Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Prag Gezilecek Yerler / Prag Turu

⏱: 6 dk

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, zengin bir tarihi geçmişe sahip. Tarihi birikimini şehir mimarisine de yansıtan Prag gezi rehberi için biz ne kadar bilgi versek de sizin yakından şahit olmanız çok daha farklı. O yüzden bu yıl yaz-kış fark etmeksizin Prag gezilecek yerler için tatil planı yapmaya ne dersiniz? Prag turu için detaylı gezi yazısı Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı.

Prag turu

 • Eski Şehir Meydanı

Prag gezilecek yerler arasında Eski şehir meydanı ile tatil planınıza başlayabilirisiniz. Orta Çağ’da pazar alanı olarak kullanılan meydan yerel halktan çok turist dolu desek yanlış olmaz. Bunun nedeni büyük ihtimalle meydanın Prag tarihi yerler açısından zengin olması. Bir de ülke tarihinde önemli bir yer tutan olayların burada gerçekleşmiş olması, tarih tutkunu olanların ilgisini daha da çekmekte. Eski Şehir Meydanı, 17. yüzyılda Protestan liderlerin idamından 1968 yılı Sovyetlerin saldırmasına kadar birçok olaya burada tanık olmuş. Bugünler de ise meydanın etrafı restoranlar ve hediyelik eşya satan yerler ile çevrelenmiş durumda.

 • Astronomik Saat  / Eski Belediye Sarayı
Kaynak: https://www.instagram.com/canercolakoglu/

Prag gezilecek yerler için şehre kuş bakışı seyretme keyfi sunan Eski Belediye Sarayı, 1338 yılında inşa edilmiş. Ancak şuan ki görüntüsüne 1905-1910 yılları arasında kavuşmuş. Belediye binasının bodrum katı, Romanesk ve Gotik tarzda yaşam alanlarına alanlarına ayrılmış. Sarayın ana girişinde Prag’a Bağlılık mozaiği bulunmakta. Sarayda bulunan Smetana Salonu ise ülkenin en büyük konser olma özelliğine sahip. Bu nedenle Prag gezilecek yerler için buraya geldiyseniz, konser salonunu görmeden buradan ayrılmayın.

Saraya 14. yüzyıl içerisinde Astronomik Saat kulesi eklenmiş. Saat ile ilgili konuşmadan hemen önce sizinle hikayesini de paylaşmak isteriz. Hanus isimli bir saat ustası tarafından yapılan saat, o kadar güzel ve etkileyiciymiş ki  benzer bir tanesi daha başka bir yerde yapılmasın diye Hanus’un gözleri kör edilmiş. Saat ustası ise saati intikam almak için bozmuş. Ama tabi ki saat tekrar düzeltilmiş. Saat çalışma şekli güneş ve ay başta olmak üzere gök cisimlerinin hareketini göstermek. Zaten adı da bu yüzden astronomik saat. Saatin hemen altında 12 burç sembolize edilmiş. Ayrıca saat çevresinde ölümü, aç gözlülüğü, sefayı, kibri temsil eden 4 heykel mevcut. Saat kulesinin en üst katına bilet alarak asansör ile çıkıp şehre yüksek bir konumdan bakabilirsiniz.

Prag müzeleri gezisi için tıklayınız.

Prag

 •  Prag Kalesi
Kaynak: https://www.instagram.com/canercolakoglu/

Prag gezilecek yerler arasında olan Prag kalesi, 45 hektarlık alana sahip. Kale diyip geçmeyin. Buranın içinde tarihi saraylar, ofisler, askeri yapılar, bahçeler ve dini yapılar bulunmakta. Premysl Hanedanı tarafından 9. yüzyılda inşa ettirilen kale, Bohemya Krallığı’nın ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun yönetim merkeziymiş. dünyanın en büyük yapıları arasında.

Prag kalesi nerede? Prazsky Hrad, 119 08 Praha 1

 • Aziz Vitus Katedrali
Kaynak: https://www.instagram.com/canercolakoglu/

Prag gezilecek yerler için bu katedralin listenizin en güzel duraklarından biri olacağına eminiz. Katedralin inşası 1344 yılında başlamış ve neredeyse 600 yıl sonra tamamlanabilmiş. Yani 1944 yılında katedralin yapımı tamamlanmış.

Kaynak: https://www.instagram.com/canercolakoglu/

Düşünsenize 600 yıl içerisinde ne olaylar yaşandı bitti ve o olaylar sırasında hala katedral inşa ediliyordu. Neyse efendim, konumuza geri dönelim. Katedral’in tasarımı ve mimarisi ise Neo-Gotik ağırlıklı olsa da Rönesans ve Barok izlerini de taşımakta. Burasının en önemli özelliği ise kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine tanıklık etmesi.

Aziz Vitus Katedrali nerede? III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1

 • Charles Köprüsü / Karl Köprüsü

1357-1402 yılları arasında inşa edilen Charles Köprüsü, 516 metre uzunlukta. Köprü üzerindeki mimari ayrıntılar o kadar ince düşünülmüş ve güzel ki Prag gezilecek yerler için listenize burayı da eklemelisiniz. Köprünün her iki tarafına savunma amaçlı kuleler konulmuş. Ayrıca köprü üzerinde Hz. İsa’nın ve aziz ile azizelerin tasvir edildiği 30 heykel yer almakta.

Charles Köprüsü nerede? Karlův most, 110 00 Praha 1

Prag yemekleri yazısı için tıklayınız.

Prag gezilecek yerler

 • Tyn Kilisesi / Church of Our Lady before Tyn

14. yüzyılda inşa edilmeye başlayan kilise, 16. yüzyılda tamamlanmış. Prag gezilecek yerler arasında olan Tyn Kilisesi, Âdem ve Havva isimlerinde ve 80 metre yüksekliğindeki ikiz kulelere sahip. Gotik dış mimari tarzı ile Prag’ın en görkemli yapıları arasında. Kilisenin iç kısmı ise Barok mimarisine sahip. Kilisenin iç kısmında şehrin en eski piyanosu ve Danimarkalı Astronom Tycho Brahe’nin mezarı var.

Tyn Kilisesi nerede? Staroměstské nám. 110 00 Staré Město Praha

Tyn Kilisesi ziyaret saatleri: 10.00-17.00

 • Wenceslas Meydanı / Vaclav Meydanı

Prag’ın en popüler yeri neresi derseniz? Buyurun tam da burası. Günümüzdeki görüntüsü 19. yüzyılda oluşan Wenceslas meydanı etrafında lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekânları var. Popüler diyince yeni sanmayın, bu meydan Orta Çağ’da at pazarına ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda, ülke tarihinde önemli bir yer edinen 1969 Kadife Devrim gibi birçok olaya şahitlik etmiş. Meydanın üzerinde Aziz Vaclav’ın heykeli gibi birçok sanat eseri yer almakta.

 • Petrin Tepesi ve Petrin Tepesi Gözlem Kulesi

Prag gezilecek yerler arasında olan Petrin tepesinin 15. yüzyılda üzüm bağları ile ünlü olduğunu biliyor muydunuz? Burası da oldukça popüler bir yer. Burada her yıl 1 Mayıs’ta Pagan ritüelleri kutlamaları yapılmakta. Bu yüzden yerel halkın ve turistlerin 1 Mayıs durakları bu tepe olmakta. Burası hakkında bizim ilgimizi çeken bir başka nokta 1825 yılında halka açılmış olması. Bir tepenin halka açık olmaması garip geldi doğrusu. Petrin tepesi gözlem kulesi ise hem buraya geldiyseniz, hem de Prag gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir yer. Çünkü Eyfel kulesinden hareketle inşa edilmiş. 299 basamak merdiveni çıktıktan sonra  kentin eşsiz manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

Petrin tepesi nerede? Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana

Prag gezi rehberi
 • Dans Eden Ev

Ünlü dans çifti Fred ve Ginger’ın adı ile de bilinen dans eden ev, Prag gezilecek yerler arasında en gözde mekanlardan. 1945 yılında Amerikan ordusu tarafından düzenlenen bir hava saldırısında yıkılan eski bir binanın yerine 1992-1996 yılları arasında yaptırılmış. Dans eden evin dış yüzeyi cam ağırlıklı ve bu taraf kadını, diğer tarafı ise erkeği temsil etmekte. Kendisine has tasarımı olan yapının içerisinde bir otel, sanat galerisi ve restoran hizmet vermekte.

Dans eden ev nerede? Jiráskovo náměstí 1981/6, 120 00 Praha 2

 •  Aziz Niklaus Kilisesi

Mala Strana bölgesinde bulunan Aziz Niklaus Kilisesi, 1703-1752 yıllarında inşa edilmiş. Bu dini yapının içerisinde Mozart’ın  çaldığı piyanoda yer almakta. Bu sayede kilise, klasik müzik alanında önemli bir merkez haline gelmiş hatta Alp’lerin en değerli Barok yapısı olma özelliğine sahip.

 Aziz Niklaus Kilisesi nerede? Malostranské náměstí 118 00 Praha 1

 • John Lennon Duvarı
Kaynak: https://www.instagram.com/canercolakoglu/

Duvar, 1980 yılında John Lennon’ın öldürülmesinin anısına Praglı gençler tarafından yapılan resimleri içermekte. Prag gezilecek yerler arasında olan duvar,ın yıllar içinde resimleri ve sözleri silinsede günümüzde hem yerel halkın hem de turistlerin katkısıyla duvar kısa sürede yeniden barış mesajlarının ön planda olduğu bir hale bürünmüş.

John Lennon Duvarı nerede? Velkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1

Prag gezisi
 • Prag Ulusal Müze

Prag gezilecek yerler dendiğinde Prag’ın kültürüne, tarihine ait yakından bilgi alabileceğimiz Prag Ulusal müzesi akla gelmekte. Ulusal müze içerisinde Prag’ın kültürel, sanatsal ve bilimsel geçmişi hakkında detaylı bilgiler bulunmakta.

Prag Ulusal Müze nerede? Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1

 • Prag Ulusal Tiyatro

Prag Ulusal Tiyatro’nun kuruluş amacı Prag’ın bağımsızlığının ve dilinin sembolü olması. Prag gezilecek yerler arasında olan tiyatro,sanatseverlere ilk kez 1881 yılında hizmet vermeye başlamış. Bu tiyatronun inşa edilişi, ülke genelinde toplanan bağışlar sayesinde olmuş.

Prag Ulusal Tiyatro nerede? Národní 2, 110 00 Nové Město Praha

 • Kampa Adası

Romantik atmosferi ve doğasıyla Prag gezilecek yerler listesinde yer edinen ada, Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi kısmında yer almakta. Tarih boyunca yerleşim alanı olarak tercih edilen ada içerisinde keten işlemeciliği, çömlekçilik ve çamaşırcılık ile uğraşılmış. Venedik’e benzediği için Prag’ın Venedik’i olarak da adlandırılan ada özellikle yaz aylarında turist akınına uğramakta.

Prag Ulaşım

Prag’ın Vaclac Havel Havalimanına Türkiye üzerinden uçuş seferleri mevcut. Prag gezilecek yerler tatilinizin dönüşünde ise İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler. Prag’dan Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.

Prag gezilecek yerler listesini tamamlayıp Prag’dan İzmir’e dönecek olan gezginler, İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

İlgili Yazılar

Karadağ Gezilecek Yerler / Karadağ Gezi Rehberi

Yolcu 360

Amsterdam’da ne yenir ne içilir? Amsterdam gurme rehberi / Hollanda

Yolcu 360

Milano Yeme İçme Önerileri | Milano Yemek Yenecek Yerler

Yolcu 360

Yorum Bırak