının içerisinde bulunan Moriça Han ilk nefeste sayabildiklerimden.

Bunların haricinde Latin Köprüsü, İnat Evi, Saraybosna Halk Kütüphanesi, Bursa Bezistanı, Hünkar Cami ve At Meydan’da Saraybosna’da gezebileceğiniz diğer noktalardan.

Balkan ülkeleri gezi rehberi için tıklayınız.

Vizesiz ülkeler: Saraybosna

Saraybosna turu için bordo pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirsiniz. Aynı zamanda Bosna-Hersek’e seyahat ediyorsanız, pasaport geçerlilik süreniz en az 6 ay olmalı. Ne kadar vize gerekmese de, otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi yanınızda bulundurmanızı da öneririz.

Saraybosna ulaşım

Türkiye’den Saraybosna’ya havalimanı üzerinden sefer imkanları mevcut. Saraybosna’nın uluslararası havalimanı ise Butmir Havalimanı. İstanbul’dan Saraybosna’ya uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte.

Saraybosna turu için seyahati bittikten sonra İstanbul‘a dönecek olan seyahat severler, İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Saraybosna turu sonrasında Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.

Saraybosna turu için şehrin her köşesini keşfettikten sonra İzmir’e dönecek olan yolcular, İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Saraybosna turu için araba ile yola çıkmayı planlıyorsanız, yol güzergahınız Kapıkule- Bulgaristan Sofya ve Sırbistan üzerinden olacak. Türkiye Saraybosna arası kaç km diye merak ediyorsanız hemen belirtelim, O-4 üzerinden 1.898,1 kilometre ve yol yaklaşık olarak 22 saat 35 dakika sürmekte. Evet biraz uzun gibi duruyor ama değer buna. Türkiye sınır kapısından çıktıktan sonra Saraybosna’ya ulaşmak için hem Bulgaristan’ı hem Sırbistan’ı gezmiş olacaksınız.

Belgrad turu için detaylı gezi yazısına tıklayınız.

Bunu çok güzel bir Balkanlar turu olarak düşünebilirsiniz. Ancak şunu unutmamak lazım ki her ne kadar Saraybosna turu için vize gerekmese de Bulgaristan için Schengen vizesi almanız lazım.

 Schengen vizesi için gerekli evraklar neler sorusunun cevabı için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Mulhouse gezi rehberi : Keşfedilmeyi bekleyen kasaba / Fransa

Yolcu 360

İtalya Turunda Görülmesi Gereken Şehirler / İtalya Turu

Yolcu 360

Seul Gezilecek Yerler | Seul Gezi Rehberi | Güney Kore

Yolcu 360

Yorum Bırak