Yolcu360
Gezi Rehberleri

National Geographic 2020 Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

⏱: 5 dk

National Geographic dergisi tarafından her yıl seyahat tavsiyeleri yazısı yayınlanmakta. Bu yılda National Geographic takipçileri için 2020 yılında gidilecek en heyecan verici yerler listesini yayınladı. 2020 yılında gidilecek en iyi yerler listesinde neler var? National Geographic 2020 listesine nereler dahil gibi bilgilerinde yer aldığı National Geographic 2020’de mutlaka görülmesi gereken yerler yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

National Geographic 2020

  • Tohoku / Japonya

National Geographic 2020 listesinde en başlarda yer alan Tohoku, Japonya’nın Honshu adasının kuzey kesiminde bulunur. Sert bir iklime sahip olmasının yanı sıra dost canlısı yerel halkı sizi sıcak bir şekilde karşılar. Tohoku için kaplıca şehri desek yanlış olmaz. Çünkü burada neredeyse her yerde kaplıcalar mevcut. Hatta kaplıcalar tedavi amaçlı olarak da kullanılıyor. Bu yüzden birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı konumunda.

  • Büyük Kanyon / ABD

Dünya’nın en büyük ve derin vadisi olan Büyük Kanyon’u duymayan kalmamıştır. Arizona sınırları içerisinde bulunan kanyon, National Geographic 2020 listesinde bu yıl yerini aldı. 446 kilometre uzunluğundaki kanyonun genişliği ise 29 kilometre. Kanyonun en ilginç yanı ise 2 milyar yıl öncesine ait jeolojik oluşumlara ev sahipliği yapması. Ayrıca, Büyük Kanyon’un hemen içerisinde meşhur Colorado Nehri bulunuyor. Nehir sayesinde kanyon daha da derinleşmiş. Tam bir doğa eseri olan kanyon, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor.

  • Zazkouma Ulusal Parkı / ÇAD

Öncelikli olarak ÇAD’ı ilk kez duyuyor olabilirsiniz. ÇAD, Orta Afrika’da bulunan bir ülke. Büyük bir kısmı Sahra Çölü’nden oluşuyor ve denize kıyısı yok. National Geographic 2020 listesinde ÇAD’ı bize duyuran yer ise Zakouma Ulusas Parkı. Burada vahşi yaşama çok ama çok yakından şahitlik edebilirsiniz. Özellikle vahşi yaşama ilgim var diyorsanız, ÇAD Zazkouma Ulusal Parkı’na mutlaka gitmelisiniz Zira böyle bir deneyimi bir daha başka bir yerde yaşayamayabilirsiniz. 1963 yılında ulusal park ilan edilen alan içerisinde filler, gergedanlar ve aslanlar gibi birçok hayvan bulunuyor.

National Geographic’in Görülmesi Gereken Yerler Listesi

  • Tazmanya / Avustralya

Yaz mevsiminin Aralık-Şubat arasında yaşandığı bir Avustralya bölgesi olan Tazmanya, çok az bir nüfusa sahip. Sahilleri, çiçek tarlaları, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile kendisini ziyaret edenleri büyüleyen Tazmanya’nın National Geographic 2020 listesinde yer almasına hiç şaşırmadık desek yeridir. Zengin ekolojisi ile sadece Avustralya için değil Dünya içinde çok önemli bir yer. Hatta bu yüzdende UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi içerisinde yer alıyor.

  • Mostar / Bosna-Hersek

National Geographic 2020 listesinde yer almasa da daha önceden illa ki duyduğumuz veya ziyaret ettiğimiz bir yer Mostar. Hatta Bosna-Hersek değil de Mostar dedik mi hemen çoğumuzun aklında bir görüntü oluşur. Balkanların en ünlü yerlerinden biri ve Bosna Hersek’in ikinci büyük şehri olan Mostar, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirasları Koruma Listesine dahil edilmiş. Vizesiz ülkeler arasında olan Bosna-Hersek’e gidip, Mostar’ı rahatlıkla 1 günde gezebilirsiniz.

Mostar gezilecek yerler yazısı için tıklayınız.

  • Telč / Çekya

Çek Cumhuriyeti içerisindeki bir kasaba olan Telč, 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Rönesans ve Barok mimarisine sahip rengarenk evlerin yer aldığı şirin mi şirin bir yer. National Geographic 2020 listesinde bulunan Telč, Çekya’nın mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerlerinden biri. Burada neler yapabilirsiniz? Telč’de bulunan Rozhledna Oslednice seyir balkonundan bütün bir kasabayı kuş bakışı izleyebilirsiniz. Telčský house müzesinde kasabaya dair daha ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz. İnanç turizmi kapsamında Name of Jesus Church’ü ve Kostel sv. Jakuba’yı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Gotik bir mimariye sahip olan Rönesans şatosunu gezebilirsiniz.

  • Maya Biyosferi Rezervi / Guatemala

Yağmur ormanları ile çevrelenmiş olan çok değişik ve mistik bir yer olan Maya Biyosferi, National Geographic 2020 listesi arasında yer buldu. Maya Biyosferi içerisinde 60.000’den fazla ev, sulama sistemleri, saray, yol ve diğer antik kalıntılar yer alıyor.

2020 National Geographic Önerileri

  • Bialowieza Ormanı / Polonya / Belarus

National Geographic 2020 içerisinde bulunan ormanın en önemli özelliği ilkel ormanların en son ve en büyük örneği olması. Belarus ve Polonya arasında bulunan ormanın geçmişi M.Ö. 8000’li yıllara dayanıyor. O günden bugüne kadar gelebilmeyi başarabilmiş. 1400 kilometrelik bir alanı kaplayan orman, 900 bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 1979’da UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş.

Göbeklitepe / Türkiye

Stitched Panorama

National Geographic 2020 listesinde Türkiye’den Göbeklitepe de yer aldı. Aslında son zamanlarda sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da ilgisini çeken Göbeklitepe, medeniyetin doğduğu yer olarak isimlendirilen tarihi bir sit alanı. Göbeklitepe, tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağı olma özelliğine ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak da bilinen Göbeklitepe’nin keşfi, insanlık tarihinin yazımı için büyük bir dönüm noktası diyebiliriz. Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine eklenmiş. Şanlıurfa GAP Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atarak buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Detaylı Göbeklitepe yazısı için tıklayınız.

  • Abu Simbel / Mısır

Güney Mısır’ın antik tapınağı olan Abu Simbel, etkileyici görüntüsü ve değişik atmosferi ile insanları kendisine hayran bırakıyor. Mısır’ın en önemli firavunları arasında olan 2.Ramses tarafından inşa ettirilen tapınak, Asvan şehri içerisinde bulunuyor. 3.200 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Abu Simbel, yaklaşık 203 yıl önce keşfedilmiş. Tapınağın tarafında bitişik olarak bulunan 2. Ramses heykeline sadece 22 Ekim ve 22 Şubat günleri güneş vuruyor ve bu olay her yıl büyük kutlamalarla karşılanıyor. Bu durumun en ilginç yanı ise bu tarihler aynı zamanda 2. Ramses’in doğum günün ve tahta çıktığı gün olması. National Geographic 2020 listesinde yer alan tapınak, mutlaka ziyaret edilmeli. 😊

  • Kanarya Adaları / İspanya

National Geographic 2020 listesinde bulunan bir diğer yer olan Kanarya Adaları, Las Palmas ve Santa Cruz De Tenerife olarak iki bölgeden oluşuyor. Atlantik’te bulunan Kanarya Adaları, doğası ve sahilleri ile tam bir turist cenneti diyebiliriz. Festival ve karnavalları ile de eğlencenin adresi olan Kanarya Adaları, İspanya’nın özerk bölgesi.

UNESCO Türkiye Miras Listesi için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

29 Ekim Gezilecek Yerler: 3 Günlük Tatil için Rotalar

Felat Delibalta

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları: Size Özel Ayrıcalıklar!

Felat Delibalta

Yorum Bırak