Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Şanlıurfa Gezi Rehberi

⏱: 5 dk

Köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Anadolu’nun en değerli şehirlerinden biri olan Şanlıurfa mutlaka gezilip görülmesi gereken eşsiz bir kent. Şanlıurfa gezilecek yerler listesinde bulunan birbirinden güzel doğal alanı ve tarihi yapılarını sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve yazdı… Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Şanlıurfa gezi rehberi kapsamında Urfa gezilecek yerler için yola çıkmaya ne dersiniz?

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa tarihi büyük şehrimiz. Mezopotamya topraklarında yer alan bu değerli şehrimiz GAP turunda mutlaka listede olur. Peygamberler şehri olarakta bilinen Şanlurfa’ya mutlaka 2 gününüzü ayırın.. Kent otogarına indiğimde yeni yollar yüksek binalar harika bir şehir görüntüsü ile karşılaşsam da bölgenin o tarihi mistik kokusunu içime çekebileceğim eski mimariyi de görmeyi çok merak ediyordum aslında.

Eski şehre doğru ilerledikçe gerçek mimariyi taş evleri görmeye başlayınca işte aradığım yere geldim diye mırıldandım kendi kendime 🙂 Taş sokaklar, tarihi ibadethaneler, kentin tepesinde bir başlık gibi duran Şanlıurfa kalesi, sokakların arasına girdikçe bir çok dine ait olduğunu hissettiğin topraklar. Burası Şanlıurfa hoş geldiniz, güzel insanlar diyarına.

Urfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa kent merkezinde gezilecek yerlerin başında ise herkesin yakınen tanıdığı Balıklıgöl geliyor. Yaklaşık 150 metre uzunluğunda olup bir çok rivayet edilir. Sazan balıklarıyla dolu Balıklıgöl’ün içinde Selahaddin Eyyübü’nün yeğeninin yaptırdığı Halil Ur Rahman Cami ve üç semavi dinin atası olarak bilinen Hz. İbrahim’in doğduğu mağarada bulunmaktadır. Balıklıgöl’ün içinde aynı zamanda Hz. Eyüp’ünde makamı bulunmaktadır. Buradan çıkan suların hastalara şifa verdiğine inanılır. Balıklıgöl’de başınızı kaldırdığınızda gördüğünüz kale ise M.Ö 9500’lü yıllarda Neolitik bir yerleşim höyüğünün üzerine kurulmuş.

Balıklıgöl’ün ise hemen üst tarafındaki Şanlıurfa müzesi ise bence ülkemizin büyük gururu. Dışarısında ki harika mimarisi, içerisinde ise Neolitik çağdan, Tunç çağına, Romalılar döneminden günümüze binlerce eser sergilenmekte. Müze aynı zamanda ülkemizin en büyük müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Samimiyetle söylemek isterim ki bugüne kadar gezdiğim ülkelerde bir Vatikan müzesinde etkilenmiştim birde Şanlıurfa müzesinde etkilendim, emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Müzeyi müze kart ile ücretsiz, yada 10 TL ücretle gezebilirsiniz. Müze içinde ayrıca büyük bir restoranda bulunmakta Balıklıgöl etrafındaki Urfa yöresi mimarisi olan taş konaklardan öne çıkanı ise kesinlikle Sakıbın köşküdür. Avlusu oda yapıları ve mimarisiyle ilgi çekmektedir.

Karagül Gezi Rehberi için tıklayınız.

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikalık bir araba yolculuğu ile belkide Türkiye’nin en özel yer altı kazılarından biri, aynı zamanda tarihin bilinen en eski en büyük tapınağı olan Göbeklitepe’ye ziyaret edebilirsiniz. İnsanlığın ilk zamanları olarak bilinen tarihe yakınlığı sizi heyecanlandıracaktır. Yakın bir zamanda tekrar tadilat görüp çatısı yapılarak hizmete açıldı. Buraya ulaşım aracınız yoksa biraz zahmetli, girişte ise müze kartınız ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Harran ovasındaki, Harran kümbet evler Urfa ziyaretinizde bence mutlaka göreceğiniz alanlardan olmalıdır. Eski özgü yaşamın sürdüğü bu evlerde günümüzde durumu olmayan ve Suriyeli insanların yaşadığını öğrendim. Kümbet evlerin olduğu alana girdiğinizde mimari açısından sizi şaşırtacak özelliklere sahip yapılar mevcut. İçerlerindeki dekor o zamanların kültürünü hala yaşatıyor. Eski zaman kıyafetlerini giyip fotoğraf çekilebilir, mırra içebilir, eski evlerin içinde oturabilirsiniz. Hemen ilerisinde ki Harran kalesi ve Tarihi Harran Üniversitesi kalıntıları ise görülmesi gereken yerlerin devamıdır buralarda. yolcu360 ile Şanlıurfa araç kiralama yaparak yaklaşık 50 dakikada ulaşabilirsiniz.

Halfeti Gezi Rehberi için tıklayınız.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa gezilecek yerler bakımından çok önemli bir yere sahip. Büyük bir tarihi medeniyete ev sahipliği yapan şehir bölgesel anlamda da Mezopotamya’nın kalbindedir. Bu şehirde görülebilecek yerlerin fazlalığı tarihten biriken eserler bugün Şanlıurfa müzesinde sergileniyor. Şanlıurfa müzesi için, bana mutlaka gezmelisiniz dediklerinde itiraf etmeliyim normal bir müzedir, diğerlerinden ne farklı olabilir ki? diye kendi kendime söyleniyordum. Ama daha uzaktan gördüğümde bile belirtmeliyim ki muhteşem bir yer ile karşılaşacağımı düşündüm. Dış görünümü kesme taştan harika bir mimari ile tasarlanmış bir müze ile karşılaştım.

Müze içinde yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz kahvenizi içebileceğiniz kafeterya alanları, müzenin dışarısında ortasında büyük bir restoran ne diyeyim bilemedim inanın. Şanlıurfa  müzesindeki eserler yöredeki diğer höyüklerde ve eski iskan yerlerindeki çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan kültür varlıkları, kronolojik sıralama ile ve ayrı vitrinler halinde teşhir edilmiş. İçeride ki bire bir canlandırmalar ise gerçekten etkileyiciydi.

Giriş katındaki ilk salonda Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait eserler sergilenmiş. Arkeolojik döneme ait ikinci ve üçüncü salonlarda ise Neolitik devrine ait kaplar, kesici aletler gibi tarihi eserler, Kalkolitik devrine ait çanaklar, desenli seramikler, ölü gömme küpleri mühürler ile Eski Tunç Çağına ait figüranlı kap parçaları, hayvan figürleri, mühürler, takılar ve madeni eşyalar sergilenmektedir. Günümüze yakın Roma döneminde de önemli eserler bulunmaktadır. Müzeyi gezerken bu kadar büyük eserlerin burada olduğuna şaşırsam da ülkemiz genelinde en çok kazı yapılan ilin Şanlıurfa olduğunu öğrenince haliyle hak veriyorum. Çünkü burası Mezopotamya toprakları büyük bir tarihin yattığı yerler buralar.

Müzeye giriş Müze kartınız varsa ücretiz yoksa 8 TL gibi bir ücretle hem tarihin izlerine şahit  olabilir hem de keyifli anlar geçirebilirsiniz.  İçerisinde ise bir çok noktada dinlenebilmeniz ve bir şeyler içebilmeniz için salonlar yapılmış. Üstelik müzenin bahçesinde ise çok şık bir restoran yapılmış. Müze ülkemizin en büyük müze olma özelliğini taşımaktadır, bu bakımdan ülkemiz için büyük bir gurur.

Gerçekten Avrupa’da bir çok müze ile yarışabilecek büyüklükte ve güzellikte. Burada emeği geçen herkesi tebrik ederim. Mutlaka görmenizi isteyeceğim önemli bir yerdir. Şanlıurfa müzesi şehrin en önemli değerleri görünen Halfeti Harran ve Balıklıgöl kadar önemlidir. Görün, anlatın, paylaşın çok insan görsün. Bu önemli tarihi alan hak ettiği değeri bulsun.

Şanlıurfa’da Ne Yapılır?

Şanlıurfa’nın diğer gezilecek en önemli yerlerinden biri ise Halfeti’dir. Merkezden yaklaşık 1.5 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaştım. Yollar biraz zorlu olduğu için sıkılsanız da yaklaştığınız da tepeden göreceğiniz manzara sizi benim gibi eminim büyüleyecektir. Halfeti Birecik barajının açılması ile sular altında kalmış ve şu anda burada ciddi bir turizm yapılmakta. Merkeze girdiğinizde tekne turu yapan insanlar sizi zaten gezdirmek için kendilerine çekiyorlar. Halfetiyi yaklaşık 1 saatlik bir tekne turu ile geziyorsunuz. Tekneler kişi başı 10 TL, yamda küçük bir tekneyi 100 TL ye kiralayıp Halfeti’yi turlayabilirsiniz. Şarkılı türkülü oynayarak tarihi gezdiğim hayatımdaki ilk yer oldu burası 🙂 Bence burası Şanlıurfa’nın olmazsa olmazı diyebilirim, mükemmel bir tarih var. Urfa’ya geldik nerede yemek yiyebiliriz dediğinizi duyar gibiyim. Önerim farklı konsept ve tarihi mekanı ile Cevahir Han.

Yemeğinizi yerken bir sıra gecesine hayır demezsiniz değil mi? Bilirsiniz Urfalı müzisyenlerin sesi güzel olur. Ciğer şiş, Urfa kebabı, patlıcan kebabı, borani çorbası, İsot çömleği, ağzı açık size önerebileceğim lezzetler, tatlı ise tabiki şıllık tatlısı ve üzerine bir mırra içmeden ayrılmayın derim. Yılda sadece bir ay yapılan toprağın altındaki mantarı soteleyerek yapılan Keme kebabını mutlaka denemenizi öneririm. Halfeti’de farklı bir yiyecek önerim göl balığı olan Şabut‘u denemenizi isterim. Leziz etli bir balıktır.

Şanlıurfa’da Ne Yenir yazısı için tıklayınız.

Urfa’ya geldiğinizde yapmadan dönme diyeceğim 7 şey
  • Balıklıgöl’ü ziyaret etmelisiniz.
  • Yılda bir ay yapılan Keme kebabını yemelisiniz.
  • Ülkemizin en büyüğü Şanlıurfa müzesini görmelisiniz.
  • Harran’ı görmelisiniz.
  • Halfeti’yi tekneyle gezmelisiniz.
  • Patlıcan kebabı efsanedir, denemelisiniz.
  • Sıra gecesine katılmalısınız.

Keşfetmeniz dileğiyle…

Şanlıurfa Gap Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İlgili Yazılar

İznik Ayasofya Camii Gezi Rehberi | Orhan Camii

Yolcu 360

En iyi Dinlenme Tesisleri / İstanbul-Trabzon

Yolcu 360

Dünyanın En Büyük İkinci Kanyonu Türkiye’de: Uşak Ulubey Kanyonu

Yolcu 360

1 yorum

Banu G. 10/09/2020 at 5:10 pm

Urfa gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Herkesin görmesi lazım.

Yanıtla

Yorum Bırak