Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Olimpos: Huzurun tarihle buluştuğu sahiller / Antalya

⏱: 2 dk

Olimpos ülkemizde antik çağlardan miras kalan güzelliklerden. Tarihi kalıntıların eşsiz güzellikteki sahillerle kucaklaştığı bu muhteşem seyahat rotasını sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan kaleme aldı…

Olimpos ‘a nasıl gidilir?

Olimpos, Antalya’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bir antik liman kentidir. Antalya terminalinden Fethiye veya Kaş istikametine giden yol ayrımından 11 kilometrelik yolculukla siz de bu eşsiz noktaya ulaşabilirsiniz. Yola çıkmadan önce Yolcu360‘tan kiralık araç fiyatlarına bakmayı unutmayın. Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atın.

Olimpos ‘a giriş ücreti ne kadar?

Burası aynı zamanda Beydağları Milli Parkı içinde yer almaktadır. Olimpos sit alanında olduğu için yapılaşma yasak. Bu yüzden çevresinde konaklamalar genellikle ağaç evlerdedir. Bu yüzden buralar gezginler için sıkı ziyaret edilen noktalardan.

Sahile yürünen yolda etrafınızda ahşap evler, yol boyunca defne ağaçlarının arasında Roma Bizans dönemi kalıntılarını ziyaret ederek ve bol bol  fotoğraf çektirerek yürüyebilir, liman bölgesine ulaşabilirsiniz. Burası aynı zamanda caretta carettaların yumurtaların bıraktığı alanlardan biri. Olimpos alanına giriş 15 TL eğer müze kartınız ya da iş bankası kredi kartınız var ise ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Olimpos: Muhteşem Huzurlu Bir Yer

Olimpos antik kenti ortasından geçen derenin iki yanına yayılmış durumdadır. Mezarların üzerinde bulunan kumsala da ilerlediğinizde görebileceğiniz tepede ise hisar bulunmaktadır. Buradan limana hakim görüntü ile nefis manzarayı seyredebilirsiniz. Irmak kenarındaki taş örgü duvarlar ise suya yansıma ile birlikte harika fotoğraflık görüntüler sunmakta. Irmağın sol tarafındaki kemerli yapılar ise burada daha önce bulunan bazilikaya ait olduğu bilinmekte.

Antik kent ise bitki örtüsü yüzünden gezmek biraz zor olabilir ama denemelisiniz. Özellikle yamaçlara doğru yol alın, manzara benim gibi sizi de büyüleyecektir. Liman bölgesinde denize girebilir güzel koyları ziyaret edebilirsiniz. Yazın çok yoğun olan bölge için mutlaka ziyaret edilmesini düşünüyorum.

Olimpos Ağaç Evler

Ağaç evlerde mutlaka bir gece konaklamanızı öneririm. Gecelik 100 lira ama yarattığı muhteşem doğal ortam paha biçilemez. Antalya’ya gelirseniz yolunuzu düşürün derim. Burada bir çok ağaç ev mevcut benim önerim Kadir’in Yeri.

Benim bu bölgede en sevdiğim yerlerin başında Olimpos geliyor. Çünkü huzurun en güzel adresinde güzel kamp alanları mevcut. Cennet ülkemde en sevdiğim yerlerden. Keşfetmeniz dileğiyle..

 

İlgili Yazılar

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Hakkında Bilgiler

Felat Delibalta

En İyi Kıbrıs Sahilleri & Plajları: Kıbrıs’ta Nerede Denize Girilir?

Felat Delibalta

Eminönü Gezilecek Yerler: Tarihi Mekanlar, Alışveriş Merkezleri ve Daha Fazlası

Felat Delibalta

Yorum Bırak