Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Samos Adası Gezi Rehberi / Sakin Koylar ve Gezilecek Yerler / Yunanistan

Samos Adası Gezi Rehberi / Sakin Koylar ve Gezilecek Yerler / Yunanistan

Ülkemize oldukça yakın Yunan adalarından biri olan Samos Adası sakin koyları ve yemyeşil tabiatıyla harika bir tatil rotası. Samos Adası’nı sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya gezdi gördü ve yazdı…

Son yıllarda Yunan Adaları’nda tatil yapmak fazlasıyla revaçta. Bakir koyları, sakinliği, Akdeniz mutfağının taptaze lezzetlerini deneyebileceğiniz mutfağı ile Samos Türkiye’ye en yakın Yunan Adaları arasında. Siz de bütün yılın yorgunluğunu üzerinizden atmak ve kafanızı dinleyebileceğiniz bir tatile çıkmak istiyorsanız Samos’a şans verebilirsiniz.

Samos Adası Nerede?

Türkçesi Sisam Adası olan Samos Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası’nın karşısında yer alıyor. Oniki adalar içerisindeki Samos Adası yakınlığı sayesinde yaz aylarında binlerce Türk’ün uğrak noktası oluyor.

 

Samos Adası’na Nasıl Gidilir?

Samos Adası’na en kolay ulaşım yolu elbette Kuşadası’ndan. Yaz aylarında Kuşadası-Samos Adası arasında düzenlenen feribot seferleri ile yaklaşık bir saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında Seferihisar’dan da Samos’a feribot seferleri düzenleniyor. Ancak hatırlatmakta fayda var. Samos Adası’nda birden fazla liman bulunuyor. yolcu360 online araç kiralama hizmetini kullanarak Kuşadası’ndan araç kiralayarak feribot ile adanın merkezi olan Vathi’ye ulaşabilirsiniz. Seferihisar’dan kalkan feribotla ise Karlovassi Limanı’na iniş yapıyorsunuz. Samos Adası’na giriş yapabilmeniz eğer yeşil pasaportunuz yoksa Schengen vizenizin bulunması şart. Dilerseniz Kapıda Vize uygulaması ile tek girişlik vize alma şansınız da bulunuyor.


Samos Adası Gezilecek Yerler

Samos Adası’nı günübirlik de gezebilirsiniz ama size tavsiyem en az 3-4 gün kalacak şekilde plan yapmanız. Birbirinden güzel kasabaları gezebilmek içinse merkezden araç kiralamanızı öneririm. Samos gezinize adanın merkezi kabul edilen Vathi’den başlayabilirsiniz. Antik döneme ait kalıntıların yer aldığı Vathi sokaklarını gezerken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Ana limanın burada bulunması nedeniyle diğer bölgelere daha turistik olan Vathi’de gece hayatı da oldukça canlı.

Pythagorion kasabası Samos’un en keyifli yerlerinden biri. Antik Samos’un başkenti olan kasaba Vathi’ye 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İsmini ünlü matematikçi Pisagor’dan alan kasaba denize girebileceğiniz en ideal bölgelerden. Pythagorion’a kadar gelmişken 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Eupalinos Kemeri’ni ziyaret edebilirsiniz. 1 kilometre uzunluğa sahip yeraltı su kemeri görülmeye değer yapılardan biri.

Adadaki en güzel dağ kasabası Manolates mavi panjurlu bembeyaz evleri, begonville kaplı sokakları ve huzurlu havasıyla Samos gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Araç kiralayarak rahatlıkla ulaşabileceğiniz Manolates ile birlikte tipik bir Yunan kasabası olan Kokkari’yi de görmenizi tavsiye ederim.

Deniz, kum, güneş keyfi yapmak isterseniz Dilek Yarımadası’na bir hayli yakın mesafede bulunan Psili Amos, Lemonakia, Livadaki ve Klima plajlarını tercih edebilirsiniz. Eğer fazladan vaktiniz varsa günübirlik Lipsi Adası’na hareket eden turlara katılabilir, bu küçük Yunan Adası’nı da keşfetme şansı bulabilirsiniz. Hepinize şimdiden keyifli seyahatler!

Yorum ekle