Yolcu360
Faydalı bilgiler

Pasaport Çıkarma | Pasaport Nasıl Çıkarılır? | Pasaport Başvuru

⏱: 2 dk

Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, pasaport işlemleri için kolay bir ulaşım seçeneği tercih etmeye ne dersiniz? Pasaport nasıl çıkarılır? Pasaport çıkarma evrakları nelerdir? Güncel pasaport fiyatları nasıl? Pasaport çeşitleri hangileri? Merak edilen tüm bu soruların cevabını Yolcu360 ekibi hazırladı. 🙂

Pasaport nasıl çıkarılır?

Yurt dışına çıkarken ilk adım aslında pasaportunuzu elinize almaktan geçiyor. Çoğu kişi için pasaport çıkarma süreci uzun ve zorlu görünüyor. Oysa size sunduğumuz bu yazı kolay ve hızlı bir şekilde pasaport çıkarma işlemlerinize kılavuzluk edecek. Bu yazıda pasaport çıkarma işlemi için gerekli belgeler nelerdir bulabilirsiniz. Pasaport çeşitleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Pasaport çıkarma süresi ne kadar sürer öğrenebilir ve pasaport fiyatları ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Pasaport nedir?

Kendi ülkeniz dışında bir ülkeye seyahat ederken, ülkenizden almış olduğunuz, yanınızda mutlaka olması gereken belgedir. Yani ülke dışındaki kimlik kartınız da denebilir. Pasaportunuzu seyahatiniz sırasında hiç yanınızdan ayırmamanız ve kaybetmemeye dikkat etmeniz önemlidir. Pasaport çeşitleri arasından hangisini alacağınız konusu da önemlidir. Bordo pasaport; umuma mahsus pasaport diye de adlandırılır. Bireysel ve vize gerektiren, süresi 6 ay ile 10 yıl olarak değişebilen pasaporttur. Yeşil pasaport; diğer adı hususi pasaport. Bu çeşidi yalnızca devlet memurları ve yakınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, kamu görevlisi ve bu görevlilerin eşi, çocuğu alabilir. Bu tür pasaport, çoğu gezginin hayalidir. Çünkü bu tür için pek çok ülke vize istemez. Gri pasaport; hizmet pasaportudur. Yurtdışında çalıştırılan hükümet, hususi idare ve belediye çalışanlarına verilir. Siyah pasaport devletin en üst düzey yöneticilerine verilmektedir. Her pasaport türü için aslında işlemler aynıdır. Fakat bazı türlerin gerektirdiği farklı evraklar da vardır. Örneğin yeşil ve gri pasaport için başvuru yazısı gerekmektedir. Ya da yeşil ve gri pasaport sadece il nüfus müdürlüğünden alınmaktadır gibi farklılıklar mevcuttur. Aşağıda temel olarak bordo pasaport anlatılmıştır. Bu küçük farklılıklar dışında ana aşamalar tüm pasaportlarda aynıdır.

Yeşil pasaportluların vizesiz seyahat ettiği doğru mu? yazısı için tıklayınız.

Adım adım pasaport çıkarma işlemi

  • Pasaport çıkarma için ilk iş olarak ihtiyacınıza, alışkanlıklarınıza göre pasaportunuzun süresini belirleyin.
  • İkinci pasaport çıkarma işlemi ise pasaport harç ve defter parasını ödemek. Öğrenciler harç ödemeden çıkartabiliyor. Pasaport harç ücretini ödeyebileceğiniz bankalardan bazıları:

PTT şubeleri

Akbank T.A.Ş

Denizbank A.Ş.

Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Finansbank A.Ş.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Türkiye İş Bankası A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

  • Pasaport başvurusu için gerekli belgeler hazırlanır. Bunlar nüfus cüzdanını aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eskiden alınmış pasaportların aslı, pasaport harcı ve pasaport bedelini yatırdığınıza dair dekontlar, reşit olmayanlar için ailesinin haberi olduğuna dair belge yani muvafakatname. Önemli bir hususa değinmemiz gerek çünkü çok karşılaşılan bir sorun. Biyometrik fotoğraf ve vesikalık fotoğraf aynı değildir. Yeni nüfus cüzdanlarında da biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulduğu için yaygınlaşmıştır. Rahatlıkla çeken yer bulabilirsiniz. Belirtmeyi unutmayın. Pasaport alacağınızı söylerseniz sizi yönlendirirler.
  • Pasaport başvurusu için randevu nvi.gov.tr adresinden, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birine randevu alınır. İkametgahınızın bulunduğu yerden almanız şart değildir.
  • Belirttiğiniz adrese pasaportunuz teslim edilir. Pasaport çıkarma süresi 5-7 iş günü arasında değişir. Yoğun dönemlerde biraz süre uzayabilir. Kurye veya kargo ile gönderilir.

Pasaport sayfaları dolunca ne yapılır sorusunun cevabı için tıklayınız.

Pasaport ücretleri 2019

Pasaport çıkarma için pasaport fiyatları her yıl değişmektedir. Defter bedeli kaç yıllık alırsanız alın değişmez. Harç bedeli ise kaç yıllık pasaport aldığınıza bağlı olarak yıl arttıkça artış gösterir. Eğer sık yurt dışına çıkıyorsanız 10 yıllık almanız avantajlıdır. 4 yıldan 10 yıla kadar harç bedeli de aynı kalmaktadır.

Pasaport fiyatları 2020
Pasaport Süresi Pasaport Harç Ücreti 2020 Pasaport Defter Ücreti 2020
6 ay 208.80 TL 160 TL
1 Yıl 304.50 TL 160 TL
2 Yıl 497.00 TL 160 TL
3 Yıl 705.90 TL 160 TL
4 ve 4+ 995.00 TL 160 TL

Pasaport süresi uzatma nasıl yapılır yazısı için tıklayınız.

İlgili Yazılar

El Yapımı Ürünlerinizi Satabileceğiniz Online Kanallar

Yolcu 360

Deprem Çantası Hazırlama Rehberi

Yolcu 360

Deprem Toplanma Alanları Nereden Öğrenilir? / Acil Durum Toplanma Alanları Neye Göre Belirlenir?

Yolcu 360

Yorum Bırak