Yolcu360 Blog

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan filmleri neler? Mutlaka izlenmesi gereken Nuri Bilge Ceylan filmleri hangileri? Filmleri ile; Altın Palmiye, Cannes Film Festivali ve daha birçok yerden ödülle dönen Nuri Bilge Ceylan’ın en iyi filmlerini Oyuncu Ziya Çiçek sizler için yazdı, iyi seyirler!

EN İYİ NURİ BİLGE CEYLAN FİLMLERİ

Merhaba sevgili okur. Ülkemizin yetiştirdiği en iyi yönetmenlerden biri olan ve bunu aldığı ödüllerle taçlandıran Nuri Bilge Ceylan Filmleri ile karşınızdayız. 1959 doğum olan NBC, bütün filmleri ile ödül alan ülkemizin nadir yönetmenlerinden biridir. Yılmaz Güney’den sonra Altın Palmiye kazanan Nuri Bİlge Ceylan, İklimler filminde de ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. Şimdi sizi en iyi Nuri Bilge Ceylan filmleri ile baş başa bırakıyoruz.

KIŞ UYKUSU (2014)

  • KIŞ UYKUSU FİLMİ HAKKINDA

En iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerinde ilk durağımız, 2014 yapımı Kış Uykusu filmidir. Senaryosunu eşi Ebru Ceylan ile birlikte yazan Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivalinde ‘Altın Palmiye’ ödülü almıştır. Başrolünde Haluk Bilginer yer alırken usta oyuncuya, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Nejat İşler, Serhat Kılıç, Tamer Levent ve Nadir Sarıbacak eşlik etmiştir. Yılmaz Güney’in yaptığı ‘Yol’ filminden sonra Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir. Filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • KIŞ UYKUSU FİLMİ NE ANLATIYOR

Emekli tiyatro oyuncusu olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra babasından kalan Kapadokya’daki butik oteli işletmek için geri döner. Gözlerden uzak bir şekilde, bir yandan yerel bir gazeteye köşe yazarlığı yaparak, bir yandan da hep bitirmek istediği tiyatro tarihi kitabını bitirmek için düşünerek zaman geçirmektedir. Yaşadığı bu Kış uykusu sürecinde hayatında iki kadın vardır: ona hep mesafeli davranan karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanına taşınan kız kardeşi Necla. Kışın şiddetini arttırması ve üzerinde hissettiği baskı onu uzaklara gitmeye iter.

Ferzan Özpetek Filmleri için tıklayınız.

AHLAT AĞACI (2018)

  • AHLAT AĞACI FİLMİ HAKKINDA

2018 yılı yapımı Ahlat Ağacı en iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerinden biridir. Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği son filmdir. Senaryosunu eşi Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazmışlardır. Başrollerinde Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar yer almaktadır. Ilk gösterimi 71. Cannes Film Festivalinde yapan filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • AHLAT AĞACI FİLMİNİN KONUSU

Üniversiteyi yeni bitirmiş olan Sinan, gelecek vadeden bir yazardır. Memleketi Çan’a döndüğü zaman üzerinde çalıştığı Ahlat Ağacı isimli kitabını yayınlamak için yerel halktan fon bulmaya çalışır ama ilgilenmediklerini fark eder. Babası İdris’in kumar bağımlılığı ve ondan dolayı kalan borçları hem üzerine yük kalır hem de ailenin itibarını zedelediğini düşünür. Bu durumdan tiksinir hatta kendi parasını çaldığını dahi düşünür. Kitabını yayınlatabilmek için babasının köpeğini satan Sinan, zorunlu olarak askere gider. Askerden döndüğü zaman babasının ailesini terk ettiğini ve bir çiftlikte yaşamaya başladığını öğrenir. Baba ve oğlun ikili konuşması olayların gelişmesini sağlar.

BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA (2011)
  • BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA FİLMİ HAKKINDA

Bir zamanlar Anadolu’da dram türünde en iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerinden biridir. Senaryosunu eşi Ebru Ceylan ve aynı zamanda hikâye yazarı olan Ercan Kesal ile birlikte yazmışlardır. Başrollerinde Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal ve Fırat Tanış yer almaktadır. 64. Cannes Film Festivalinden ödülle ayrılan filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA FİLMİNİN KONUSU

Bir doktor ve bir savcının Anadolu’nun bozkırında 12 saat süren cinayet soruşturması. Savcı, komiser, jandarma ve doktordan oluşan bir ekip, gömülen bir cesedi arıyorlardır. Kenan, Yaşar’ı gömerlerken çok sarhoş oldukları için bir ağacı ve çeşmeyi hatırladıklarını söylerler ama iş uzadıkça uzar.

   En İyi Andrey Tarkovsky Filmleri için tıklayınız.               

UZAK (2002)
  • UZAK FİLMİ HAKKINDA

En iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerinden 2002 yılı yapımı dram türü filmdir. Senaryosu ve yapımcılığı da kendisine ait olan filmin başrollerinde, Mehmet Emin Toprak, Muzaffer Özdemir, Zuhal Gencer ve Nazan Kırılmış yer almaktadır. 2003 yılında Cannes Film Festivalinde Büyük Ödülü kazanan filmin fragmanı aşağıdadır.

  • UZAK FİLMİNİN KONUSU

Artık kasabada bir geleceği olmadığını düşünen Yusuf İstanbul’a gelmiştir. Daha önceden İstanbul’a yerleşmiş olan akrabası Mahmut’un yanında kalıp bir gemide miço olarak iş bulup uzaklara gitmek ister. Fotoğrafçı olan Mahmut ise Yusuf’u hoş karşılamaz ve artık ideallerinden yavaş yavaş uzaklaştığını hissettiği için uzaklara gitmeyi istemektedir.

 En iyi Jim Jarmush Filmleri için tıklayınız.

MAYIS SIKINTISI (1999)
  • MAYIS SIKINTISI FİLMİ HAKKINDA

En iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerinde sona geldik. Mayıs Sıkıntısı 1999 yılı yapımı Komedi-Dram türünde filmdir. Senaryosu ve yapımcılığı kendisine ait filmin başrollerinde, Fatma Ceylan, Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir yer almaktadır. 36. Antalya Film Festivalinde ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • MAYIS SIKINTISI FİLMİNİN KONUSU

Muzaffer, bahar ayında çocukluğunu geçirdiği Çanakkale’nin Yenici ilçesine döner. Sıradan yaşamlarını sürdüren kasabada film çekmek ister ve oyuncu arayışına başlar. Filmde annesi ve babasını oynatmaya karar verir. Babası, tarlasına devletin el koymamasını engellemeye çalışırken bir yandan filmde oynamaya çalışır. Film Anton Çehov’a adanmıştır. 

Yorum ekle