Yolcu360 Blog
sandık motor nedir, araba motoruna bakan insan
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Sandık Motor Nedir: Sandık Motorlu Araçlar

Sandık Motor Nedir: Sandık Motorlu Araçlar

Sandık motor nedir sorusuna yanıt arıyoruz. En basit tanımıyla anlatalım, sonra da detaylara geçelim. Sandık motor, fabrikasında eksiksiz bir şekilde üretilip araçtan bağımsız şekilde satılan motorlara deniyor. 

Motor değişimi yapmak bazen arızalı motoru tamir etmekten daha avantajlıdır. İşte bu noktada sandık motorlar araçlarda kullanılabilir. Böylece aracın motoru yenilenmiş olur. Şimdi konunun detaylarına inelim…

Sandık Motor Nedir? Sandık Kasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otomobiller oldukça karmaşık mekanik sistemlere sahipler. Motor, bu mekanik sistemlerin kalbini oluşturur. Yani motor olmadan bir aracı hareket ettirmek imkansızdır. Sistemin en önemli elemanı olmasından mütevellit, motorlar uzun süre dayanacak güçlü hammaddelerden üretilir. 

Mekanik sistemler bazen arızalanabilir. Belirli sistem arızalarında araç bir süre daha hareket edebilir fakat motor arızalarında sistem çalışmaz. Arızalı bir motor, tüm sisteme zarar verebilir. Bu nedenle motor arızalarında hızlı bir şekilde yetkili servise başvurmanız önemlidir.

Motor yağı seçimi nasıl yapılır yazımızdan devam etmek ister misiniz? 

Motor sistemi bölümlere ayrılıyor. Tespit muayenesi ile sistemde arıza bulunursa ve tamir çok pahalıya gelecekse, sandık motor satın almayı düşünebilirsiniz. Bu noktada piyasada bazı terimlerle karşılaşacaksınız. Mesela yarım sandık motor ya da çıkma sandık gibi… Şimdi bunları açıklayalım.  

Çıkma Sandık Motor Ne Demek?

Araçlar kaza yaptığında, bazen motor sistemi ya da sistemin bazı kısımları hasar almaz. Bu noktada hasarlı araçtan motor kısmı ayrılır ve ikinci el piyasasında satışa çıkar. Bu tür ürünlere çıkma sandık motor diyoruz. 

Yarım Sandık Motor Nedir?

Aslında yarım motor ile aynı şeydir. Üzerinde krank mili, silindir gömlekleri, yataklar, pistonlar, piston kolları ve diğer parçaların monteli halde bulunduğu motor bloğudur. 

Sıfır Sandık Motor Ne Demek?

Adından da belli olduğu üzere sıfır olarak satın alabileceğiniz motor türüdür. 

sandık motor nedir, otomobil motor blok grafikSandık Motorlu Araç Ne Demek? Sandık Motor Hangi Araçlarda Kullanılır? 

Motoru değişmiş araçlar için sandık motorlu araç terimiyle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada aracın motoru bir benzeriyle ya da aynısıyla değişmiş olabilir. 

Sıfır araçlar motor sistemiyle birlikte gelir. Yani sıfır araç pazarında sandık motor terimiyle karşılaşmazsınız. Bu terimle ikinci el pazarında karşılaşırsınız. 

Arızalı olan motorların değişiminde uzmanların çalışması gerekir. Yani motoru değişmiş araç alırken araştırmanızı iyi yapın.  

Sandık Kasa Ne Demek? 

Sandık kasa terimi motoru değişmiş araçlar için kullanılıyor. İkinci el piyasasında duyabilirsiniz. 

Sandık Motorlu Araç Alınır Mı?

Sandık motorlar, uygun fiyata otomobil sahibi olmak isteyenlerin tercihi olabiliyor. Ayrıca aracının motor bloğunda arıza çıkmış kişiler tarafından kullanılıyor. Bu tip motorlar duruma göre iyi ya da kötü bir alışverişi işaret edebiliyor. Eğer satın alacağınız aracın üzerinde bir sandık motor varsa, ilk olarak o aracın içerisinde neden bir sandık motor olduğunu sorgulayın. 

Eğer aracın motoru büyük bir kaza sonucunda değiştiyse, bu size şunu gösterir. Aracın diğer kısımlarını da titizlikle incelemelisiniz! Öte yandan aracı içerisindeki motor bloğu keyfi sebeplerden ya da basit bir arızadan dolayı değiştirilmiş ise endişelenecek bir durum olmayabilir. 

Konuyla ilgili keyifli bir video bulduk. Paylaşıyoruz 🙂

Benzer şekilde ikinci el otomobil satın almak istiyorsanız, “sıfır motorlu araç” tarzı ilanlara denk gelebilirsiniz. Bu noktada otomobil fiyatının ikinci el muadillerine oranla daha yüksek fiyatlarla satışa sunulduğunu gözlemleyebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki bir aracın yalnızca motorunun değişmesi onu yepyeni bir hale sokmaz. 

Sandık motorlu araba alınır mı? Sorusunun cevabı ise evet ya da hayır kadar basit değildir. Satışa sunulan araç bağlamındaki diğer sebepler ve aracın genel durumu ile fiyatı incelenerek, mantıklı olup olmadığına karar verilmelidir. Yine de belirtmekte fayda var ki, sandık motorlu araç sahibi olmanın doğrudan görünen bir sorunu yoktur. 

yolcu360 blog arama bannerŞimdi Araç Kiralayın, Bakıma Ayırdığınız Zamandan ve Masraftan Tasarruf Edin

Araç kiralama ihtiyaçlarınız için Yolcu360’a şimdi göz atın. Size özel kampanyalarla en iyi fiyatları karşılaştırın, dilediğiniz aracı 1 dakikadan kısa sürede kiralayın!

Yolcu360 mobil uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indir

Sandık motorlu araçlar hakkında merak edilenleri yanıtladık. Bu tip motorlar, uygun fiyata satıldıkları takdirde aracınızı daha iyi bir kondisyona getirmenizi sağlıyor. Sandık motor fiyatları ve sıfır motor fiyatları incelenerek bir kıyaslama yapmak da mümkün. 

Bir aracın sandık motorlu olduğunu nasıl anlarsınız? Bu noktada kafanızda soru işareti kalmaması için motor numarası ve motor bilgilerini kontrol edin. Ayrıca yetkili servisten de destek alabilirsiniz. 

Sandık Motor Nasıl Alınır?

Bu tip motorları perakende satıcılardan temin edebilirsiniz. Fiyatlar marka modele göre değişiyor. İyi motorlar ortalama 2000 dolar ve üzerinde fiyatlarla satılıyor. 

Bu tip motorları satın alırken yetkili satıcıları tercih edin. Konu hakkında yeterince bilginiz yoksa, mutlaka konu hakkında deneyimli bir tanıdığınızdan destek alın. Unutmayın, motor bir aracın kalbidir. 

Sandık Motorla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aracınızın motorunu komple değiştirdiğiniz zaman bazı işlemleri yapmanız gerekiyor. Öncelikle sandık motoru ruhsata işletmelisiniz. Bunun için aşağıdaki işlem sırasını takip edebilirsiniz. Karşınızda sandık motoru almadan önce bilmeniz gereken şeyler: 

  • Öncelikle yetkili mühendislere proje hazırlatın.
  • TÜVTÜRK istasyonunda projenizle beraber araç muayenesi yaptırın.
  • İstasyondan aldığınız tespit formu ile trafik tescil şube amirliğine giderek motor numarası alın. 
  • Trafik tescil bürosunda motor numarasını mühürletin.
  • Motor no kontrol belgesi ve çizilen proje ile trafik şube amirliğinden yeni tescil belgesi çıkartın. 

Yorum ekle