Yolcu360
Araç kirala ve gez

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri bembeyaz görüntüsü ile içinizi huzurla doldurur. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Pamukkale Travertenleri kış turizmi açısından Türkiye’nin önemli yerlerinden biri. Dünya’nın  sekizinci harikası olan Pamukkale Travertenleri için seyahat rehberiniz Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Pamukkale Travertenler

Tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Pamukkale Travertenleri şifalı kaplıcaları ile ön plana çıkar. Menderes nehrinin kıyısında teraslı tepeleri ile pamuklardan oluşan bir kale imajı yarattığı için Pamukkale adını almış.

  • Pamukkale Travertenleri nasıl oluşur?

Su ve oksijen birleştiğinde içeriğindeki karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Maddelerin hal değiştirmesi sırasında kalsiyum karbonat çökeliyor ve bu bölgede birikiyor. Başlarda yumuşak bir jel halinde olan kalsiyum karbonat  daha sonrasında sertleşiyor ve rüzgarın desteği ile birlikte travertenleri oluşturuyor. Pamukkale Travertenleri’nin turistler tarafından bu kadar ilgi görmesinin nedeni ise dünyanın hiçbir yerinde binlerce yıl önce oluşan pitoresk travertenden meydana gelen kireçtaşının olmaması. 1988 yılında eşsiz güzelliği ve şifalı suları nedeniyle UNESCO Dünya Malı listesine alınmıştır.

  • Pamukkale Travertenleri tur

Sütunlu sokaklar, hamam evler ve tapınaklarla çevrilen traverterler adeta bir spa kenti. Traverterler’de 17 tane sıcak su termali bulunmaktadır. 35-100°C sıcaklık değerleri arasındaki sıcak su termalleri, romatizma, sinir ve damar, felç gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Pamukkale kaplıcaları‘nın tadını çıkardıktan sonra Pamukkale gezi rehberi listelerinin başında olan M.Ö 2. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Hierapolis Antik Kenti’ni, anfi tiyatrosunu ve arkeoloji müzesini gezebilirsiniz.Pamukkale travertenleri tarafında bulunan girişe yürüyerek kenti keşfedebilirsiniz. Dinsel tapınaklara ve yapılara sahip olduğu için kutsal kent olarak adlandırılan Hierapolis Antik Kenti, Hristiyanlar için hac merkezi niteliği taşımaktadır. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Philippus’un Hristiyanlığı yayma amacıyla kente gelmesi ve daha sonra çarmıha gerilerek öldürülmesi nedeniyle Pamukkale Travertenleri hristiyanlar için önem arz etmektedir. Kenti gezdikten sonra Denizli gezi rehberi içerisinde yer alan ve Roma döneminden bu zamana kadar kullanılmakta olup, şifa verdiğine inanılan Antik Kleopatra havuzuna girebilirsiniz.

Travertenler’e giriş ücreti ne kadar?

Ziyaret saatleri 2 dönem olarak farklılık gösterir. Travertenler, Kasım ve Mart ayları arasında ziyaret saati 08:00-17:00, Nisan-Ekim ayları arasında  ise 08:00-21:00 arası ziyaret edilebiliyor. Travertenler’e giriş yapmak için müze kart kullanabilirsiniz. Ancak müze kartınız yoksa, 2019 yılı için giriş ücreti 50 tl.

  • Denizli-Pamukkale’de ne yenir?

Denizli’de ne yenir diye merak ediyorsanız Çaput Aşı yemeği, Tandır Kebabı, Börülce, Süller Pidesi ve Mısır Gömbesi gibi birçok farklı lezzeti deneyebilirsiniz.

Pamukkale travertenleri nerede ve nasıl gidilir?

Travertenler, Denizli merkeze 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli’ye Türkiye’nin hemen hemen her ilinden otobüs seferi yapılmaktadır. Otogarda indikten sonra travertenlere kolay ve rahat bir ulaşım sağlamak için Denizli araç kiralama hizmetlerine bakabilirsiniz. Eğer Denizli’ye gitmek için hava yolunu tercih ediyorsanız ve yolculuğunuza araç ile devam etmek istiyorsanız, Denizli Havalimanı araç kiralama için ihtiyaçlarınıza cevap verecek yolcu360 uygulamasını cep telefonunuza indirerek, keyifli ve konforlu bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Manisa Gezi Rehberi

Yolcu 360

Burgazada: Dalları basmasa da kiraz… / Burgazada gezi rehberi

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / İzmir – Menderes – Notion

Yolcu360

Yorum Bırak