Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Palandöken Nerede? | Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Nerede? | Palandöken Kayak Merkezi

Kayak yapmayı sevenler için kış tatili yapılacak güzel dağlarımızdan biri de Palandöken dağı… Modern pistleri ile Palandöken kayak merkezi her yıl araç kiralama ile buraya gelen yerli yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Peki Palandöken nerede? Palandöken otel fiyatları nedir? ve Palandöken pist haritası nereden görülebilir? bu bilgileri sizler için bu yazıda bir araya getirdik.

Palandöken Dağı Nerededir?

Doğu Anadolu’nun en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden biri olan Palandöken dağı nerede sorusunun cevabı güzel ilimiz Erzurum. Palandöken dağı Erzurum şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezinden görülen büyüleyici Palandöken dağı kayak merkezi ile özellikle kayak yapmayı seven sporcular için eşsiz bir lokasyon. Aynı zamanda Palandöken dağı havalimanına da yalnızca 30 dakikalık mesafede. Havayolunu tercih edecekler için kolaylıkla ulaşılabilir.


Palandöken Kayak Merkezi

Kış turizmi açısından Türkiye’nin en önemli noktalarından biri olan Erzurum Palandöken kayak merkezi dünyada da hatrı sayılır bir konumda. Slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunan Palandöken kayak merkezi aynı zamanda 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Kış olimpiyatları gibi büyük organizasyonlara imkan veren pistleri ile Palandöken kayak merkezi dünyanın en uzun ve dik pistlerine sahip. Aynı zamanda Palandöken rakım olarak oldukça yüksek. Tüm dünyada takip edilen New York Times Gazetesi tarafından da dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterildi. Kayak yapmayı sevenler için birçok uygun pist bulunan Palandöken kayak merkezinda aynı zamanda dağcılık, yamaç paraşütü, snowtube, paintball gibi farklı aktiviteler yapmak için oldukça uygun. Palandöken otelleri aynı zamanda ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde. Palandöken kayak merkezinde 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı oteller ile kayak ekipmanları kiralama ve konaklama ihtiyaçlarını karşılıyor.


Palandöken Kayak Merkezi Pistleri

Palandöken pist haritası bakıldığında kayak yapmak için birçok uygun pist görünüyor. Türkiye’nin en uzun pistine sahip Palandöken kayak merkezi 12 kilometrelik piste ev sahipliği yapıyor. Palandöken Kayak Merkezi pistleri zorluk seviyeleri aşağıdaki gibi:

 • 4 doğal pist,
 • 8 başlangıç seviyesi pist,
 • 9 orta düzey pist,
 • 3 usta kayakçı pisti

seviyesinde olmak üzere toplamda 24 pist bulunuyor. Bu pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift ziyaretçilere hizmet veriyor. En yüksek tepelerden biri olan Palandöken Ejder Tepesi zirvesi bu Gondol lift ve 1000 metrelik bir tırmanışla görülebilir. Palandöken pistlerinde yaklaşık olarak 12 bin kişi kayak yapabilir.


Palandöken Pist Haritası

Türkiye’nin en uzun ve dünyanın da üçüncü en uzun kayak pistine sahip olan Erzurum Palandöken Kayak merkezi pist haritası aşağıdaki gibidir. Palandöken Kayak merkezi 3 bin 176 metre yükseklikle yılın 5 ayı kayak yapmaya müsait.


Palandöken Kayak Fiyatları

Palandöken kayak merkezi pistleri dışında Sport Otel Palandöken, Sway Hotels ve Polat Erzurum Resort Hotel otellerinin kendine ait kayak pistleri mevcut. Otelde konaklayanlar otel liftlerini ücretsiz olarak kullanabilir.  Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi kayak fiyatları 2019 itibariyle ise;

 • 1 günlük limitsiz kayak ücreti 75 TL.
 • Tek çıkış 12 TL,
 • 10 çıkış 65 TL,
 • 25 çıkış 140 TL,
 • 50 çıkış 230 TL.
 • Sezonluk kart 700 TL.
 • Gece kayağı ücreti 20 TL olarak belirlendi.

Palandöken Otel Fiyatları

Palandöken konaklama noktasında da birçok alternatif sunuyor. 5 yıldızlı ve 4 yıldız olmak üzere birçok otel alternatifi sunuyor.

 • Sport Otel Palandöken 3 günlük oda fiyatı ortalama 500 TL’den başlıyor.
 • Snowdora Ski Resort Hotels & Villas 3 günlük 2 kişilik oda fiyatları ortalama 450 TL’den başlıyor.
 • Dedeman Ski Lodge Palandöken otel fiyatları da ortalama olarak bu fiyatlarda.

Ancak Palandöken Kayak otelleri için erken rezervasyon gerekli. Zira kış ayları geldiği andan itibaren odalar ilgi görmeye başlıyor ve fiyatlar da yükseliyor.  Otelin uygunluk durumuna ve o dönemki talebe göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. 


Palandöken Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Havayolunu kullanacaklar için Erzurum Havalimanı Palandöken arası 18 km. Erzurum Havalimanı araç kiralama yaparak 30 dakika gibi kısa bir sürede otelinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erzurum Merkez Palandöken arası ise yaklaşık 15 dakika. Erzurum araç kiralama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tren ile Palandöken Ankara’dan kalkan Doğu Ekspresinin bir durağı da burası. Tren istasyonundan kayak merkezi  araç ile 10-15 dakika sürüyor. Araba kiralama ile hem Palandöken hem de güzel bir Erzurum gezisi yapabilirsiniz.

Erzurum’da gezilecek yerler için tıklayın!

Yorum ekle