Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Pisa Kulesi | Pisa Kenti Nerede? | İtalya Turu

⏱: 4 dk

İtalya’nın en güzel yerlerinden biri olan Pisa kulesi, İtalya’nın kuzeyinde Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli içerisinde yer almakta. İtalya hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile mutlaka gezilmesi gereken bir ülke. Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz İtalya turu kapsamında Pisa kulesini gezmek için bu yıl bir plan yapmanızı öneririz.  Pisa kenti nerede?, İtalya’ya nasıl gidilir? ve İtalya vizesi gibi bilgilerinde yer aldığı İtalya gezilecek yerler için Pisa kulesi gezi yazısını Instragram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya yazdı. 🙂

Pisa kulesi

İtalya’nın en ünlü sembolü ne derseniz hemen herkesin aklına ilk olarak Pisa Kulesi gelir. İtalya’nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde yer alan meşhur kuleyi görebilmek için her yıl milyonlarca turist buraya geliyor. Hadi gelin hep birlikte Pisa Kulesi’ni daha yakından tanıyalım.

İtalya’nın Toskana Bölgesi İçin Gezi Rehberi

Pisa kulesi hakkında bilgiler

1173 yılında inşasına başlanan Pisa Kulesi ilk olarak katedralin çan kulesi olması düşünülmüş. Ancak tabanın altındaki zeminin elverişsiz olması nedeniyle inşası bitirildikten birkaç yıl sonra kule eğilmeye başlamış. Her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilen Pisa Kulesi 2001 yılında geliştirilen bir proje ile daha fazla eğilmesinin önüne geçilmiş ve ziyarete açılmış. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Pisa Kulesi 8 kattan oluşuyor. 55 metre yüksekliğe sahip olan kulenin ortalama 200 yıl daha mevcut halini koruması planlanıyor.

Pisa Kulesi’nin en üst katına 294 basamak ile çıkılabiliyor. Bilet ücreti kişi başı 18 euro. Kuleyi tutuyormuş gibi fotoğraf çektirmek ise buranın olmazsa olmazlarından Pisa Kulesi’ni ziyaret etmek isteyenlere tavsiyem sabah erken saatlerde gelmeniz. Öğleden itibaren yoğunluk fazlasıyla arttığı için fotoğraf çekme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İtalya turu için öneriler nelerdir? Tıklayınız.

Pisa kulesi neden yamuk?

Pisa kulesi inşa sürecindeyken, 1. ve 2. katlarında bir sorun yoktur. 3. kat ile birlikte kulenin eğilmeye başladığı fark edilir ama o dönem buna bir çözüm bulunamaz. Kulenin eğilmeye başlamasının nedeni ise yumuşak zemin üzerine inşa edilmesi.  Zaman geçtikçe, kule yavaş yavaş güneye daha da eğilir ve kulenin yıkılma tehlikesi ile karşılaşılır. 1990 – 2001 yılları arasında kuleyi kurtarmak için çalışmalar başlatılır. Bu nedenle de kule kapatılır. Kulenin daha da eğilmesini önlemek için kulenin kuzey tarafına 599 ton ağırlık koyuldu ve bu sayede kule daha da sağlamlaştırıldı. 🙂

Mucizeler meydanı

Pisa Kulesi’nin de yer aldığı Mucizeler Meydanı Duomo di Pisa olarak bilinen Pisa Katedrali ve St. John Vaftizhanesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ’dan günümüze uzanan Mucizeler Meydanı ziyaretçilerine tarih ve sanatın büyüleyici güzelliğini bir arada sunuyor. Katolikler için dini merkez kabul edilen Pisa Katedrali Toskana bölgesinin en büyük dini yapısı olarak biliniyor.

İtalya turunda görülmesi gereken şehirler için tıklayınız.

Pisa’ya nasıl gidilir? / Pisa kenti nerede?

Pisa’ya en kolay Floransa üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralayarak buraya çok kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.  Hatta dilerseniz Pisa’yı gördükten sonra yakındaki Lucca şehrini de ziyaret edebilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler için tıklayınız.

İtalya vizesi

Turla vize almak

Türk vatandaşlarının Pisa kulesi gezilecek yerler için İtalya vizesi almaları gerekmekte. İtalya için alınan vize ise Schengen vizesi. İtalya vizesi başvuruları için Türkiye’de İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezi olan iDATA’ya gidilmeli.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabı için yazımıza tıklayabilirsiniz.

iDATA ofisleri nerede diye merak ediyorsanız, İstanbul Avrupa yakasında Gayrettepe’de bir ofisleri bulunmakta. iDATA Gayrettepe ofisi adres: Esentepe Mh. Büyükdere Cd. No: 127 Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı, Esentepe / Şişli. İstanbul Beylikdüzü araç kiralama olanaklarını inceleyerek buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler vize başvurusu için iDATA’nın İstanbul VIP Harbiye şubesi de mevcut. İDATA İstanbul VIP Harbiye adres: Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No: 133 K: 1 D: 1 Harbiye/Şişli – İstanbul. İstanbul Ataköy araç kiralama imkanlarından yararlanarak, vize başvurusu için rahat bir şekilde buraya gidebilirsiniz.

İstanbul’un Asya yakasında Altunizade tarafında da şubeleri var. iData Altunizade adres: Altunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan – AK İş Merkezi A Blok No: 4/2 1. Bodrum 1 No’lu Ofis Üsküdar/İstanbul. İtalya Pisa kulesi gezilecek yerler için vize başvurusu yapmaya giderken İstanbul Bostancı araç kiralama opsiyonları ile buraya hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

İtalya’ya nasıl gidilir? İtalya ulaşım

İtalya’ya Türkiye’den uçuş seferleri mevcut. Pisa kulesi gezi rehberi sonrası İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, İstanbul en ucuz araç kiralama seçeneklerini sunan Yolcu360 üzerinden İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

İtalya gezi rehberi listesinin bitiminde Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara ucuz araç kiralama imkanları için Yolcu360 üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler. İtalya gezisini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

 

İlgili Yazılar

Alsace : Şarap yolu rotası nasıl planlanır? / Fransa gezi rehberi

Yolcu 360

Bologna Gezi Rehberi

Yolcu 360

İtalya Turunda Görülmesi Gereken Şehirler / İtalya Turu

Yolcu 360

Yorum Bırak