Yolcu360
Faydalı bilgiler

Pasaport İle İlgili Tüm Merak Edilenler / Gerekli Evraklar / Kaybedersem Ne Yapmalıyım?

Pasaport yurt dışına çıkmanın ilk koşulu, bu da bazı soruları beraberinde getiriyor elbette. Pasaport alım süreci ve pasaport ile ilgili merak edilen tüm soruların cevabını sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan bu yazısında paylaşıyor…

Yurt dışı seyahatleri olmazsa olmazımızdır. Hazırlıklarımızda bile çantaya ilk sırada koyduğumuz pasaport bize dünyanın kapılarını açmakta. Eskiden çıkartmak için evraklar, git gel harcanan zamanlar hangi birini saysak bilemedim. Şimdi biraz daha rahat oldu artık pasaport almak. Bu yazımda ilk defa pasaport almak için gereken evraklar, ücretleri ve biten pasaport defterini yenileme gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. En doğru bilgiyi sizlere aktarabilmek için bu işin uzmanı kuruma danışıp sizlere gerekli bilgileri doğru şekilde aktarmak istedim. Bu sebeple Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürü Murat Tabak’a teşekkürlerimi sunarım.

Kaç çeşit pasaport türü bulunmaktadır?

Umuma Mahsus  ( Bordo ):

Umuma mahsus pasaportlar 6 aydan az olmamak kaydıyla, 18 yaşına kadar olanlara en fazla 5 yıl, 18 yaşını doldurmuş  olanlara en fazla 10 yıl  geçerli olmak üzere düzenlenir.

Hususi Damgalı ( Yeşil ) :

 1. 2. ve 3. derecede bulunan devlet memurları ve kamu görevlilerine verilen pasaporttur.

Hizmet Damgalı ( Gri  ) :

Bu pasaportu kullananlar resmi dairelerde görev yapan, resmi görev icabı yurtdışında bulunacak kurum yetkilisine verilen pasaport türüdür.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Gerekli evraklar nelerdir, nereye başvurabilirim?

 • 2 Adet arka beyaz fonlu  biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Defter bedeli dekontu
 • Harç bedeli
 • 18 yaşından küçük çocuklar için muvafakatname
 • Varsa eski defteriniz

Eğer il dışında yaşıyorsanız bağlı olduğunuz ilçe emniyet müdürlükleri , il merkezinde yaşıyorsanız il emniyet müdürlüklerinden alabilirsiniz. Resmi kurum çalışanları ise eğer ilçelerde yaşıyorsa pasaportlarını alacakları yer ise İl emniyet müdürlükleridir.

İşlemler bittikten sonra Pasaportumu nerden alacağım?

İşlemleriniz tamamlandıktan, ve basımı gerçekleştikten sonra Ankara Pasaport Basım Merkezinden, Ptt Kargo aracılığı ile 3 ila 7 gün arasında belirttiğiniz adreste size teslim edilecektir.

2019 yılı pasaport ücretleri ne kadardır?
 • Defter Bedeli :    133.00 TL
 • 1 Yıllık Ücret :   248.26 TL
 • 2 Yıllık Ücret :   405.00 TL
 • 3 Yıllık Ücret :   575.00 TL
 • 4-10 Yıllık Ücret :  811 TL
Süresi biterse ne yapmalıyım?

Eski pasaportunuzu getirilip tekrar işlemler ilk halinden başlayarak gerekli evrakları hazırlayıp, defter bedeli ve istediğiniz yıllık ücreti bankaya yatırarak başvurabilirsiniz.

Süresi bitmemesine rağmen yırtılan, ıslanan yada kaybolan pasaporta ne yapmalıyız?

Süresi bitmemesine rağmen, kaybolma, deforme yada sayfaları biterse yapmanız gereken, 87.50 TL defter bedelini bankaya yatırıp dekontunu alarak, 2 biometrik resim ve eski pasaportunuz ile birlikte başvurmanız gerekmektedir. Örneğin 10 yıllık pasaportunuz var 2. yılında defter sayfaları bitti, başvurduğunuzda yeni pasaportunuz 8 yıllık olarak tekrar yenilenecektir.

Kaybedersem ne yapmalıyım, cezası var mıdır?

Herhangi bir hukuki cezası bulunmamaktadır, fakat eğer yurtdışında ise tekrar ülkeden çıkış yapmanız için konsolosluğa giderek Seyahat belgesi almanız gerekmektedir.  Ama pasaportunuz çalındı ya da kayboldu ise başkaları tarafından kötü amaçla kullanılmaması için Emniyet müdürlüğüne başvurarak zayi kaydı yaptırmalısınız. Pasaportunuzu tekrar yenilemek için yukarıda yazan evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Gezi dolu günleriniz olsun…

İlgili Yazılar

LPG’li, Araçlara Dair Önemli Notlar

Yolcu360

Egzozdan Siyah Duman Çıkıyorsa!

Yolcu360

Bir Gezginin Ağzından: Ekonomik Dünya Turu Nasıl Yapılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak