Yolcu360
Ödemiş
Türkiye Gezi Rehberi

Ödemiş Gezi Rehberi

⏱: 4 dk

Ödemiş gezi rehberi ile Ödemiş pazarı gibi ilçenin güzelliklerine göz gezdirdik. Ödemiş çarşısı, Ödemiş tren saatleri ve daha fazlası…

Ödemiş Gezi Rehberi

İzmir – Ödemiş, sakin yaşamıyla huzurlu güzel bir ilçe. Bozdağlar ile Aydın dağları arasında uzanan Küçük Menderes Nehri’nin suladığı dört tarafı dağlarla çevrili verimli bir ova üzerine kurulmuş Ödemiş güzel bir Ege kasabası. Bu güzel kasabamız hakkında genel bir bilgi mi arıyorsunuz? Aradığınız çoğu şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Kısaca Ödemiş gezi rehberimiz.

Ödemiş Ödemiş Hakkında Genel Bilgiler

İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe, adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan çok güzel yerlere sahiptir. Doğal güzellikleriyle Gölcük Gölü, tarihi ve kültürel geçmişiyle Aydınoğulları’na başkentlik yapmış Birgi Köyü; Ege’nin en güzel kayak merkezi Bozdağ bunlardan bazıları.

Çam ormanları arasında bulunan doğal göl, Bozdağ, manzara güzellikleri, doğal şifalı bitkiler, Mermeroluk ve asırlık ağaçlarıyla dikkat çeken Ödemiş; köyleri, yerel tarımsal ürünleri, yöresel kadın el sanatları, ipekçilik ve ipek dokuma, el zanaatları, yöresel yemekler ve deve güreşleri, Rahvan At yarışları, Karambol oyunu, Güzel Öten Kanarya Yarışması, Horoz Dansları gibi geleneksel oyunlarıyla turizmin cazibe merkezi haline gelmiştir.

Türkiye’nin en verimli topraklarıma sahiptir; köftesi, patatesi ve tütünüyle ünlü Ödemiş’in tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Anadolu medeniyetlerinden Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Özellikle Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıklarla, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda oyun ve hikayeye konu olduğu bilinmektedir.

Ödemiş ve çevresini kendi aracınızın konforuyla gezmek üzere araç kiralama seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Ödemiş araç kiralama fiyatları için yolcu360.com üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Ödemiş’e Ne Zaman Gidilir?

Ödemiş bölgesi Akdeniz İkliminin etkisi altındadır. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurlu geçer. Bu güzel ilçede her mevsimin farklı bir yönü yer almaktadır. Bozdağlar ve Aydın dağlarına kar yağar ve nem oranı %64 civarındadır. Ödemiş bitki örtüsü genel olarak makidir. Dağlarda meşe ağacı türleri, kestane ve menengir kızılçam ağaçları yetişmektedir. Ovada ise ceviz, incir, kavak, fıstıkçamı, turunçgiller, zeytin ve meyve ağaçları yer alır.

Ödemiş’te Gezilebilecek Yerler

Ödemiş’e yolunuz düşerse tarihle doğanın eşsiz uyumuna en güzel örneklerden birini teşkil eden Ödemiş’in merkezinde tarihin izlerinin kovalayabilir, yöreye özgü eşsiz lezzetlerin peşine düşebilirsiniz. İlçenin adından sıkça bahsedilmesine sebep olan ürünleri; Ödemiş deri tulum peyniri, köftesi ve patatesidir.

Bedia Akartürk Müzesi

Ödemiş doğumlu sanatçımız Bedia Akartürk, sanat hayatına da bu ilçede başlıyor. Yaşını büyüterek çalışmaya başladığı İzmir Radyosunda 9 yıl geçirdikten sonra Ankara Radyosuna geçen sanatçı, buradan emekli oluyor. O dönemlerde Paris Olympia’da muhteşem konser veren Akartürk, sayısız albüme ve 6 sinema filmine de imza atarak çalışmalarına hala devam eden isimlerden.

Türkiye’de çok sevilen ve eşsiz bir ses rengine sahip olan sanatçı için açılan Bedia Akartürk Müzesi’nde, sanatçının bu zamana kadar aldığı ödüller, sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi diktiği yöresel kıyafetler görülebiliyor.

Ödemiş Pazarı

Ödemiş PazarıUçsuz bucaksız bir Pazar olan ve cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı Türkiye’nin en büyük açık alışveriş merkezi olarak geçiyor. 110 yıllık geçmişe sahip pazarda 850 sergici esnaf tezgahlarında her çeşit yöresel ürünlerden, meyve ve sebzeye kadar bulmak mümkün. Bunların yanı sıra köy ekmeği, kekik, taze çökelek peyniri, yoğurt ve reçel gibi birçok sayıda yöresel ürün tezgahlarda görülebiliyor.

Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

Arasta, bir eksen üzerinde, sağlı sollu dizilmiş dükkanlardan oluşan Osmanlı çarşı yapısına verilen isim olarak bilinmekte. Tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı, Osmanlı döneminin açık arasta türünün ender örneklerinden birisidir.

Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş el zanaatlarının da görülebileceği arasta çarsısında iğneden ipliğe her şeyi bulmak mümkün. Semerci, keçeci, kalaycı, tenekeci, sepetçi, nalıncı, sandalyeci zanaatkarları zamana karşı direniyor.

Ödemiş Ulu Camii

Ödemiş Arastası Büyük Camii (Ulu Camii) yanında ve çevresinde kurulmuştur. Ödemiş Ulu Camii 1702’de Yenice Köyü Bıçakzade Mustafa Bey tarafından yaptırılmış. Camideki direkler ağaçtan yapılmış. 1852’de büyük bir yangın geçirmiş. Ödemiş Merkez Abdi Ağa Camii ile Gürcü zade Camileri Ödemiş Arastasını çevreleyen diğer camiler.

Ödemiş Müzesi

Eski eser koleksiyoneri Muttahar Başoğlu’nun bağışladığı arsaya kurulan Ödemiş Müzesi, toplamda iki kattan oluşuyor. Başlangıçta etnografik eserler sergilenirken zamanla arkeolojik eserlere de yer verilmiş.

Burada sergilenen eserlerin çoğu Eski Tunç Çağı, Arkaik, Klasik ve Bizans dönemlerine aitken, kalıntılarım çoğunluğunu süs eşyaları, küçük heykeller, bronz, cam ve seramik ürünler oluşturuyor. Ödemiş Müzesinde toplam 16 bin eser sergileniyor. Müze Birgi girişinde yer alıyor.

İlk Kurşun Anıtı

İlçe merkezine 13 km uzaklıkta olan İlk Kurşun Anıtı, 1925’te köyün girişine dikiliyor. İlkkurşun Köyü, eski adıyla Hacıilyas Köyü, Ödemiş halkının Yunan İşgal güçlerine karşı, örgütlü olarak karşılık vermesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Birgi

Ödemiş Birgi KöyüÖdemiş gezilecek yerler içerisinde en önemlisi Birgi’dir. Ödemiş merkeze 7 km uzaklıkta. Küçük Menderes Havzasının kültür, inanç turizmi merkezi Birgi, açık hava müzesi gibidir. Bir zamanlar Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış. Ege’nin en güzel köylerinden biri aynı zamanda.

Gölcük

Asırlık ağaçları, şifalı bitkiler ve geniş çam ormanlarıyla Gölcük, tarihteki eski yerleşim yerlerinden. Bozdağ’ın eteklerinde yer alan bu mahalle, serin esen rüzgarı nedeniyle çevre bölgeler tarafından yayla olarak kullanılıyor.

Ödemiş merkeze 6 km uzaklıkta. Doğanın içindeki bu yer, sakin bir tatil isteyenler ve fotoğraf çekilmeyi sevenler için oldukça uygun.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak MerkeziÖdemiş’e bağlı Bozdağ Köyü sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, kış sporları meraklılarının ilgi gösterdikleri yerlerden birisidir. İzmir’e olan yakınlığı sayesinde her kış çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Bozdağ’da Aralık ile Mart ayları arasında kayak yapmak mümkün.

Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında olan Ödemiş, İzmir’e 114 km uzaklıkta yer alan bir ilçedir. Her gün İzmir Otogar’ından kalkan ilçe otobüsleriyle ulaşılacağı gibi Basmane Gar’ından günde iki kez karşılıklı tren seferi bulunmakta. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere yönelik başlattığı ESHOT seferleri de yer almaktadır.

 

 

İlgili Yazılar

Kazım Koyuncu ‘nun izinde : Yeşilköy / Hopa / Artvin

Yolcu 360

Kadıköy’de Çalışılabilecek Mekanlar

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Muğla – Marmaris – Kedrai Antik Sahili

Yolcu360

Yorum Bırak